Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan tudom az alábbi mechani...

Hogyan tudom az alábbi mechanizmusnál az alfa szög és a távolságok függvényében megadni bétát és gammát?

Figyelt kérdés

[link]


Programot írok rá amivel bármely alfa szöghöz és hosszmérethez meg tudom határozni a sebességeket, gyorsulásokat. Ehhez kellene tudjam a bétát és gammát a megadott adatok függvényében (parametrikusan).



2018. okt. 14. 18:19
 1/4 anonim ***** válasza:

Arra keress rá, hogy négycsuklós mechanizmus. Biztosan talaálsz jónéhány egyenletet.


De egyébként geometriai úton kell elindulni. Célszerű polárkoordinátát választani.


Az első rögzített csuklóban legyen az egyik koordináta középpontja. Az L1 kar végpontja ekkor az [L1*cos(alfa); L1*sin(alfa)].


A másik koordinátarendszer legyen a másik rögzített csukónál, ekkor [L3*cos(gamma);L3*sin(gamma)] az L3 kar végpontja.


Az L2 kar hossza konstans, ezért fel tudod írni a pitagorasz tételből hogy:


L2^2=[L4-L3*cos(gamma)-L1*cos(alfa)]^2+[L3*sin(gamma)-L1*sin(alfa)]^2.


Ez az egyenlet a pozíciószámításhoz kell. Gyakorlattilag csak alfa és gamma határozatlan. Ennek a fizikai tartalma az, hogy adott alfa szöghöz egy meghatározott gamma tartozik. Azaz Létezik egy gamma: alfa->gamma(alfa) függvény. Ez explicite nem biztos hogy kifejezhető, vagy bonyolult. De ha programozol, akkor gondolom egy nemlineáris egyenlet megoldása nem fog különösebb gondot okozni.


A sebességek számításához szintén célszerű lesz a két rögzített csuklópontból kiindulni. Az L1 kar mozgó végpontja legyen ugyanis '1' jelű, ekkor felírhatjuk egyszerű kinematikai megfontolásból, hogy:


v1=omega x [L1*cos(alfa);L1*sin(alfa)].


Hasonlóan a másik rögzített csuklóra is felarhatók a kinemataikai egyenletek.


De remélem hogy kiindulásképp ezzel is segítettem.

2018. okt. 14. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Mibe írod egyébként a programot?
2018. okt. 14. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Ez az egész egyébként nagyon dinamika házinak néz ki...
2018. okt. 14. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Delphi 7 :) és mechanika III házi
2018. okt. 14. 19:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!