Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Petöfi Sándor: A virágnak...

Sir. Ryder kérdése:

Petöfi Sándor: A virágnak megtiltani nem lehet. Kéne nekem egy jó válasz a "költemény népies stílusjegyei"-re. Segíttek légyszi?

Figyelt kérdés
Aki jķ magyarból most segíthetne... holnapra kéne és dunsztom sincs, hogy mit írjak. A válaszokat előre köszönöm.

2018. okt. 8. 20:05
 1/2 anonim ***** válasza:
lyány babám stb iyleneket keress. nem nehéz
2018. okt. 8. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Attól népies, hogy egyszerű mint a főd. Minden ami a természettel kapcsolatos népies elem. Ide tartozik mindaz amit elkerült a civilizáció. Meg tudod számolni hányszor szerepel benne a virág? A szerelem is virág, a csaj is egy gyöngyvirág, az arca is rózsavirág, és mind ilyen kertben nyíló féle, amit mindenki ismert akkoriban. Ma már szerintem a gyöngyvirágnál rezegne a léc. Te tudod milyen a gyöngyvirág? És van még ilyen, ami nagyon egyszerű szó, a kikelet. Tudod mi a kikelet?

De tudod mi a legdurvább? Hogy Petőfi nem csak odarak egy megszemélyesítést, egy hasonlatot, egy metafórát, hanem a saját versén belül, a rákövetkező sorokban azonnal meg is magyarázza azt. Szóval ha nem vágnád magadtól, mit jelent az hogy kikeletkor a virág kinyílik ha akarja ha nem, akkor Petőfi gyorsan elmagyarázza neked, nehogy azt gondold, hogy botanikaszakörre tévedtél. Jön a lány, szerelembe kell esni. Persze így a szerelem szó kapcsán erős gyanúnk támad az eufemizmusra, de szerintem örüljünk annak, hogy a költő ezt már nem akarta megmagyarázni. Igazán nem akarom megbántani, de ennek a remek versnek a hosszú bevezetőjét a népnyelv úgy foglalta össze, hogy "itt a tavasz, dagad a f...". Nem is tudom, hogy az hogy ezután még azt is leírja, hogy természetesen a lelkébe szeretett bele a nőnek, az minek minősülhet. Cinizmus? Paródia?

Jön a köv. népi elem, mikor a felhők üldözik a napsugarat, ez is olyan, hogy ha nem a föld alatt nőttél fel, akkor el tudod képzelni milyen. Árnyékos-verőfényes, szeret-nem szeret, hajlunk az infantilizmus irányába.

Szándékosan behozza az ilyen szavakat hogy "orca" meg "babám" pedig ilyeneket már akkoriban sem mondtak. Ez a népies nyelvezet.

Népies a csillag, mint népmesei szimbólum, a csillag fénye a boldogság, az éjszaka sötétje a szomorúság... Láttál már csillagot? És éjszakát? Nem is gondoltad volna ugye, hogy mennyi közös van benned, bennem és Petőfiben, bennünk, akik mind láttak már csillagot és tudják, hogy az éjszaka sötét. Ettől népies, hogy nagyon egyszerű, mindenki számára könnyen felismerhető elemeket használ fel költői képekben.

És ahogy zárja a végét, hogy a nő szép lelkéért hálás. Nyilván.

Szóval nehéz eldönteni, hogy Petőfi a szerelmes verseket gúnyolja ezzel, vagy azokat az embereket, akik idealizálják a szerelmet.

Azt mondják a verselése is népies, mivel a népdaloknak is pont ilyen, el is lehet énekelni, ezért el is énekelték már, de inkább nem mertem meghallgatni.

[link]

[link]

[link]

[link]

2018. okt. 8. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!