Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a hibám a megértésben?

Mi a hibám a megértésben?

Figyelt kérdés

Az implikációt próbálom megérteni, de nehezen megy az egyik része.

Ugye az igazság táblázatja

p q r

i i -> i

i h -> h

h i -> i

h h -> i

Találtam rá példamondatokat. Van egy feltételes állítás: "Ha kevesebb vagyok, mint 70 kg, akkor megeszek egy krémest."


"75 kg vagyok megettem egy krémest." (h i->i)


Ezzel vagyok bajban. Mert a példa a fogalom szerint az implikáció akkor hamis ha az előtagja igaz és az utótagja hamis. De az előtag ellent mond a feltételnek, ugye azt állítja, hogy 75 kiló és akkor eszik sütit ha kevesebb mint hetven. De megette a sütit.

Akkor ez most hogy van?


[link]


Itt találtam a pédát. Az elsőt értem, ugye evett sütit mivel kevesebb mint 70 kiló. A másodikat is értem, hogy hamis mivel kevesebb mint 70 kiló de nem evett sütit.

Az utolsót is értem, mivel nem kevesebb mint 70 és nem evett sütit szóval ez igaz. De a harmadikkal nem boldogulok.


A válaszokat előre is köszönöm! :)



2018. szept. 7. 23:12
 1/6 A kérdező kommentje:
Vagy az egésznél azon van a hangsúly hogy evett e sütit vagy sem?
2018. szept. 7. 23:13
 2/6 anonim ***** válasza:
Ez: "ugye azt állítja, hogy 75 kiló és akkor eszik sütit ha kevesebb mint hetven. De megette a sütit." Nem akkor eszik sütit, ha kevesebb mint 70. Látszólag csak megcserélted a két tagmondatot, de ez változtatta a jelentést. Ez így pont a megfordítottja annak, amit igazából állítasz. Az eredeti állítás arról közöl információt, hogy mi van akkor, ha kevesebb mint 70 kg. A megfordított arról, hogy mi van akkor, ha megeszik egy krémest.
2018. szept. 8. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
*meg
2018. szept. 8. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"Ha kevesebb vagyok, mint 70 kg, akkor megeszek egy krémest."

Fordítsuk le ezt a mondatot: Ha A, akkor B.

A = <70 kg vagyok.

B = megeszek egy krémest.


Nézzük ezt az állítást:

"75 kg vagyok megettem egy krémest."


A fentieknek megfelelően fordítsuk le:

NEM(A) implikálja B-t.

Tehát: h->i = i


Nem tudom érted-e? Az IGAZSÁG az, hogy én kevesebb, mint 70 kg vagyok (mondjuk 60 kg vagyok valójában), amit másodjára mondtam, hogy 75 kg vagyok az egy HAZUGSÁG. Mivel az egy HAZUGSÁG volt, ezért a krémest megehettem, hiszen VALÓJÁBAN csak 60 kg vagyok, így a krémevés feltételét teljesítem.

2018. szept. 8. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha azt nem érted, hogy egy hamis állításból miért következhet igaz állítás, akkor mondok rá egy érthetőbb példát:


Tegyük fel, hogy tegnap vizsgázni voltál. Ez legyen az IGAZ állítás ("tegnap vizsgázni voltam").


Anyád megkérdezi, hogy "kisfiam, hol voltál tegnap"? Te erre azt mondod, hogy "a cirkuszban voltam", ami ugye egy SZEMEN SZEDETT HAZUGSÁG (azaz egy hamis állítás)!!! - Viszont ettől még az igaz marad, hogy tegnap vizsgán voltál, vagy nem?


--


De nézzük meg azt is, hogy miért nem következhet igazból hamis állítás, így talán még könnyebben megérthető a fenti:


Tegyük fel, hogy anyádnak most azt válaszolod a kérdésére, hogy "anyukám, vizsgán voltam!", ugye ez az igazság, ez egy igaz állítás. Ebből következhet az, hogy te otthon voltál (ez egy hamis állítás ugye)? Vagy az, hogy te templomban voltál? Nem!

2018. szept. 8. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Értem. :) köszönöm szépen! :D
2018. szept. 8. 18:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!