Valaki levezetné h h jön ki a fizikás kapcsolásos feladat?

Több azonos belső ellenállású,9 v belső feszültségű telepet először sorosan, majd párhuzamosan kapcsolva 16 ohm ellenállású fogyasztóval terhelünk. Mindkét kapcsolás esetén a fogyasztón átfolyó áram 0,5 A. Mekkora a telepek belső ellenállása (16)? Hány telepet kapcsoltunk össze? (8). Valaki levezetné h h jön ki?

2018. szept. 29. 18:28
 1/7 anonim ***** válasza:
54%
Azt tudod, hogy feszültségforrások soros és párhuzamos kapcsolásánál a belső feszültségek és a belső ellenállások hogyan helyettesíthetőek egy belső feszültséggel és ellenállással?
2018. szept. 29. 18:44
 2/7 anonim ***** válasza:
50%

Szerintem ezek még nem tanulták a helyettesítő kapcsolásokat.

Minden esetre a két áramkörre két egyenletet kell felírni, mondjuk Kirchhoff II. törvényét, és az egyenletrendszert megoldani. Két egyenlet két ismeretlen.

2018. szept. 29. 19:06
 3/7 anonim ***** válasza:
90%

Vegyük először a párhuzamosat. Ha 0,5 Amper folyik át a 16 Ohmos terhelésen, akkor a kapocsfeszültség itt 0,5*16=8 Volt. Mivel a belső feszültség 9 Volt, ezért 1 Volt esik a telepek belső ellenállásain. Ha 1 telep lenne csak, akkor annak a belső ellenállása: 1V/0,5A. Ha mondjuk kettő: 1V/0,25A. És így tovább. Tehát felírható az az egyenlet, hogy: Rb=2*k, ahol k: a telepek száma.

Soros kapcsolásnál is 8 Volt feszültség jut a terhelésre, hisz ekkor is 0,5 Amper áram folyik át rajta. Ha 1 telep lenne akkor a belső ellenállás: 1V/0,5A. Ha kettő: (2*9-8)V/(2*0,5A). Ha három: (3*9-8)V/(3*0,5A). És így tovább. Tehát a belső ellenállás: Rb=(k*9-8)/(k/2)

Megvizsgálod hogy mely k értékekre egyezik meg ez a két egyenlet, és ott lesz a megoldás. Pontosabban csak k>1, k∈Z esetén lesz tényleges megoldás (hisz egész számú telepet tudunk csak összekapcsolni, és 1 sem lehet a megoldás mert a feladat kiköti hogy több telep van).

2018. szept. 29. 19:29
 4/7 anonim ***** válasza:

#2, az lehet, de lehet, hogy igen, és a helyettesítés törvényeihez is a Kirchoffok alkalmazásával jutunk.

Egyébként te pontoztad le #3-t és engem? :D Ami, bárki is tette, rendkívül nagy értelemhiányra vallott, hiszen én egy kérdést tettem fel, #3 meg prezentált egy megoldást.

2018. szept. 30. 08:49
 5/7 anonim ***** válasza:
Nem pontoztam le senkit az oldalon.
2018. szept. 30. 16:35
 6/7 anonim ***** válasza:
Sőt inkább most nyomtam egy zöldkezet mindenkinek.
2018. szept. 30. 16:36
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat
2018. okt. 2. 12:28