Valaki segítene a megoldásban? Kifogott rajtam

két asszony összesen 100 darab tojást vitt eladni a piacra miután minden tojást eladtak mindeketten ugyan annyi pénzt kaptak ekkor az első azt mondta a másodiknak ha annyi tojásom lett volna mint neked akkor 15 krajcár lett volna a bevételem a második erre ha nekem lett volna annyi tojások mint amennyi neked volt akkor 6 ⅔ krajcárt kaptam volna értük. Hány tojást vitt a két asszony külön külön a piacra?

#tojás #matematika #kétasszony #15krajcár
2019. máj. 12. 12:04
 1/2 anonim válasza:

Próbálj meg a rendelkezésre álló adatokból egy egyenletrendszert felírni.


Kis segítség:

1. A két asszonynak összesen 100 darab tojása volt

2. Mindketten ugyanannyi pénzt kaptak összesen az eladott tojásaikért

3. Ha az egyik ugyanolyan krajcár/tojás áron adta volna el az összes tojását, mint a másik, 15 krajcárt kapott volna.

4. Ha a másik ugyanolyan krajcár/tojás áron adta volna el az összes tojását, mint az egyik, 6 és ⅔ krajcárt kapott volna.

Próbáld meg az ismeretlen értékeket felhasználva egyenletekként felírni a logikai összefüggéseket, majd ha ez megvan, az ismeretlenek kifejezésével meg kellene kapnod a megoldást.

2019. máj. 12. 14:21
 2/2 vurugya béla ***** válasza:

Az elsőnek x tojása volt, a másiknak 100-x. Mindketten y krajcárt kaptak érte.

Az egyik y/x, a másik y/(100-x) krajcárért adta darabját.

Ekkor az elsőnek a feltételezett bevételére (100-x)*y/x = 15,

a másodikéra x*y/(100-x) = 6⅔ jönne ki.

Ha a két egyenletet összeszorzod és egyszerűsítesz, akkor y^2=100 jön ki, azaz y=10.

Ezt helyettesíted a fenti elsőbe, akkor x=40.

Az egyik 40, a másik 60 tojást vitt.

2019. máj. 12. 16:10