Egy szabályos négyoldalú gúla térfogata 648 cm^3, magassága harmada az alapélnek. Mekkora a gúla alapéle és felszíne?

Hálás lennék, ha valaki számolással együtt le tudná vezetni ezt a feladatot, hogy meg tudjam oldani a hasonló típusúakat. Előre is köszönöm!

2019. jan. 13. 18:26
 1/2 anonim ***** válasza:

alapél legyen a cm, ekkor M=a/3, alaplap területe:a*a

648=(a*a*a/3)/3 ebből a=18 cm és M=6 cm adódik

A testmagasság, az alapél fele és az oldalháromszög magassága (m) derékszögű háromszöget alkot erre felírva a Pitagorasz tételt:

6^2+9^2=m^2 amiből m=gyök(117)

Ekkor egy oldalháromszög területe: 18*gyök(117)/2 cm^2.

A palást ennek a négyszerese: 104*gyök(117)

Felszín= 18*18+104*gyök(117)=713,4 cm^3

2019. jan. 13. 18:55
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget!
2019. jan. 13. 19:04