Matek logikai szorgalmi?

Figyelt kérdés

A hugom kapott egy szorgalmit es sehogysem tudjuk megfejtrni. A feladat a következô:


Andris titokban kivalasztott ket szamkartyat, majd Bercinek megmondta a szamok kulonbseget. Csabinak az osszeget. Ezutan megkerdezte toluk, tudjak-e, mely szamokat valasztotta.

Csabi: Tudom a szamok osszeget de a szamokat nem tudhatom.

Berci: Tudom a szamok kulonbseget, ebbol eloszor en sem tudhattam a szamokat de most hogy tudom hogy csabi nem tudja, en mar tudom.

Csabi: most mar en is tudom!

Melyik ket szamot valasztotta Andris?



2019. jan. 3. 13:55
 1/4 anonim ***** válasza:

Berci azért tudhatja a számokat, mert Csabi elmondta az összegüket és Csabi is ugyanezért tudhatja, miután Bercivel beszélt (ő meg a különbségüket tudja ugye).


Ha nem lenne még mindig világos, akkor annyit segítek még, hogy olyan két számra kell gondolni, amiknek az összegük és a különbségük ugyanannyi.


Apróbetűs rész: Több megoldás is lehetséges.

2019. jan. 3. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

En meg mindig nem ertem.

A szamokat elfelejtettem leirni:


4 11 15 18 25

2019. jan. 3. 15:07
 3/4 2*Sü ***** válasza:
100%

Fogj egy papírt, írd fel páronként a számokat. Tíz különböző variáció van:


4 , 11

4 , 15

4 , 18

4 , 25

11 , 15

11 , 18

11 , 25

15 , 18

15 , 25

18 , 25


Most írd melléjük 3. és 4. oszlopba a két szám összegét, illetve különbségét. Azt fogod találni, hogy van olyan összeg, ami csak egyféle variációban jöhet ki. Pl. ha Csabi tudja, hogy az összeg 43, akkor tudni fogja a kártyákat is, hiszen ez az összeg csak a 18, 25 kártyapár esetén jön ki, a többinél más az összeg.


Berci hasonlóképpen van, ha megkapná, hogy a két szám különbsége mondjuk 3, akkor tudná, hogy ez csak a 15, 18 kártyapár esetén lehetséges.


Ergo olyan kártyapárról van szó, aminek a különbsége és az összege is adódhat más kártyapár esetén is. Csabi olyan összeget kapott, ami több kártyavariáció esetén is kijöhet, ezért nem tudja az összeget. Berci sem tudja alapból, mert neki is olyan különbség adódott, ami több kártyapár esetén is kijöhet. Viszont abból, hogy Csabi nem tudta az összegből a két számot, a lehetséges kártyapárokból egy csomó lehetőséget kilőtt. Berci ennek tudatában már tudja, hogy melyik a két kártya, mert annak a kártyavariációnak kell lennie, aminek az összege is, és a különbsége is adódhat másik kártyapár esetén is.

2019. jan. 3. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 2*Sü ***** válasza:
* javítás: Csabi olyan összeget kapott, ami több kártyavariáció esetén is kijöhet, ezért nem tudja a *számokat*.
2019. jan. 3. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!