Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ismeri valaki a nagykanizsai...

Ismeri valaki a nagykanizsai Sorosi Miklós matematikus harmadfokú egyenletekre vonatkozó tételét?

Figyelt kérdés
Sajnos a tanár úr már nincs köztünk, így őt nem tudom megkérdezni. Állítólag nem kevesebbet talált, mint a harmadfokú egyenlet valós gyökeinek meghatározását komplex számok felhasználása nélkül, valami új pofon egyszerű módszerrel. Bár még évekkel ezelőtt az Elte és a Debreceni Egyetem matematikusaival is konzultált ez ügyben, de ha minden igaz, a tétel publikálására idáig nem került sor.

2016. jún. 20. 13:08
 1/6 anonim ***** válasza:
Kétlem, hogy ha valaki olyan felfedezést tett volna —és mint állítod megosztotta volna másokkal—, amivel pofon egyszerűen (!!!) meg lehet határozni a harmadfokú egyenlet gyöket minden esetben, komplex számok használata nélkül, akkor ez nem lenne ismert világszerte.
2016. jún. 20. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
gyökeit*
2016. jún. 20. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Én is csak erre az archivált cikkre alapozom a kérdésemet:


"EGY KANIZSAI MATEMATIKUS MEGFEJTETTE


A kanizsai tanár-matematikus, Sorosi Miklós könyvének írása közben egy eddig megoldatlan matematikai problémára lelt megoldást. Mindez a harmadfokú egyenletek megoldása terén négyszázötven éve megfejthetetlen volt.

- Négyszázötven éves módszer, képlet van a harmadfokú egyenletek megoldására - kezdte magyarázatát Sorosi tanár úr. - Egy gondja van: komplex számok felhasználása nélkül nem lehet megoldani éppen akkor, amikor valós gyökei illetve három valós gyöke van az egyenletnek. Eddig nem találtak erre megoldási módszert. Enciklopédiában olvasható, hogy sajnos nem lehet

megoldani komplex számok felhasználása nélkül. Én ezt tettem. Komplex számok felhasználása nélkül meg tudom oldani, sőt bizonyítani tudom, hogy az eredmények pontosan ugyanazok, mintha komplex számokkal számolnánk. Ez lehetővé teszi - mert egyszerűbb, mint a másodfokú egyenletek tanítása -, hogy középiskolában is taníthatóvá válik, és tanárjelöltek, matematikával foglalkozók számára is megismertethető. Ennek értéke van. Lehet, hogy nem nagy tudományos értéke, de hogy érdekesség a matematikában - az bizonyos. Előfordulhat, hogy a négyszázötven éves talány megoldásáról csak én nem tudok, és vannak olyanok, akik meg tudják

oldani, de a középiskolai tankönyvekben is azt írják, hogy komplex számok felhasználása nélkül nem oldhatók meg a harmadfokú egyenletek. Az indok: olyan bonyolult! Ez azért nem igaz, mert egy fél sorban bármelyik matematikust rá tudom döbbenteni arra, hogy van megoldás. Három matematikus kollégának mutattam meg a megoldást - érdekesnek, egyszerűnek találják, de nem ismerték, ahogyan az az egyetemi kollégám sem, akinek elküldtem. Levelet írtam a debreceni egyetemnek és az ELTE-nek is, de visszajelzést még nem kaptam. Ha az derül ki. hogy nem ismert az a megoldás, amire én rájöttem, állok az érdeklődés elé. Ha viszont vala-

kinek már a birtokában van a megoldás, szeretném, ha értesítene vagy közkinccsé tenné.

Bizonyára kevesebben vannak olyanok, akik a probléma megoldásán már gondolkodtak - a társadalom matematikai műveltségét ismerve talán a komplex számok, a valós gyökök fogalma is egy fekete lyuk -, de ha valóban van megoldása a harmadfokú egyenleteknek komplex számok felhasználása nélkül - és mindezt a „megfejtést" röpke négyszázötven év után kanizsai matematikusnak köszönhetjük, erre mondhatja Kanizsa: a Sorosi-tételre és Sorosi Miklós matematikusra büszkék lehetünk.

L. I."

2016. jún. 20. 13:26
 4/6 anonim ***** válasza:
vannak speciális esetek, pl amikor biztosan ismerjük az egyik gyököt
2016. jún. 20. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Azt én pontosan tudom.
2016. jún. 20. 13:42
 6/6 A kérdező kommentje:
Igazából csak egy ma még élő tanú adhat választ a kérdés tisztázásához. A cikk a Dél-Zalai Hetilap 2001. április 5-i számában jelent meg, tehát feltételezhető, hogy előtte nem sokkal mutatta be Sorosi a tételét matematikus kollégáinak. Tudom, azóta eltelt legalább 15 év... Csak remélni tudom, hogy nem vitte a sírba a tanár úr ezt a tudást, és ott kallódik a levele valakinek a fiókjában.
2016. jún. 21. 07:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!