Hogy kell megoldani? Mik a megoldások?


2 Milyen magasan delel a Nap?

December 21-én délben az é. sz. 30° és a k. h. 10° metszéspontjában állsz. Fúrd át képzeletben Földünket egy, a középpontján keresztülhaladó egyenessel!

Melyik pontban éri el az egyenes a Föld felszínét? ................... -i szélesség ..........° ................... -i hosszúság ..........°

Melyik évszak veszi kezdetét ott? ................................................

Milyen magasan (hány fokos szögben) láthatják ott a Napot a látóhatár felett? ........................................................ °



3 Helyi idő!

Budapesten delel a Nap, azaz 12 óra van. Mennyi a helyi idő ugyanekkor Nyíregyházán és Sopronban? Számítsd ki!

Nyíregyháza hosszúsági köre .....................° Sopron hosszúsági köre ............

Budapest hosszúsági köre ......................................° Budapest hosszúsági köre................°

A különbség ...............° A különbség ...............°

A helyi idő Nyíregyházán: ........................... A helyi idő Sopronban: ...............................


4 Zónaidő

Oldd meg a következő feladatokat az atlasz időzónatérképe alapján

a) Melyik időzónába tartozik hazánk? .........................

Hány óra van Nyíregyházán és Sopronban, ha Budapesten 12 óra van?

Nyíregyházán: ..............................................................

Sopronban: ...................................................................


b) Budapesten október 15. (péntek) 20 óra van. Mennyi a zónaidő a következő városokban?

Moszkva: ................................................................

Fokváros: ......................................................................

New York: .....................................................................

Tokió: .........


2019. jan. 24. 19:04
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

4̲ ̲Z̲ó̲n̲a̲i̲d̲ő̲


a̲)̲ Magyarország a +1 időzónában van.

Nyíregyházán és Sopronban is 12 óra van, amikor Budapesten 12 óra van.

A +1-es időzóna a keleti szélesség 7,5° és keleti szélesség 22,5° határolta tartományban van.

Sopron legnyugatibb pontja a keleti szélesség 16,421469°-nál van, tehát a +1-es zónába esik.

Budapest földrajzi súlypontja a keleti szélesség 18,9902208°-nál van, tehát a +1-es zónába esik.

Nyíregyháza legkeletibb pontja a keleti szélesség 21,844337°-nál van, tehát ez is a +1-es zónába esik.

Tehát, azonos elméleti időzónában vannak.

┌─ Ha nem esne mindhárom település azonos elméleti időzónába, akkor az időzónahatárt úgy „görbítenék”, hogy egy zónába essenek.

Egy országot – az elméleti zónahatártól függetlenül – csak akkor osztanak több időzónára, ha nagy kelet-nyugati irányú a kiterjedése; Magyarország nem akkora.

Garbolc, Magyarország legkeletibb települése. Legnyugatibb pontja is kívül esik az elméleti +1-es időzónán, a keleti hosszúság 22,847880°-nál van; ez már az elméleti +2-es időzóna. Ettől még a +1-esben van.

Van nagyobb eltérés is az elméleti határtól. Összetartozó ország-csoportokat is egy időzónába vonnak. Spanyolországnak van olyan része, ami az elméleti -1-es időzónába tartozna. Svédországnak van olyan keleti területe, ami az elméleti +3-as időzónába tartozna. És, mindkét állam teljes területe a +1-es időzónában van. Ugyanakkor a Spanyolországgal kb. azonos földrajzi szélességű (sőt, súlyvonal szerint inkább kicsit keletebbre elhelyezkedő) Egyesült Királyság a 0-s időzónában van. ─┘


b̲)̲ „Budapesten október 15. (péntek)” „van.”

Ilyen legutóbb 2010-ben volt, legközelebb 2021-ben lesz.

Még nem lehet tudni, hogy Magyarországon 2021-ben lesz-e nyári-téli óraátállás; az EU-ban ez folyamatban levő ügy.

Ha lesz, akkor október utolsó vasárnapján lesz áttérés a téli időszámításra, azaz 15-én még nyári időszámítás lesz, ami a +2-es időzónának felel meg.

Ha nem lesz, akkor kérdés, hogy Magyarország melyik időszámítást választja tartósan? Ha a nyárit, akkor a +2-es időzónában lesz, ha a télit, akkor a +1-es időzónában.

A bizonytalanság helyett a már ismert 2010-es évet választom; 2010. október 15-én, pénteken, Magyarországon (a nyári időszámítás miatt) a +2-es időzóna volt érvényben.

Magyarország: 2010. október 15., péntek, 20⁰⁰.

Moszkvában (Oroszország) akkor 2010. október 15-én, pénteken, 22⁰⁰ volt. +4-es időzónának megfelelő idő; (+4) – (+2) = (+2), azaz 2 órával több volt.

Fokvárosban (Dél-Afrika) akkor 2010. október 15-én, pénteken, 14⁰⁰ volt. +2-es időzónának megfelelő idő; (+2) – (+2) = (0), azaz azonos idő volt.

New Yorkban (USA) akkor 2010. október 15-én, pénteken, 14⁰⁰ volt. -4-es időzónának megfelelő idő; (-4) – (+2) = (-6), azaz 6 órával volt kevesebb.

Tokióban (Japán) akkor 2010. október 16-án, szombaton, 3⁰⁰ volt. +9-es időzónának megfelelő idő; (+9) – (+2) = (+7), azaz 7 órával volt több.

2019. jan. 25. 10:04
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

3̲ ̲H̲e̲l̲y̲i̲ ̲i̲d̲ő̲!̲


Kiszámolom azt, amit, gondolom, hogy gondolt a feladatot író. (A helyi idő ugyanaz mindhárom helyen; ugyanannyit mutatnak az órák, egyszerre van a déli harangszó, nem kell állítani a karórán, ha egyik helyről a másikra érkezik az ember stb.)


┌─ Nyíregyháza hosszúsági köre: 21,6308696°.

Sopron hosszúsági köre: 16,51499°.

Budapest hosszúsági köre: 18,9902208°. ─┘►*¹◄


A Föld 24 óra alatt tesz meg egy fordulatot. 24 óra = 24 * 60 = 1440 perc.

Egy fordulat: 360°.

Egy perc alatt 360 / 1440 = 0,25° az elfordulás.


1.) N̲y̲í̲r̲e̲g̲y̲h̲á̲z̲a̲ és Budapest jellemző hosszúsági körei közt 21,6308696 - 18,9902208 = 2,6406488° a különbség. Ez, időben 2,6406488 : 0,25 = 10,5625952 percnek felel meg.

Mivel Nyíregyháza van keletebbre, ezzel a kb. 10 és fél perccel, ott „siet az idő”. Vagyis, ha Budapesten 12 óra van, akkor Nyíregyházán „a helyi idő” 1̲2̲:̲1̲0̲:̲3̲4̲.

┌─ Valós adatok a mai napra (2019-01-25): Nyíregyházán 11:45-kor delelt a Nap, Budapesten 11:56-kor. Ez perc pontosságú, a különbség 11 perc. Ha a másodpercek is fel lennének tüntetve, akkor látszódna a jó 10 és fél perces különbség. ─┘


2.) Budapest és S̲o̲p̲r̲o̲n̲ jellemző hosszúsági körei között 18,9902208 - 16,51499 = 2,4752308° a különbség. Ez, időben 2,4752308 : 0,25 = 9,9009232 percnek felel meg.

Mivel Sopron van nyugatabbra, ezzel a közel 10 perccel, ott „késik az idő”. Vagyis, ha Budapesten 12 óra van, akkor Sopronban „a helyi idő” 1̲1̲:̲5̲1̲:̲0̲6̲.

┌─ Valós adatok a mai napra (2019-01-25): Budapesten 11:56-kor delelt a Nap, Sopronban 12:05-kor. Ez perc pontosságú, a különbség 9 perc. Ha a másodpercek is fel lennének tüntetve, akkor látszódna a közel 10 perces különbség. ─┘



►*¹◄ Az értékekhez + előjel tartozik, ez odaértendő, nem szokás kiírni. A + előjel a keleti hosszúságot jelenti; a – előjel a nyugatit. (Szélességi köröknél a + előjel az északi, a - előjel a déli féltekét jelöli.) Egyszerűbb az előjeles írásmód, mint égtájakat írni.

A településeknek van kelet-nyugati irányú kiterjedésük is. (Például, Budapest 18,927611° és 19,332082° között helyezkedik el.) Mégis egyetlen értékkel vannak jellemezve; ezek a település földrajzi súlypontjának koordinátái.

Vannak online koordináta-megállapító oldalak. Egyszerűen nyerhető értéket ad a [link] . Ha a „Keresés a Google Térképen” mezőbe beírjuk (vagy csak részben beírjuk, és a felkínáltak közül kiválasztjuk) a település nevét, akkor, egyrészt a térképen megjelenik a település, másrészt az internetes böngésző kereső mezőjében megjelennek a település koordinátái is: [link]

2019. jan. 25. 12:52
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

2̲ ̲M̲i̲l̲y̲e̲n̲ ̲m̲a̲g̲a̲s̲a̲n̲ ̲d̲e̲l̲e̲l̲ ̲a̲ ̲N̲a̲p̲?̲


Az egyenes a déli szélesség 30°-nál*¹ és a nyugati hosszúság 170°-nál*² éri el a Föld felszínét.

*¹ 0° - (+30°) = (-30)°

*² 10° - (+180°) = (-170)°


Akkor, ott, a csillagászati nyár kezdődik. (Déli félteke.)


December 21-én a Baktérítőn elhelyezkedő pontokra merőlegesen esnek a napsugarak. A Baktérítő szélességi koordinátája: -23° 26’ 22”, azaz -23,439444…°. Innen 90° alatt látható a Nap.

A -30°-os szélességi kör ettől (-30) – (-23,439444…) = 6,560555…°-nyira van.

A Napot 90 – 6,560555… = 83,493444…°-os szögben látják.

2019. jan. 25. 14:25