Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Melyiket választanád?

Melyiket választanád?

Figyelt kérdés

Két filótöri kurzus van, téma alapján lehet választani:


I.


A jelenkori filozófiai irányzatok általános jellemzése. A szubjektív és objektív idealista filozófiai iskolák váltakozása. Ujkantiánizmus, fenomenológia, irracionalizmus jellemzo sajátosságai. Az életfilozófiák kialakulása és jellemzo sajátosságai. Schopenhauer filozófiájának központi kérdése: az akarat. Az intuíció szerepe a megismerésben. Kierkegaard emberképe. Az élet stádiumai és a választás kényszere. A schopenhaueri filozófia folytatója: F. Nietzsche és Wagner. A hosök morálja és a felsobbrendu ember. Dekadencia és szabadság kérdése Nietzche filozófiájában. Bergson lázadása a materializmus ellen. A darwinizmus és a bergsoni teremto fejlodés gondolata. Benedetto Croce hitvallása a szabadságról. Bertrand Russel ismeretelmélete és logikája. Stb.



II.


Bevezetés. Ember és világ. Az ember az ókori görög gondolkodásban és a keresztény gondolkodás tükrében. Az ember metafizikai lényege. Az emberi tevékenység transzcendenciája. Az élet értelme. A vallási megoldás lehetosége. - A filozófiai gondolkodás változatai az antik kultúrában. Az Isten-kérdés a Szokratész elotti görög filozófiában. Az Isten filozófiai megközelítése Platon rendszerében. Arisztotelész filozófiai Isten-tana. - Az antik filozófia válsága és felbomlása, s a görög filozófia vallásos- misztikus fordulata. Újpythagoreizmus és újplatonizmus. Plotinosz. - A kereszténység kialakulásának körülményei és a kereszténység lényege. A keresztény filozófiai gondolkodás kialakulásában szerepet játszó áramlatok. A "gnoszticizmus". Philon. - Az apologéták irányzata. Justinos, Tertullianus. Az u.n. Alexandriai iskola és képviseloi. Alexandriai Kelemen, Origenész szerepe és jelentosége. - A patrisztikus filozófia és legkiemelkedobb képviseloje, Aurélius Augustinus. (Szt. Ágoston). - A skolasztika kialakulása, fobb jellemzoi és szakaszai. A preskolasztika és Erigena. Az univerzália-vita.Realizmus és nominalizmus. A nagyskolasztika, mint a szintézisek kora. Anselmus, Bonaventura, Abelard és Albertus Magnus. - Aquinói Szt. Tamás és a skolasztika virágkora. Hit és tudás, filozófia és teológia. Aquinói Sz. Tamás világmagyarázata. A természet princípiumairól. A létezésrol és a lényegrol. - Aquinói Tamás felfogása az Istenrol és az u.n. "öt útja" . A skolasztika filozófiai rendszere. - Dunst Scotus és a késo skolasztika képviseloi: Roger Bacon, William Occam.


2010. júl. 29. 15:44
 1/3 anonim ***** válasza:
Én a másodikat. Abból sokmindenről tanultunk már gimiben, így lenne valami fogalmam róla. Az szimpibb. Nekem. :D
2010. júl. 29. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Egyértelműen a második! :)
2010. júl. 29. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Én az elsőt.A másodikban van keresztény filozófia is,amit nem nagyon komálok.
2010. júl. 29. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!