Betmenvées kérdése:

Van ennek a differenciálegyenlet rendszernek analitikus megoldása?


Próbáltam, de nem tudtam megoldani a rendszert.

[link]



2018. dec. 30. 16:47
 1/6 A kérdező kommentje:
Sikerült megoldanom, tárgytalan mostmár a kérdés.
2018. dec. 30. 18:55
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem látok ránézésre analitikus megoldást. Ha a fizikai hátteret ismernénk, akkor alkalmas transzformáció célravezető lehet.

Az egyenletek ránézésre hasonlóak a nehézségi erőtérben mozgó anyagi pont egyenleteihez.

2018. dec. 30. 19:01
 3/6 A kérdező kommentje:
A megoldás olyan értelemben sikerült, hogy megbizonyosodtam, hogy nincs analitikus megoldás. Ez egy ferde hajítás, közegellenállással, úgy, hogy a közegellenállási erő nagysága egyenesen arányos a sebesség négyzetével.
2018. dec. 30. 19:34
 4/6 anonim ***** válasza:

Ha ez ferde hajítás, akkor szerintem rosszul van felírva a diffegyenlet-rendszer.


Nem értem, miért a sebesség nagyságát szorzod vx-el, vy-al.


Szerintem:


dvx/dt=-k*vx^2


dvy/dt=-g-k*vy^2.


Vagyis két független differenciálegyenletet kapunk, amely a sebességekre így már megoldhatók külön-külön.

A pálya felrajzolásához még a sebességeket vissza kell integrálni.

2019. jan. 1. 13:44
 5/6 A kérdező kommentje:
Szerintem nincs igazad. Ha a közegellenállás lineárisan függ a sebességtől, akkor kapunk két függetle egyenletet. A közegellenállási erő az abszolút sebesség négyzetével arányos. Ezt az erőt lebontva x, y komponensekre kapjuk meg az erő vízszintes, illetve függőleges komponensét, ami (a megoldás szempontjából sajnálatos módon) függ a másiktól.
2019. jan. 2. 09:08
 6/6 anonim ***** válasza:
55%

Igazad van, nem gondoltam végig. A mozgásegyenlet tehát:


dvx/dt=-k*vx*sqrt(vx^2+vy^2)


dvy/dt=-g-k*vy*sqrt(vx^2+vy^2).


Gondolkodjunk a fázistérben!


(dvy/dt)/(dvx/dt)=dvy/dvx.


Ezzel:


dvy/dvx=vy/vx+g/[k*vx*sqrt(vx^2+vy^2)].


Vezessük be a vy=vx*z transzformációt, ezzel a következő szeparálható változójú egyenletet kapjuk:


sqrt(1+z^2)*dz=(g/k*vx^3)*dvx.


Ez már közvetlen integrálható:


z*sqrt(1+z^2)+ln[z+sqrt(1+z^2)]=-g/(k*vx^2)+C, ahol C konstans.


Ez vx(z)-re rendezhető, ill. vy(z) is megkapható.


Vagyis gyakorlatilag analitikusan addig jutottunk el, hogy a vx-vy síkon a görbe paraméteres egyenletrendszerét előállítottuk.


Látható, hogy még a vy(vx) kapcsolat sem írható fel explicit módon, ugyanis a z paraméter analitikusan nem küszöbölhető ki.


Numerikus szimulációval lehet ennél több eredményt kihozni, abból grafikusan vagy táblázatosan megkaphatod a sebességek időfüggését.

2019. jan. 4. 01:43