Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Érdemes most tanári pályát...

Érdemes most tanári pályát választani? Matek-infó

Figyelt kérdés
Egy pályaválasztás előtt álló 18 éves

2020. febr. 5. 20:18
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
96%

Mehetsz matematika-informatika szakra, de előbb-utóbb majd elmarad a tanár és a matematika, és azon kapod magadat, hogy egy céges programot fejlesztesz.

Taníthatsz több évet, de annyit nem keresel, mint egy próbaidős kezdő programozó.

2020. febr. 6. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
15%

volt aki ezt a szakpárt külön-külön végezte el: először 5-6 évig járt a matematika szakra, így lett egyszakos matematika tanár. Aztán elkezdett dolgozni egy iskolában, de kellett neki még egy szak, pl óraszám miatt, vagy magasabb fizetési besorolás miatt, így jelentkezett informatika szakra. Az mégegyszer 5-6 évig tartott, bár lehetséges hogy levelezőn szerezte az illető, nem tudom.


90-es évek végén, 2000-es évek elején előfordult, hogy valaki 6-7 diplomát is szerzett mondjuk olyan 10-12 év alatt, mert átfedő szakokat vett fel. Pl matematikus - matematika tanár - ábrázoló geometria tanár - informatika tanár - stb. sok átfedő tantárgy volt, amiket természetesen csak egyszer kellett felvenni és abbóllevizsgázni. Azóta lehet változott a szabályzat és nem lehet ezt már megtenni. Pl it van egy volt tanárunk, aki ilyen módon több diplomát is tudott szerezni [link]

2020. febr. 6. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
100%

Mindenki csak magának tudja eldönteni, hogy érdemes-e, mi ezt nem tudjuk neked megválaszolni. Magam részéről én csak tényeket tudok sorolni (amiket már ez előttem szólók is felhoztak):


kezdő tanári fizetés bruttó 203 ezer, nettó 135 körül van


két év múlva illik egy minősítést csinálnod, ami ezért a pénzért és megbecsületlenségért egy szánalmas tortúra (bár nem annyira vészes, mint azt sokan hangoztatják) - a minősítés után lesz a fizetésed kb. 160 ezer körül nettó


ha nem leszel osztályfőnök, semmilyen kiegészítést nem kapsz, az alapbéred a jelen állás szerint a nettó 200 ezret kb. 15 letanított év után éri el...


a mai gyerekek tiszteletlenek, kezelhetetlenek, a tanári munka mentálisan igen megterhelő


a matek-informatika érdeklődési területtel mehetsz mérnöknek is, és azt tapasztalod, hogy már az egyetem alatt lehetőségek tömege vár rád a munkaerőpiacon, ha nyitott szemmel jársz a világban, jobbnál jobb lehetőségek közül választhatsz


egy kezdő mérnök fizetése 250 ezer körül van nettó... (persze függ attól is, hogy vidék vagy főváros), de a lényeg, hogy ha ügyes vagy, és érted a dolgod, egy-két év alatt ez a fizetés elég meredeken emelkedhet is, főleg, ha cégben helyezkedsz el, és egyre feljebb emelkedsz


tanárként nincs előtted perspektíva, nincs fejlődési lehetőség, nem fogsz előre jutni, azt fogod érezni 3-4 év múlva, hogy ugyanott van az életed, ugyanolyan szarul keresel, mintha elpocsékoltál volna az életedből 3-4 névet... 3-4 év tanítás után még nem lesz autód, nem gyűjtesz még lakásra, hanem napról napra élsz, hónap végén számolhatod a garasokat, miközben életed legszebb korszakában vagy - sikerélményed nem lesz, a társadalom megvet, mert tanár vagy, a gyerekek bunkók veled, a szülők mindenért téged hibáztatnak - a tanáriban pedig a legnagyobb poén, hogy ha véletlen kockás inget veszel fel, akkor ezen élcelődnek (egy idő után elég szánalmas és unalmas)


a versenyszférában rajtad múlik, mit érsz el, de a körülmények igazolni fogják a munkádat: néhány év alatt már 20-on évesen jó dolgokat érhetsz el, jó autóval járhatsz (ha mással nem, céges autóval, de lányoknak azzal is lehet villogni), esetleg házat vehetsz hitelre, de legalább saját kéród van, és nem anyádnál laksz, mint a fiatal tanárok háromnegyede, de mindenesetre tervezhetsz előre, évről évre fizetésemelést kapsz (tanárként háromévente van 3000 forintos fizetésemelés :D, a versenyszférában 50 ezer fizetésemeléseket is kaphatsz évente alsó hangon). 3-5 év tapasztalat után egy mérnök 400-500 ezreket is megkereshet, ha ügyes, és ha informatikus, még ennél többet is


ha tanár maradsz, azt fogod látni, hogy a kortársaid, akik cégekbe mentek (de még azok is, akik egyetemet se végeztek, csak egy szakmát), sokkal előrébb vannak, mint te, 3 év tanítás után te még mindig 200 alatt keresel jóval, ők meg már házasodnak, nősülnek, autóval villognak, családot alapítanak, te pedig a szüleidnél laksz, mert nem jössz ki hó végére, és félre sem tudsz tenni


Szóval igen, nagyon szép hivatás a pedagógusi pálya, és ez is szépen hangzik, hogy aki tényleg tanítani szeretne, nem az anyagiak miatt megy tanárnak. Választhatod ezt az utat is, de egzisztenciálisan számíts rá, hogy 3-5 év múlva, amikor majd 30 felé közeledve elkezdesz azon gondolkodni, hogy még se autód nincs, se lakásod, és még kilátásod sincs ezekre, akkor igen kellemetlenül fogod érezni magad, és azt fogod gondolni, hogy valamit eléggé elszúrtál, holott többre vagy ennél képes. Értesz valamit a matematikához és az informatikához, mint tanár, és ennek ellenére a filléreket számolgatod hó végén, miközben mások ezekkel az ismeretekkel dolgozva céges nyaralásokon vesznek részt, élvezik az életet. Egy valami szól a tanítás mellett, hogy legalább a nyár a tiéd, és ezt még fizetik is.


Szóval ezek a tények, a helyedben 18 évesen nem szúrnék ki magammal, hogy tanárnak menjek. Később is el lehet azt végezni, ha annyira szeretnéd, de én előtte mindenképpen egy mérnöki végzettséget céloznék be magamnak, ha a matematika és informatika érdekel (és hidd el, ha elvégzed, később nem is fogod szükségét érezni a tanári végzettségnek, de ha tényleg nagyon akarod, később sem fog semmi megakadályozni abban, hogy elvégezd).

2020. febr. 7. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
26%

Nézd végig alaposan ennek a lejátszási listának a videóit:

https://www.youtube.com/watch?v=IGxY63RJBcg&list=PLklBag1Rv7..

atrán ha megvilágosodtál, akkor döntsél

2020. febr. 8. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim válasza:
29%

Tudomásom szerint, kb. 235ezer nettó jár kb. 20év munka után a tanároknak. A kezdő fizetés kb. 175ezer nettó.

Nem a gyárban tizenketteznek és sok szabadidejük is van. Máshol sem kapnának többet..., vagy igen?

2020. febr. 19. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
55%

Többet is keresnek. Attól függ milyen fokozaton vannak. Ezenkívül tarthat magánórát, és dolgozhat mást is. Szóval nem minimálbért keresnek. És nem annyit, amennyit kiszoktak irkálni. :).


Én nem tudom.. azt tudom, hogy nem a legjobbak a bérek az unió többi országához képest, de nincs olyan gazdaságunk, hogy minden minimálbér 1200 euro legyen...abszolút lehetetlen elérni jelenleg.


Némely dologban tényleg kaki a kormány, viszont én sokkal jobban élek azóta, mint előttük. Szóval akkor valamit csak jól csinálnak...

2020. febr. 19. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
Engem azzal riogattak 25 éve az érettségi előtt, ha nem tanulsz, akkor max. portás lesz belőled. Most jelenleg portás vagyok egy kiemelt helyen, és kb. 1.5-2-szer annyit keresek, mint egy átlag építőmérnök vagy középiskolai tanár.
2020. febr. 19. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Azt tedd hozzá, hogy valszeg azért keresel annyit, mert 12 órázol sokszor, meg éjszakázol. Rengeteg túlóra és egyéb pótlék. (Éjszaka, hétvége)


Ha heti 40 órát csak nappali beosztásban dolgozol, akkor bizony kevesebbet keresnél.

2020. febr. 19. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

Ezért keresnek a gyári munkások is többet, mint mondjuk egy tanár. Na ja.


De egész életedben inkább a szalag mellett vagy 3 műszakban vagy inkább tanítassz, ahol nem kell éjszakázni, van szinte mindig hétvégéd, a nyarak vagy szünetek könnyebbek? Na ugye. Ez a nem mindegy.


Ha elmész matek - info tanárnak..ez lehet csak hobbi is.. mellette programozol ;)

2020. febr. 19. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim válasza:
51%

Nézd meg a pedagógus bértáblát. Ott feketén-fehéren megtalálod, mennyi a fizetésed pályakezdőként főiskolai, vagy egyetemi diplomával. Szánalmasan kevés.

Igaz, hogy nem elsősorban a pénzért lesz tanár valaki.

De nem csak a munka, és a hivatás tölti ki egy ember életét.

Akarsz majd párt, saját lakást, saját autót, családot, saját életet. Ha nincs mögötted komoly családi háttér és támogatás, akkor ennek a feltételeit nem lehet pedagógus kezdő bérből megteremteni.

Én biztos nem mennék tanárnak a helyedben.

Rengeteg adminisztráció, és értelmetlen hülyeség megy most a portfóliókkal, életpálya modellekkel, 21-32 órák nyilvántartásával, és még sorolhatnám. A középiskolás korosztály nagy része neveletlen, kezelhetetlen, sokszor kritikán aluli viselkedéssel. Idegileg is nagyon megterhelő a pedagógus pálya, és mindezért cserébe éhbérért dolgozol.

Ne menj tanárnak, ha érdekel még más is ezen kívül!


Én is dolgoztam pedagógus munkakörben (igaz, nem tanárként). 8 év után váltottam. Érdekes módon, most jóval több pénzért feleannyit kell dolgoznom, és feleannyira sem vagyok kimerült, és ideges. És igenis, számít a pénz! Ezt akkor érzi főleg az ember, amikor már gyerek vállalásban, otthonteremtésben gondolkodik. Ne pazarolj el 5 egyetemi évet olyan pályára, amit követve aztán állandó megélhetési gondjaid lesznek jó eséllyel.

2020. ápr. 8. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!