Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mátrix? Kombinatorika? Valószí...

Mátrix? Kombinatorika? Valószínűség? Gráfok? Ezek melyikével, avagy valamely más módon oldható meg az alábbi feladat? Nekem valahogy egyik módszerrel sem sikerül.

Figyelt kérdés
Egy körmérkőzéses kosárlabda torna végére kiderült, hogy bármelyik két csapathoz lehet találni olyan harmadikat, amelyik mindkét előzőt legyőzte. Legalább hány csapat indult?

2018. dec. 21. 20:11
 1/10 anonim ***** válasza:
49%

Egyszerűen azt a legkevesebb csúcsú irányított gráfot kell megrajzolni, amelyikre a fenti állítás igaz lehet. Kétféleképpen lehet irányítani a gráfot; vagy győztes->vesztes, ekkor azt kell megnézni, hogy mindegyik páros tagjaiba mutat él valamelyik pontból, ha pedig vesztes->győztes, akkor azt kell megnézni, hogy mindegyik csúcsba mutat (legalább) két vektor. Érdemesebb az utóbbi jelölést használni, mivel az jobban kezelhetőbb, én az előbbi választottam.


Ha nagyon nincs ötletünk, akkor kezdjünk a legkisebb csúcsú gráftól, és vizsgálódjunk, hogy mi lehet.

A feladat jellegéből adódóan n>=3. A háromcsúcsú gráfnál nem nehéz kitalálni, hogy nem fog teljesülni. A négycsúcsú gráfnál találd ki, hogy mi lehet (csakhogy neked is legyen egy kis munkád a feladattal). Az ötcsúcsú gráfnál könnyű olyat rajzolni, ami megfelel a feltételeknek.


Szerintem adtam elég lökést, hogy be tudd fejezni. Ha mégsem így lenne, kérdezz még, és segítek még.

2018. dec. 21. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Kedves segítőkész válaszadó Társam!


Először is köszönöm a gyors válaszodat, és rögtön hadd kérjem megértő elnézésedet, hogy arra csak most, alaposan megkésve reagálok. Időközben azonban nem lazsáltam, nem keveset töprengtem a kérdezett feladat megoldásán, felhasználva a Tőled kapott nagyon értékes útbaigazításokat is. De megnyugtató eredményre még így sem jutottam.


Gondolkodásom (tévelygéseim?) mentéről privát levélben számolok be.


Üdv.


I.

2019. jan. 1. 15:31
 3/10 dq ***** válasza:

A tornák egy természetes modellje a digráf, vagy irányított gráf.


A szereplőket (csapatokat) a csúcsok, a meccseket irányított az élek reprezentálják – a győztesből a vesztesbe mutat a nyíl.


A feltétel úgy fog kinézni, hogy olyan teljes, ismeretlen csúcsszámú digráfról van szó, amelyben minden csúcs befoka legalább 2.


A feladat az, hogy keresd meg a legkisebb n számot, amelyre van akkora méretű ilyen típusú teljes digráf.

Mondjuk: adj meg egy ilyen gráfot, és mutasd meg, hogy kisebb gráfra nem teljesülhet.


#1 elárulta, hogy 5-re már van konstrukció, és azt is, hogy n=3-ra a feltétel nem teljesülhet.


n=4-re kell tehát vagy találnod egy ilyen körmérkőzést, vagy megmutatnod hogy n=4 esetén a „hogy bármelyik két csapathoz lehet találni olyan harmadikat, amelyik mindkét előzőt legyőzte” feltétel nem állhat fenn soha.

2019. jan. 1. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Kíváncsi lennék az 5-csúcsú megoldásra, akárhogyan rajzolom, nem jön ki.

Fóleg az 1-estől kérdezném.

2019. jan. 2. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 dq ***** válasza:

n<=6-ra ilyen, n=7-re van.

Szerintem n>7-re is van, de ezt nem tudom + nem is kell.

2019. jan. 2. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 dq ***** válasza:
n<=6-ra NINCSEN ilyen körmérkőzés.
2019. jan. 2. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
26%

Nagyon egyszerű a megoldás, csak a létező két élfüggetlen Hamilton-kört kell behúzni a gráfba; ha az óramutató járásával megegyezően a csúcsokat A;B;C;D;E betűkkel jelöljük, akkor


az egyik Hamilton-kör: A->B->C->D->E->A

a másik Hamilton-kör: A->C->E->B->D->A


Az él győztes->vesztes felállásban lett irányítva.


Látható, hogy

A;B-t legyőzte E

B;C-t legyőzte A

C;D-t legyőzte B

D;E-t legyőzte C

E;A-t legyőzte D

több páros nincs, így mindegyik párosra jut egy legyőző.

2019. jan. 2. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 dq ***** válasza:
Ez nem jó, A;C is két csapat.
2019. jan. 2. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Valóban. Nem volt elég megfontolt a válasz.


Akkor passzolom a kérdést, de csak egy kis időre.

2019. jan. 2. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Kedves Válaszadók!


Köszönöm mindnyájatoknak a közös fejtörést, az együttes gondolkodást,töprengést.


A feladat megoldás az, hogy legalább 7 csapat indult.


Íme a megoldás magától a feladat szerzőjétől:


Először is ez egy igazi torna, a csapatok száma nyilván 1-nél nagyobb pozitív egész szám. Legyen A egy olyan csapat, amelyik kikapott B csapattól. Ekkor van egy olyan C csapat, amely A-t is, B-t is legyőzte. De A-nak és C-nek is van egy közös legyőzője, és ez nem B, mert B kikapott C-től. Vagyis van egy olyan D csapat, amely legyőzte A-t és C-t is. Mire jutottunk? A--hoz található 3 olyan csapat, amely legyőzte. De nem tehet róla A csapat, hogy éppen őt neveztük A-nak, bármelyik csapatot hívhatnánk így... mit jelent ez? Azt, hogy mindegyik csapathoz lehet találni legalább 3 olyant, aki legyőzte. Mivel minden meccshez egy vesztes tartozik, így n induló csapat esetén a meccsek száma legalább 3n. Mivel a meccsek száma n×(n-1)/2, így felírható az n×(n-1)/2>=3n egyenlőtlenség, melyből n>=7 adódik. Vagyis a csapatok száma legalább 7.

Ezzel nem vagyunk még kész. Be kellene látni, hogy 7 csapattal meg is valósulhatnak a feltételek, más szóval van konstrukció. Képzeljük el, hogy a csapatok egy szabályos hétszög csúcsai, és óramutató járásának megfelelően minden csapat legyőzte az utána következők közül az 1., 2. és 4. csapatot. Nem nehéz ellenőrizni, hogy bármely két csapathoz van olyan, amelyik mindkettőt legyőzte. Mindegyik csapatnak 3 győzelme és 3 veresége volt a torna végére, igazán izgalmas torna lehetett!


Üdv mindnyájatoknak.


István

2019. jan. 9. 12:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!