Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » SOS! Matematika, középiskola,...

SOS! Matematika, középiskola, középszint, kombinatorika?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A középszintűmatematika érettségi szintjén van valami tuti tippetek, hogy hogyan lehet biztosra megkülönböztetni a permutációt (ismétlésest és nem ismétlésest), a variációt (szintén mindkettő) és a kombinációból csak a nem ismétléseset?

Teljesen kétségbe vagyok esve, mert minden matematika érettségiben benne van, de akármennyi videót megnéztem, hiába hiszem azt, hogy tudom, az ellenőrzésnél mindig kiderül, hogy nem jó. Egyszerűen nem értem, nem ismerem fel.

Valaki tud segíteni?



2019. máj. 3. 17:36
 1/6 anonim ***** válasza:
45%
Ha nem számít a sorrend akkor kombináció.
2019. máj. 3. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A permutációt könnyű megkülönböztetni a másik kettőtől, mivel az nem kiválasztást, hanem sorba rendezést jelent. Például, ha az a kérdés hogy 5 ember hányféleképpen ülhet le egymás mellé, az egy permutáció. Ekkor az összes lehetséges elemet kell sorba rendezni, mindegyiket felhasználva, ellentétben a kiválasztásokkal, ahol csak egy bizonyos számút választunk ki.


A kombináció olyan kiválasztást jelent, ahol a sorrend nem számít. Például ha 4 különféle tábla csokiból kell 2-t kiválasztanod, akkor lényegében teljesen mindegy hogy először a tejcsokit, másodszor az étcsokit választod, ugyanaz a 2 tábla lesz nálad. Az eredmény 4 alatt a 2 lesz, vagyis 6.


Ehhez nagyon hasonló ha az a kérdés, hogy az (1,2,3,4) számokból hány kétjegyű számot tudsz képezni. Itt viszont már nyilván számít a sorrend, hiszen mondjuk a 12 és a 21 különböző számok. Ezt nevezzük variációnak, amikor a kiválasztás sorrendje is számít.


Ugyanezen a példán megérthető, hogy mi az az ismétléses. Ha választhatod kétszer ugyanazt a számot is, például a 22 is jó megoldás, azt nevezzük ismétlésesnek. De ha mondjuk 4 darab kártyád van amire fel vannak írva a számok akkor abból nem tudod a 22-t kirakni, mert mindegyiket használhatod. Ez az ismétlés nélküli.

2019. máj. 3. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Most már ne nyúzd magad ilyenekkel, inkább pihenésre használd a hétvégét.
2019. máj. 3. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Jaj, nagyon szépen köszönöm!
2019. máj. 3. 20:41
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Én inkább azt szoktam javasolni a gyerekeknek, hogy a módszerre koncentráljanak. Mindig úgy szoktuk elkezdeni, hogy első helyre/először hányféle lehet, utána folytatod a következő hellyel (itt kell figyelni, hogy most ismételsz-e akkor), és a végén, HA nem számít a sorrend, akkor annyi faktoriálissal kell leosztani, ahány dolog sorrendje nem számít (pl. három ugyanolyan számkártya - 3 faktoriálissal osztok). Talán így egyszerűbb. Hajrá! :)
2019. máj. 5. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

[link]


Remélem ez segít ;)

2019. máj. 5. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!