Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Az (a + b) ^2 kifejezés is...

Az (a + b) ^2 kifejezés is teljes négyzet, vagy csak az (a + b) ^2 - 5 kifejezés?

Figyelt kérdés

Melyik a kettő közül a teljes négyzet?


(a + b)^2


vagy


(a + b)^2 - 5

??


Mert régebben megoldottam egy feladatot, ahol teljes négyzetté kellett alakítani, és ott "(a+b)^2 + c" alakra kellett alakítani a kifejezést, hogy teljes négyzet legyen.


2018. szept. 7. 12:46
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:

1) Jó a meglátás.


2) ez is jó.


3) Tisztázni kell a paraméterek jelentését!


Az "[(a+b)^2 - (k+l)^3]^2" algebrai kifejezésben a 'k' paraméter -megkötések hiányában- konstansnak tekinthető, azaz (k+1)^3 is konstans, (legyen mondjuk A), mivel k-val általánosságban egy futóindexet jelölünk, ahogy az a végtelen sorok szummációs jelölésénél is megszokott.


Tehát a kifejezés a fenti jelölésekkel az

[(a+b)^2 - (A]^2 alakot ölti, amely teljes négyzet.


"Én arra következtetek, hogy ez nem negyedfokú, hanem hatodfokú formula, hiszen a legmagasabb fokszáma a hat. Kérlek szólj, ha tévedek."


Ha a 'k' értékét változónak veszed, akkor igen, ez egy hatodfokú. Helyesebben úgy kell mondani, hogy az algebrai kifejezés értéke k-ban hatodfokú, a-és b-ben pedig negydfokú. A 'k' értékének viszont az általam említett A-val való helyettesítéssel összhangban történő megválasztása mellett a kifejezés negyedfokú.



"Illetve kérdésem még, hogy az [(a+b)^2 - (k+l)^3]^2 kifejezés miért nem teljes négyzet? Hiszen ha az (m + n)^2 teljes négyzet, akkor az (m^2 - n^3)^2 is teljes négyzet (mert gondolom, hogy az), és akkor az [(a+b)^2 - (k+l)^3]^2 kifejezés miért nem teljes négyzet?"


Ha tisztázva van 'k' értéke, abból lehet látni, hogy teljes négyzet -e.

2018. szept. 8. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:

Majd ha foglalkozol egyébként integrálszámítással, akkor fog letisztulni, hogy mi teljes négyzet, és mi nem...


Addig meg nem sok jelentősége van az egésznek, leszámítva egy-két, differenciálszámítás nélkül megoldható szélsőérték-problémát. De az is csak speciális alakú hatványfüggvényekre vonatkozik.

A nemlineáris differenciálegyenlet-rendszerek kvalitatív vizsgálatánál van még nagy jelentősége az ilyen algebrai átalakításoknak, amikoris egy alkalmasan választott Ljapunov-függvény segítségével lehet következtetni egy stacionárius hely stabilitására.


De gondolom, attól még nagyon messze vagy, mert még deriválni sem tudsz, nemhogy gradiensekkel, meg Lie-féle differenciálhányadosokkal bánni...


Sajnos, az új oktatási rendszerben a középiskolai matematikaoktatás már közelébe sem megy a differenciál -és integrálszámításnak, így a matematikának olyan részei mint pl. a teljes négyzetté való alakítás a diákban mumusként fog megmaradni.

Olyan ez, mint a fának a legszélsőbb ága. Beszélnek róla, kínlódnak vele, de a diák nem tudja mihez kötni, és az alkalmazási lehetőségeket sem látja.

Érettségire be lehet magolni, ki lehet másolni a fv.táblából, de utána úgy elfelejti mint annak a rendje.


Aki nem matekos vagy műszakis irányba megy tovább, annak persze ez teljesen mindegy.

De aki mégis, főiskola első félévében 70%-uk úgyis kiesik, mert nincs áthidalva a középiskolai szint és az egyetem első féléve között tátongó óriási szakadék.


Részben azért is, mert még az emelt szinten érettségizőknek sincs olyan szakirodalomismerete, amihez tudna nyúlni...

2018. szept. 8. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 A kérdező kommentje:

1.)

"Az "[(a+b)^2 - (k+l)^3]^2" algebrai kifejezésben a 'k' paraméter -megkötések hiányában- konstansnak tekinthető"


Ezt nem tudtam. Én azt hittem változó.


Tekintsük változónak. Ebben az esetben is teljes négyzet?


2.)

Ezt írtad:


"Tehát a kifejezés a fenti jelölésekkel az


[(a+b)^2 - (A]^2 alakot ölti, amely teljes négyzet."


Itt meg ezt:


"[(a+b)^2 - (k+l)^3]^2" Ennek csak a belső tagjai teljes négyzetek."


Akkor ennek a belső tagjai is teljes négyzetek, meg maga az egész kifejezés is teljes négyzet, mégis csak (mármint ha a "k" változó)?


3.)

Ha "k" konstans, akkor "k+l" miért lesz szintén konstans? Hiszen az "l" változó. Nem lehet az, hogy a kis L-betűt 1-esnek nézted? Mert egy konstans szám+egy az valóban konstans. De egy konstans szám + L, ahol L változó, ott konstans+L = változó. Kérlek szólj, ha hibás a gondolatmenetem.

2018. szept. 8. 23:32
 24/25 A kérdező kommentje:
Sőt, most látom, hogy a kis L-betűt és a nagy L-betűt is egyszer vékonyabban, egyszer vastagabban jeleníti meg a weboldal (legalábbis nekem), mert nekem úgy tűnik, hogy a napokban betűtípust változtattak az oldalon. Mintha kicsit más típusú betűk lennének, és szerintem kicsit rosszul jeleníti meg őket. Mi a véleményed erről?
2018. szept. 8. 23:35
 25/25 anonim ***** válasza:

"Ezt nem tudtam. Én azt hittem változó.

Tekintsük változónak. Ebben az esetben is teljes négyzet?"


Ha változó, akkor nem, de erre a korábbi válaszomban kitértem részletesebben. Mellesleg hinni, holnap lesz vasárnap, szóval a templomban...


"Akkor ennek a belső tagjai is teljes négyzetek, meg maga az egész kifejezés is teljes négyzet, mégis csak (mármint ha a "k" változó)?"


Ha 'k' változó, akkor az első tag teljes négyzet, a második tag pedig teljes köb.


"Ha "k" konstans, akkor "k+l" miért lesz szintén konstans? Hiszen az "l" változó."


Na jó, én az 'l'-et 1-nek, azaz egyesnek néztem. Hát igen, a gép írásnak is megvan az a hátránya, hogy bizonyos karakterek összetéveszthetőek.


Érdekességképp, régi mechanikus írógépeken pl. külön egyes nem is volt, hanem a László betűvel lehetett legépelni.

2018. szept. 8. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!