Ha a/b = 11/17,a,b eleme Q*, mutasd ki ,hogy a+2b/2a-b egy természetes szám négyzete !
2019. jan. 8. 21:25
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem állítom hogy meg lesz, de két kérdés hogy jól értem-e.

a és b irracionálisak (Q*)?

a+2b a számláló és 2a-b a nevező ?

2019. jan. 8. 22:29
 2/3 A kérdező kommentje:

a+2b a számlálo és 2a-b a nevezö!

a és b racionálisak tehát felirhatok tort alakba de nem tartalmazzak a 0 -át !!! Elöre is köszönöm !!!

2019. jan. 8. 22:35
 3/3 anonim ***** válasza:
78%

Úgy nézem bonyolultabbnak hangzik mint amilyen.

a/b=11/17 Az ugyebár azt jelenti, hogy a:b=11:17 és így a=11x és b=17x

Így az állítás:

(11x+2*17x)/(2*11x-17x)

x-et kiemelve számlálóból és nevezőből:

x(11+34)/x(22-17)

x-szel egyszerűsítve fent 11+34 marad, vagyis 45, lent pedig 22-17 marad, vagyis 5. 45/5=9 , tehát ez valóban egy négyzetszám.

Itt a lényeg az, hogy kiemeled x-et, utána egyszerűsítesz vele, vagyis x el is tűnik, így az a és b értékétől függetlenül az eredmény mindig 9 lesz.

2019. jan. 8. 22:53