Egy a=30° hajlásszögű lejtőn m=20kg tömegű hasáb csúszik lefelé. Határozzuk meg a test gyorsulását! Mekkora erőt fejt ki a testre a lejtő? Azt nem értem, hogy hogy kapcsolódnak a szögfüggvények ezekhez a feladatokhoz. Nagyon hálás lennék érte, ha valaki elmagyarázná!

2019. jan. 14. 21:23
 1/2 anonim ***** válasza:
Fel kell állítanod egy koordináta rendszert. Az x tengely a lejtő, az y a lejtőre merőleges. A testre ható erő merőleges a lejtőre. Míg a a gravitációs erő lefelé hat. Ennek van egy x irányú, és egy y irányú komponense, amikkel számolnia kell. Ehhez kellenek a szögfüggvények.
2019. jan. 14. 22:16
 2/2 anonim ***** válasza:

Na szóval, a kérdés, megadták-e a súrlódások együtthatót, vagy elhanyagolható?

Ha elhanyagolható: az x irányban kell felírni az egyenletet. A gravitációs erő ugyebár m*g, ennek ez x irányú komponense m*g*sin 30 fok. Az m*a ezzel egyenlő.

Ha megvan adva a súrlódási együttható, akkor ez:

m*g*sin 30 - K*súrlódási= m*a


Tehát a koordináta rendszerben fel kell venni az összes x és összes y irányú erőt. X irányú adja meg a test gyorsulását. Az y irányúak összege pedig 0.

Itt y irányú csak a gravírozás és az ezt ellensúlyozandó felületi kényszererô.

0=-m*g*cos 30 fok + K

2019. jan. 14. 22:53