Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Német nyelv. Imperativban...

Fizikakedvelő kérdése:

Német nyelv. Imperativban (felszólító mód) E/2, T/2-nél az ige után a ki kell rakni dativban/akkusativban a személyes névmást?

Figyelt kérdés

Szemptemberben kezdtem a németet,és nagyon kedvelem. Megfigyeltem,hogy a tanárnő mindig mond valamit óra elején németül. Megkérdeztem tőle és a következőt mondja: "Setzt euch!"

Ugye ez egy felszólítás ahol gondolom a setzen ige a leülni. Azt olvastam egy nyelvkönyvben,hogy E/2-nél és T/2-nél tilos kirakni a személyes névmás nominativ verzióját(du,ihr),és úgy lesz akkor a felszólítás,hogy pl: Kauft!

De a tanárnő mondatában a T/2 dativ/akkusativ-ban(nem tudom mit vonz) szerepel az ige után. Akkor most hogyan van ez?

Válaszokat előre is köszönöm!



2018. dec. 16. 21:38
 1/10 anonim ***** válasza:
Azért, mert a Setzt euch nem "üljetek le" szó szerint, hanem "ültessétek le magatokat". Ahhoz meg kell a visszaható névmás.
2018. dec. 16. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Értem! Még annyi kérdésem lenne,hogy melyiket használhaták gyakrabban?
2018. dec. 16. 22:00
 3/10 A kérdező kommentje:
*használhatják
2018. dec. 16. 22:00
 4/10 anonim ***** válasza:
Hogyhogy melyiket? Mik közül melyiket? A visszaható igék nem felcserélhetők a nem visszahatókkal, ha erre gondoltál, más a jelentésük. A magyarban is van ilyen: mos vs. mosakszik. Az utóbbi a visszaható: magát mossa az illető.
2018. dec. 16. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Nem,úgy értem a "leültetésnél": setzt euch,setzt vagy esetleg egy harmadikat ami máshogy néz ki formailag?
2018. dec. 16. 22:22
 6/10 anonim ***** válasza:

Ki kell rakni!

Egyrészt, mert vannak valódi sich-es igék, melyek a visszaható névmás nélkül értelmetlenek.

pl. sich beeilen - sietni

Beeile dich! Siess!


Másrészt pedig:

Ha a mondatban szerepel a testrész, vagy ruhadarab, stb, amire a cselekvés irányul, akkor Dat-ban van a visszaható névmás.

pl. megmosom a kezem - Ich wäsche mir die Hände. És ilyenkor a "kéz" nem kap birtokos névmást!!! NEM meine Hände

Ha nincs megjelölve, akkor Akk-ban áll a visszaható névmás.

pl. mosakszom - Ich wäsche mich.


Vannak azonban nem valódi visszaható igék is, ilyen pl. a példákban szereplő waschen is.

Die Mutter wäscht dem Kind das Gesicht.

Az anya megmossa a gyerek (részére) az arcát.

2018. dec. 17. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Előző vagyok, most látom, hogy nem is ez volt a kérdés, de az előttem válaszolókat is bekavarta a kérdező. egy kérdésben két nyelvtani probléma van felvetve, és pontatlan.


1. Főszabály szerint felszólító módban nem kell kirakni a személyes névmást E/2. és T/2-ben. Csak akkor, ha nyomatékosítom az alanyt. pl. Te gyere ki (és ne más)!


2. Tárgy és részes esetben pedig csak a visszaható igéknek állhat a visszaható névmásuk, (de ez nem személyes névmás). Ekkor viszont ki KELL tenni. Met különben nincs értelme, jelentése az igének.

2018. dec. 17. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm! A nyelvtani pontatlanságért pedig elnézést,megkoptak az ismereteim.
2018. dec. 17. 14:38
 9/10 anonim ***** válasza:

Setzt die Kinder! = ültessétek le a gyerekeket!

Setzt euch! = Ültessétek le magatokat! = Üljetek le! (euch = nektek / titeket / magatokat)


(Setzt! -!ilyen nincs!)

2018. dec. 18. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Leülni = sich setzen.


Leültök: Ihr setzt euch.


Üljetek le: Setzt euch. Imperativnál nem mondjuk a személyes névmást.

2019. jan. 18. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!