Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Pszichológia szakkal hogy...

Pszichológia szakkal hogy lehet valaki HR-es?

Figyelt kérdés
Mindenhol azt olvasom, hogy pszicho után HR-re mennek. Mégis hogy? Mesterképzésre vagy hogy?
2021. febr. 14. 21:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
35%
Dehogy. Egyszerűen a pszichológia (sokkal) jobb papír, mint egy HR-es diploma. Egyszerűen jelentkeznek a pszichológus diplomájukkal HR állásokra és simán felveszik őket.
2021. febr. 14. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!


"Egyszerűen jelentkeznek a pszichológus diplomájukkal HR állásokra és simán felveszik őket."


De miért, mikor nincs is meg hozzá a végzettségük?

2021. febr. 14. 22:28
 3/11 anonim ***** válasza:
64%

Mármint mihez nincs meg a végzettségük?


A SmartScale minapi felmérése alapján a HR-esek ezekkel foglalkoztak a héten:


- Teljesítményértékelés

- Toborzás

- Béremelés

- HR riportok

- Képzések szervezése

- HR büdzsé tervezés

- Employer branding

- Kommunikáció

- Eseményszervezés


Na most szerinted ezek közül pontosan mi az, amit egy pszichológus ne tudna legalább olyan jól vagy még sokkal jobban csinálni, mint egy HR végzettségű? A nagy részében a fenti tevékenységeknek a pszichológusok köröket futnak a jóval gyengébben képzett HR-esek körül.

2021. febr. 14. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
63%

Ismerős HR team leader hazai multinál 10 + éve nulla szakirányú végzettséggel. Van neki egy szocped diplomája és csá.

Ennyit a HR-ről.

2021. febr. 15. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

"Mármint mihez nincs meg a végzettségük?"


"Na most szerinted ezek közül pontosan mi az, amit egy pszichológus ne tudna legalább olyan jól vagy még sokkal jobban csinálni, mint egy HR végzettségű?"


Pszichológusok tanulnak HR-s tárgyakat?


Ennyi erővel kis túlzással akkor a HR-s is lehetne pszichológus.


Pont ezért ilyen semmilyen akkor a HR szakma mert boldog boldogtalan egyéb végzettséggel is ellátja.


Nem is igen van nagy részüknek HR végzettsége. Sőt.....


Amúgy az Emberi erőforrás tanácsadó szakról hallottatok már?

Ha olyan rossz lenne akkor nem lenne ilyen szak és csak a pszichológiával tölthetnék be ezeket a pozíciókat. Nem értem akkor.


Ha pl. valaki HR-re szeretne menni akkor legyen pszichológus mert úgyis minden mindegy?


Ti amúgy HR-ben dolgoztok, vagy csak innen onnan halljátok ezeket a dolgokat?

2021. febr. 15. 10:14
 6/11 anonim ***** válasza:
46%
A HR nem egy szakma. Pár éve már van ilyen képzés az egyetemeken, de nem azért, mert szükség van rá, hanem mert az egyetemeknek ez is plusz bevételi forrás, hogy most ugye elég nagy divat lett a HR irány és sokan keresik ezt a szakot. De ahogy fentebb is írták, a ténylegesen HR-en dolgozó emberek nagyrészének nincs szakirányos végzettsége, mivel ugye pár évvel ezelőttig még nem is lehetett ilyesmit szerezni. Főként a pszichológia végzetsségűeket preferálják, de tulajdonképpen bármilyen társadalomtudományi vagy gazdasági diplomával is lehet valaki HR-es. A lényeg, hogy legyen ilyen irányú szakmai tapasztalata, ergo gyakornokoskodjon egyetem mellett. Gyakornoki pozinál meg aztán tényleg csak azt nézik, hogy aktív és nappali tagozatos legyél. Egyetem, szak, tök mindegy. Ha meg már vannak releváns szakmai tapasztalataid a diploma megszerzésekor, akkor úgy is azt fogják nézni.
2021. febr. 15. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
82%

5. Kedves Kérdező!


"Pszichológusok tanulnak HR-s tárgyakat?"

Igen, a pszichológusoknak van ilyen szakirányuk, hogy munka- és szervezetpszichológia. Itt olvashatsz róla bővebben: [link]


Ennyi erővel kis túlzással akkor a HR-s is lehetne pszichológus.

Nem lehetne, mert a pszichológussághoz kell a pszichológia MA végzettség (minimum), a HR-séghez viszont nem kell a HR-es diploma (ld. a 6. választ pl.)


"Pont ezért ilyen semmilyen akkor a HR szakma mert boldog boldogtalan egyéb végzettséggel is ellátja."

Én ezt úgy látom inkább, hogy a HR tevékenység az nem egyféle, hanem van gazdasági és emberi oldala is. A gazdasági oldalát nyilván egy közgazdász csinálja jobban (ide a legjobb egy pénzügyes diploma), az emberi oldalát meg tanár, pszichológus, pap, közösségszervező, óvodapedagógus stb. is elláthatja simán. => Több ex tanító nénit, sőt óvodapedagógust is ismerek magas szintű HR-es beosztásban. Pszichológusokat is, több tucattal.


"Nem is igen van nagy részüknek HR végzettsége. Sőt....."

Így van.


"Amúgy az Emberi erőforrás tanácsadó szakról hallottatok már?"

Corvinusos diplomám van belőle.


"Ha olyan rossz lenne akkor nem lenne ilyen szak és csak a pszichológiával tölthetnék be ezeket a pozíciókat. Nem értem akkor."

Attól, hogy a tevékenységet betöltheti más végzettségű, attól még nem "rossz" a képzés önmagában, csak erősen kompetitív. Én (még egyszer: Corvinusos HR diplomával a zsebemben) úgy érzem, hogy az egyetemeknek nem igazán sikerült markáns HR profilt kialakítaniuk, a 6. hozzászólást annyival javítanám ki, hogy ez nem EGY szakma (hanem több).


"Ha pl. valaki HR-re szeretne menni akkor legyen pszichológus mert úgyis minden mindegy?"

Igen, ha HR-rel szeretnél foglalkozni, akkor szerintem jobban jársz, ha vagy pszichológusnak mész, vagy pedig egy erősebb gazdasági képzésre (gazdálkodás és menedzsmentet mondanék első sorban), hogy erős alapokat szerezz.


Ti amúgy HR-ben dolgoztok, vagy csak innen onnan halljátok ezeket a dolgokat?

Én amúgy (többek között) HR diplomával menedzser vagyok nagyvállalatnál, továbbá én vagyok a területünkön az oktatásokért is felelős, ezért a HR szervezettel dolgozom nagyon sokat. (És egyből el is mondom, hogy a HR szervezetnél a legfőbb partnereim: egy volt tanító néni illetve egy PhD-s pszichológus.)


De ha tanácsot szeretnél kérni: szerintem menj el gazdálkodás és menedzsment szakra alapképzésre, innen HR gyakornoknak, és ha még mindig tetszik a terület, akkor esetleg tolj utána egy HR mesterszakot.

2021. febr. 15. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! Sokat segített! Így már átlátható ez az egész.


Kedves 7-es válaszoló, igen kacsingatok a HR felé. Akkor a gazdálkodási és menedzsment szakot ajánlod majd a HR mestert?


A HR mester ilyen esetben "ér valamit"?


Vagy jobb lenne egyből HR alapra menni? Mit tanácsolsz?

2021. febr. 15. 14:20
 9/11 anonim ***** válasza:
Szerintem arra gondolnak, hogy pszichológia alapszak után lehet jelentkezni emberi erőforrások mesterre
2021. febr. 15. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

9. Nem arra gondolunk (a pszichológia alapszakja egyébként a viselkedéselemző), hanem arra, hogy a pszichológia szaknak van munka- és szervezetpszichológia mesterszakja, amely profi szinten fedi le a HR-es tevékenységek felét.


8. Kérdező igen, én határozottan azt javaslom, hogy menj el először gazdálkodás és menedzsment alapszakra, itt közben menj el HR osztályra gyakornoknak, és majd itt eldöntöd, hogy kifejezetten HR mesterszakra, vagy inkább vezetés és szervezés mesterszakra mész-e (ez a gazdálkodás és menedzsment mesterszakja), vagy esetleg egy MBA-re. Azért egy profi HR-esnek az az igazi, ha rendes menedzserképzése van.

2021. febr. 15. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!