Mi a megoldás? Ez a matek házim :


A szöveg:

"Keresd meg az összes olyan nyolcjegyű számot, amelyből négy szomszédos számjegyet elhagyva olyan négyjegyű számot kapunk, amely az eredetinél 2019-szer kisebb.



2018. dec. 18. 20:04
 1/5 anonim válasza:
0%
69 és 666
2018. dec. 18. 20:10
 2/5 A kérdező kommentje:
Vicces, ja nem, komolyan, ha nem tudsz érdemben segíteni inkább ne is írj.
2018. dec. 18. 20:34
 3/5 anonim ***** válasza:
84%

Vegyük az (abcdefgh) nyolcjegyű számot. Aszerint számoljunk, hogy mit hagyunk el.


1. eset: ha az (efgh) részt hagyjuk el, akkor (abcd) marad, ekkor ezt tudjuk felírni:


(abcdefgh) = 2019*(abcd)


A tanultak szerint felbontható ez a szám helyiérték szerint, de most inkább fókuszáljunk arra, hogy az (abcd) megjelenjen a bal oldalon, ekkor:


10000*(abcd) + (efgh) = 2019*(abcd), kivonjuk a jobb oldalt:

7981*(abcd) + (efgh) = 0

Nem nehéz belátni, hogy ennek nem lesz megoldása.


2. eset: most (defg) lesz elhagyva, így marad (abch), tehát:


(abcdefgh) = 2019*(abch)


A szétbontást most így eszközöljük:


10000*(abc) + 10*(defg) + h = 20190*(abc) + 2019*h, maradjon a 10*(defg) magában a bal oldalon:


10*(defg) = 10190*(abc) + 2018*h


A bal oldal biztosan osztható 10-zel. A 10190*(abc) biztosan osztható 10-zel, így már csak a 2018*h-t kellene megoldani, hogy osztható legyen. Erre két lehetőség kínálkozik; h=0 és h=5.


-ha h=0, akkor

10*(defg) = 10190*(abc), osztunk 10-zel:

(defg) = 1019*(abc)

A jobb oldal legalább 1019*100=101900, ezt a bal oldal nem tudja, így itt nem találunk megoldást.

-ha h=5, akkor

10*(defg) = 10190*(abc) + 10090, osztunk 10-zel:

(defg) = 1019*(abc) + 1009, ugyanazt a helyzet, mint az előbb.


A maradék három esetet rád bízom. Elvileg a séma szerint mennie kell a levezetéseknek. Ha mégsem menne, kérdezz, és segítek még.

2018. dec. 18. 20:55
 4/5 anonim válasza:
Utolsó!le a kalappal!
2018. dec. 19. 10:13
 5/5 anonim ***** válasza:

A kérdező felhívta a figyelmemet arra, hogy elírás van a levezetésben, így most korrigálnám;


"10000*(abc) + 10*(defg) + h = 20190*(abc) + 2019*h"


A helyes egyenlet:


100000*(abc) + 10*(defg) + h = 20190*(abc) + 2019*h, rendezés után:


79810*(abc) + 10*(defg) = 2018*h


Viszont itt is igaz az, hogy h értéke csak 0 vagy 5 lehet, de 0 más okokból nem lehet. Marad a h=5, ekkor


79810*(abc) + 10*(defg) = 10090


A bal oldal legalább 79810, így ennek az egyenletnek sem lehet megoldása.

2018. dec. 20. 00:12