Mihók Martin kérdése:

Hány g sósav szükséges 80g Nátrium-hidroxid közömbösítéséhez?


Eddig jutottam el: HCl+NaOH=NaCl+H2O

Előre is köszi az elmagyarázást :)



2018. dec. 17. 19:23
 1/1 anonim ***** válasza:
A fenti egyenletből az olvasható ki, amit nem írunk ki. A "ki nem írt 1-esek", mert a fenti egyenlet valójában ezt jelenti: 1 HCl + 1 NaOH -> 1 NaCl + 1 H20. Vagyis 1 mol sósav 1 mol nátrium-hidroxidot közömbösít, tehát ahány mol NaOH-nk van, ugyanannyi mol HCl kell. A tömeget és az anyagmennyiséget a moláris tömeg ismeretében lehet egymásba átszámolni. Azt pedig a képlet alapján kell összerakni, a periódusos rendszerből kinézve a vegyületet alkotó atomok moláris tömegeit. A NaOH moláris tömege: M(NaOH)=M(Na)+M(O)+M(H)= 23 g/mol + 16 g/mol +1 g/mol = 40 g/mol. A M(HCl)=1 g/mol + 35,5 g/mol = 36,5 g/mol. Namost a tömeget úgy számolod át anyagmennyiségre, hogy elosztod a moláris tömeggel: n(NaOH)=m(NaOH)/M(NaOH)=80 g / (40 g/mol) = 2 mol. Vagyis a 80 g NaOH az 2 mol NaOH, tehát sósavból is 2 mol kell. Ha anyagmennyiségből számolsz tömeget, akkor pedig szorozni kell a moláris tömeggel, csak most ugye a sósavéval kell szorozni: m(HCl)=n(HCl)*M(HCl)= 2 mol * 36,5 g/mol = 73 g. Vagyis 73 g sósav szükséges 80 g NaOH közömbösítéséhez. Érthető voltam? Remélem kapok zöld kezet!
2018. dec. 18. 23:24