10. fizika, nem tudom megoldani help?

Mekkora maximális sebességgel haladhat a 2600 kg tömegű kisteherautó a vízszintes útfelülettű 120 m sugarú kanyarban, ha a kerekek és az úttest között a tapadási súrlódási együttható 0.5?

2019. márc. 6. 19:46
 1/1 anonim ***** válasza:

Pedig biztosan volt hasonló példa órán. A megoldás ötlete egyenletes körmozgást feltételez, és a radiális irányú, határhelyzetre vonatkozó erőegyensúlyt írja fel:


centrifugális erő = tapadási súrlódási erő


azaz képlettel:


m*v^2/R = mu*m*g


Látható hogy a tömeggel oszthatjuk az egyenlet mindkét oldalát, tehát


v^2/R = mu*g, amiből


v = gyök(R*mu*g) adódik.


Jelölés: R-körpálya sugara (méter); mu-tapadási súrlódási együttható (1); g-nehézségi gyorsulás =9,81 m/s^2).


Végül megjegyzendő, hogy a számítás során a test mozgását anyagi pont mozgásával modelleztük, nem foglalkoztunk a mozgó jármű térbeli kiterjedésével, mint pl. a tengelytáv, ill. a súlypontra ható erők billentőnyomatéka.

2019. márc. 6. 21:05