Matematika vannak kivételek?


Sziasztok,egyetlenrendszernél mindig ok,ha beszorzok?

pl:

2x+2y=740

3x+y=890


=>2* a második egyenletet.


2x+2y=740

6x+2y=1780


így pl az x = 260

y= 110.


De ez csak egy példa volt, mindegyik egyenletrendszernél használhatóm ezt a beszorzást,hogy utána kitudjam vonni az egyiket a másikból?vagy vannak kirivó esetek?


2018. dec. 31. 10:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Mindenhol használható, ha le tudod követni.
2018. dec. 31. 10:24
 2/11 A kérdező kommentje:

Letudom követni?

Mármint? :D ezt nem értem

2018. dec. 31. 10:26
 3/11 anonim ***** válasza:
35%

Szia!


Nehéz lenne elmagyarázni, hogy pontosan mikor mit lehet, és mit nem, de van egy tuti módszer: a végén, ami kijött, visszahelyettesíted. Így ellenőrizni tudod, hogy nem hamis megoldást kaptál-e.


Általában ha valós számok körében dolgozol, és egy egyenletet az egyenletrendszerben lecserélsz egy 0-tól különböző számszorosára, vagyis beszorzod azzal a számmal, akkor a megoldások halmaza nem változik.

2018. dec. 31. 10:27
 4/11 A kérdező kommentje:
Ja azért ennyire ne komplikáljuk :D sima közép matek érettségiről van szó,csak már időben elkezdek gyakorolni,mert hiába tudom az elméletét,ha nem gyakoroltam az adott témából jó pár feladatot :D
2018. dec. 31. 10:28
 5/11 anonim ***** válasza:
0%

Arra gondoltam, ha mondjuk nem ilyen "egyszerű" esetek vannak.


Pl:

2,431x+3,572y=6,247

98,3291x+0,1429y=119,872


Ezt már kicsit nehezebb feladat lenne így megoldani. Nyílván működik, de nehézkes. Ilyenkor a klasszikus kifejezés-behelyettesítés előnyösebb.


Vagy ha mondjuk szorzás van az egyenletrendszerben:

x(1-y)=6

x+8y=16

2018. dec. 31. 10:34
 6/11 anonim ***** válasza:
39%

"sima közép matek" érettségire is tudni kell, hogy az elsőfokú egyenletrendszereknek három megoldási lehetősége van:

- behelyettesítéses,

- egyenlő együtthatók és

- matrix (nem kell középiskolában tudni, de van).

.

1:/

a második egyenletet rendezed 'y'-ra:

y=890-3x,

majd ezt behelyettesíted az elsőbe.

.

2:/

a második egyenletzből kivonod az elsőt.

.

Mindkét esetben egyismeretlenes egyenleteket kapsz.

2018. dec. 31. 10:40
 7/11 A kérdező kommentje:

Igen ezeket ismerem.

De nekem ez a beszorzom,és kivonom metódus ami tetszik.

De azért köszi.

Amúgy ezt a mátrixos dolgot kifejtenéd az én példámra,ha van rálátásod,és időd.

Köszönöm.

Ja és mindenkinek boldog új évet kívánok,produktív évet.

2018. dec. 31. 10:49
 8/11 anonim ***** válasza:
39%

Mátrixoshoz:


[link]

2018. dec. 31. 11:08
 9/11 anonim ***** válasza:
Ezt értelemszerűen csak akkor tudod megtenni, ha a beszorzás után az egyik változót ki tudod így ejteni, mert egyébként nincs értelme. Ezt a módszert hívják úgy, hogy "egyenlő együtthatók". Ha a feladat kifejezetten kéri, hogy helyettesítéssel oldd meg, akkor viszont hibának számít, ha beszorzod. :)
2018. dec. 31. 15:17
 10/11 anonim ***** válasza:
18%

Matematikai feladatok megoldásának egyik alapvető kitétele, hogy -ha másképp hangsúlyozottan nem kérik, akkor- a legegyszerűbb módszert válasszad.

Adott esetben a behelyettesítésée módszer egyszerűbb, mint az egyenlő együtthatóké, hiszen egy szorzással kevesebb művelettel megoldható.

Ha nem így teszel, érettségin pontvesztéssel járhat.

.

A mátrix-számításról találsz irodalmat a neten.

2018. dec. 31. 15:45
1 2