Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mit tegyek, ha úgy érzem,...

Mit tegyek, ha úgy érzem, elrontottam mindent?

Figyelt kérdés

22 éves vagyok. Túl vagyok 2 sikertelen szakon, sajnos egyiket sem fejeztem be. Az elsőt 1 év után otthagytam, mert nem érdekelt és attól tartottam, hogy diplomás munkanélküli leszek. Szóval last minute jelentkeztem egy gazdasági szakra a jobb kilátások miatt, azonban amíg csináltam azt a szakot, közben rájöttem, hogy orvos akarok lenni. Szóval azt is abbahagytam, gőzerővel készültem az érettségikre, májusban nem sikerült, most ősszel viszont ment minden jól. Fix, hogy bejutok oda, ahová szeretnék és örülök nagyon, hiszen tényleg ez az, amit csinálni akarok.

Viszont amiatt a rengeteg év miatt, amit elpazaroltam nagyon rosszul érzem magam. Sokan mások 24 évesen már befejezik az orvosit, én meg majdnem 30 leszek, mire elkezdhetek dolgozni. Ezt persze akkor is tudtam, amikor belevágtam a készülésbe, de most jutott el igazán az agyamig és most kezdek ezen aggódni.

A szüleim nem tudnak nagyon támogatni, amiatt is rosszul érzem magam, hogy 6 évig még a terhükre leszek. Persze megengedték, hogy belevágjak és támogatnak, úgy, ahogy tudnak, bár anyagi gondokkal küzdenek és úgy érzem, kötelességem lenne nekik segíteni valamivel, ehelyett viszont még rám is költeniük kell.


A másik dolog, ami zavar, hogy folyamatosan azt érzem, hogy le vagyok maradva a korosztályomhoz képest. Volt osztálytársaim egy része már diplomás. Közülük aki orvosira ment, most negyedéves stb. Én meg csak most fogok kezdeni. Egyfelől alig várom, de másfelől olyan elcseszettnek érzem magam. Mihez kezdjek? Hogy legyen jobb?


2019. dec. 9. 15:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%

Ha már ennyi állami félévet elhasználtál, akkor orvosi fizetésével mi a terv? Mert annyid biztosan nem maradt, hogy befejezd államin, és másfél millás egy félév.

Egyébként fölös azon rágódni, hogy mit csináltál az elmúlt évekbe, időgéped nincs, elcseszted és kész. orvosival lehetőleg ne játszd ezt el.

2019. dec. 9. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonymousreview60 ***** válasza:
41%

Itt volt nem egészen 1 éve egy fószer, aki 30 felett kezdi el az orvosit. Keress rá! Ő vállalkozásból finanszírozza, te diákhitelből fogod.

Sajnos a szüleid dolga lett volna a pályaválasztási tanácsadó igénybevételével a dolgodat segíteni 6 éve. Mindegy. Most vedd igénybe ezt vagy egy coachot, hogy tutibiztos lehess.

Ha elkésettneknérzed magadat, akkor dolgozz annál jobban, hogy ez most annál jobban sikerüljön!

A megkésettség feldolgozása és a motivációd feltárása végett elkelne neked egy 5-10 találkozó egy pszichológussal.

2019. dec. 9. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
2 államit használtam el, a gazdasági szakon fizetősön voltam (pótfelvételiztem annó), így pont be tudnám fejezni az orvosit államin.
2019. dec. 9. 17:12
 4/11 anonim ***** válasza:
22%

Sajnos az orvosi elvégzése (6 év) után még lesz pár év rezidensi képzés és a szakvizsga. Én 10 évvel számolnék a helyedben.


Nem a koroddal van baj. A SOTEn van egy hatodéves 50 valahányéves srác aki szerintem hobbiból csinálja végig az egyetemet.

Elpazaroltál egy csomó állami félévet. Mi a garancia, hogy egy év orvosi egyetem után nem hagyod ott az egyetemet?

2019. dec. 9. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
17%

Én mindenképpen számolnék azzal, hogy ki fogsz futni az állami félévekből vagy átsorolnak. Arra nem lehet építeni, hogy "pont elég lesz" meg hogy "biztos nem raknak át". Ennyi hozzáfűznivalóm van a dologhoz. A többi rajtad múlik. Az életkoroddal sincs semmi baj, legfeljebb néhány évvel később mész majd nyugdíjba...


Egyébként ha kétségeid vannak, hogy el fogod-e tudni végezni, akkor javaslom, hogy menjetek el egy (vagy több) pszichológushoz. Ő fel tudja mérni a képességeidet és az alapján tanácsot adhat, hogy a tesztek szerint bírni fogod-e.

2019. dec. 9. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%

Hát ugye ez történik akkor, ha össze-visszaság van a fejekben és nincs határozott elképzelés. Szerintem ez az orvosi is csak egy légből kapott valami. Lehet hogy bekerülsz, de megunod hamar, aztán kikerülsz onnan is.

Inkább egy jó okj-t ajánlanák akár egészségügyi vagy gazdasági területen, hogy legalább egy szakmád legyen. Kár többféle egyetemi képzés között ingadozni határozott terv nélkül, rákészülés és elhivatottság hiányában.

A jó orvosok egyébként is azokból lesznek, akik már hamar érdeklődőek esetleg van a családban/rokonságban ilyen akitől lehet tanulni, de a legfontosabb hogy ebben valaki élete beteljesülését lássa.


Hogy ez neked most eszedbe jutott csak úgy az nem jelent semmit. Sőt a kutya szerintem ott van elásva, hogy te nemes egyszerűséggel irigy vagy. Téged az bánt igazából, hogy egyes osztálytársaid határozottabbak voltak nálad, tudták melyik szakterület érdekli őket, míg a te energiád a "próbaszakok" között elaprózódott és nem lett eredménye.


A gondolkodásmódodon kellene alapvetően változtatni. Benned még mindig az ált.sulis felfogás van, hogy követnéd a többieket, "csakazértis"-ból, de megfontolás és elhivatottság emögött nem áll.

2019. dec. 9. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Megerősítést vártam, de csak elbizonytalanítást kapok.


Mint említettem, 2 félévem ment el (szerintem az nem "csomó"). Orvosin 14 félévet támogat az állam, nekem még van 12. Magyarul, akinek megvan mind a 14, ő is csak 1 évet ismételhet. Mint tudjuk, orvosin nem nehéz csúszni, de csúszás nélkül sem lehetetlen elvégezni.

Az elhivatottságomat nem kellene megkérdőjelezni, ez nem légből kapott dolog. Ha az lett volna, akkor már 100x feladtam volna, míg az érettségikre készültem. Nem tudom, ti mik vagytok, de egy biosz+kémia emelt szerintem nem a legkönnyebbekhez tartozik és én büszke vagyok arra, hogy sikerült mindkettőből egyedül felkészülnöm.


A másik: az orvosi 6 év. Attól, mert a szakosodás átlag további 5 év, attól még az egyetem elvégzése normális esetben 6 év, ami után már dolgozik az ember. Engem az nem zavar, hogy mikor leszek szakorvos. A rezidensek is dolgoznak és ugyanúgy fizetést kapnak. Szóval miért kéne 10 (vagyis 11) évvel számolnom?


Köszönönöm mindenki hozzászólását. Most már azt is tudom, hogy nem a gyakorikerdesekre kell jönni vígaszért, mert itt az nincs.

2019. dec. 9. 22:38
 8/11 A kérdező kommentje:

Ja, #6, remélem te nem pszichológus vagy, mert nagyon nem éreztél rá a mondanivalómra. Irigy? Jesszus. Mondjuk azokra a korombeliekre jobban "irigy" (ez is erős szó) vagyok, akik több éve boldog párkapcsolatban élnek vagy mondjuk arra, aki 25 évesen családot tudott alapítani (s hiába vagyok az, attól én még nem fogok így cselekedni), de hogy az osztálytársaimra irigy, azért mert diplomások? Nem. Nagyon benézted és köszi, hogy ennyire ki tudtad forgatni azt, amit írtam.

Undorítóak vagytok.

2019. dec. 9. 22:42
 9/11 anonymousreview60 ***** válasza:

"nem a gyakorikerdesekre kell jönni vígaszért, mert itt az nincs."

Van, annak aki olyan helyzetben van. Te határozatlan voltál eddig, rossz döntéseket hoztál, nem a mi dolgunk ennek ellenkezőjéről meggyőzni téged most.

2019. dec. 10. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

A biosz és kémia emelt szint tényleg jó alap sok helyre. Azt viszont szerintem a többség nem érti, hogy ezzel miért egy gazdasági szakra jelentkeztél. Talán tanári nyomásra, vagy más külső befolyásolásra, nem tudjuk.


"Irigy? Jesszus. Mondjuk azokra a korombeliekre jobban "irigy" (ez is erős szó) vagyok, akik több éve boldog párkapcsolatban élnek vagy mondjuk arra, aki 25 évesen családot tudott alapítani (s hiába vagyok az, attól én még nem fogok így cselekedni), de hogy az osztálytársaimra irigy, azért mert diplomások? Nem. Nagyon benézted és köszi, hogy ennyire ki tudtad forgatni azt, amit írtam."


A lényeg az, hogy a lelked mélyén megismerd magadat. Csak te tudhatod, hogy milyen hajtóerő működik benned és milyen célzattal, szándékkal esetleg indíttatásra (az irigység is ezek közé tartozik). Nem szükséges az, hogy nekünk elmondj mindent. Az első lépés, hogy ismerd meg saját önmagadat. Gondold át az eddigieket, mi benne a jó és mi a rossz.

A jövődet pedig alapozd egy alapos átgondolás szerint, amelynek során a rosszakat kiszelektálod, a jókat pedig magaddal viszed.

2019. dec. 10. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!