Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Emelt kémia érettségin a...

Emelt kémia érettségin a pontosság és a mértékegységhez a +1 pont mire jár?

Figyelt kérdés

Mértékegységekért elég, ha a végeredmények mértékegysége stimmel? Csak mert az brutális lenne, ha minden számolásnál minden adathoz oda kellene írni. Legalábbis én nagyon nem szoktam hozzá, csak a fontosabb részeredményekhez és a végeredményhez írok, illetve az alap adatokhoz, de pl egy egyesített gáztörvénynél az egyenleten belül sose írtam.

A pontosságnál írja a végén, hogy X feladat c részében a végeredmény y értékes, de sokszor a végeredményben is van nálam kis eltérés, és nem tudom mennyitől számít hibának.

Illetve ennél hogy mikor hány értékes, az is bezavar, mert az egy dolog, hogy álatlában a tömeg, anyagmennyiség az 4 értékes, térfogat, hőmérséklet 3 értékes, de pl vegyületeknél láttam olyat, hogy a moláris tömeget úgy kellett volna számolni, hogy az egyiknél az 5 értékes jegyet adom hozzá a másik 4 értékes jegyéhez és az így kapott tömeget kerekítem 4 értékes jegyre (pl AgCl az ezüstnél a függvénytábla 5 értékest ír).

Bónusz kérdések: A Faraday állandónál hány értékes jeggyel illene számolni? Órán mindig 96500-val számoltunk, de 4 jegyesre kerekítve az 96490.

Hasonlóan az Avogadró-számmal, bár ott láttam olyan feladatot, ahol írta, hogy legyen 6,02*10^23.



2021. ápr. 24. 18:19
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Remélem ezt nem veszed rossz kommentnek, de én mióta tudom, hogy van ilyen lemondtam arról a 2 pontról :D Szerintem épp elég nagy akkor a stresszfaktor, hogy erre elfelejtsen az ember koncentrálni.
2021. ápr. 24. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
100%
Én tavaly érettségiztem, nekem akkor azt tanácsolta a tanárom, hogy a feladat elején gyűjtsem ki a megadott adatokat mértékegységgel együtt és ha látszik, hogy mértékegységet kell váltani, akkor írjam azt is mellé. Valamint úgy tudom, hogy értékes jegy esetén ha a feladatban pl. 3 értékes jegyre vannak megadva az adatok, akkor neked is annyi értékes jegyre kell megadnod a végeredményt, de a részszámolásokat végezheted 4 értékes jegyre. Sok sikert az érettségihez!
2021. ápr. 24. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Na jó srácok, én most mondtam le a pontosságról. Így hogy direkt néztem is, valahol a négyjegyű adatait néztem, így is elcsúszik valahol, és akkor már megy a levesbe.

Talán a mértékegység meglesz.

Köszi a segítséget 💙

2021. ápr. 25. 14:30
 4/7 anonim ***** válasza:
Persze, mondom én ezért adtam fel, nem ezen a 2 ponton fog múlni az egyetem. Sok sikert nektek!
2021. ápr. 25. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 JanurikEndreGyorgy ***** válasza:

Amilyen pontosságúak a megadott adatok, olyan potossággal kell a végeredményt is megadni (kerekíteni). A jól összeállított feladatban minden megadott adat azonos pontosságú, így a végeredmény megadásaa értelemszerű.


Hogy mi a pontosság egy adatnál? A megadott értékes jegyek száma! Az értékes jegyek száma a normálalakbann leírt adatok esetén a legegyszerűbb:


Pl. legyen a szám: 123,45 normálalak: 1,2345*10(+2) ez öt értékes jegyet jelent mindkét alakban, de két tizedesjegyet, illetve négy tizedesjegyet.


Az értékes jegyek száma normálalkban = tizedesjegyek száma + 1.


Kevesebb értékes jegyet kerekítéssel kapunk: 1,234 (4); 1,23 (3); 1,2 (2);

több értékes jegyet nullákkal jelölünk: 1,23450 (6); 1,234500 (7) *10(+2)


Vagy 1 (1); 1,0 (2); 1,00 (3); 1,000 (4).

2021. ápr. 26. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Igen, köszi, de ezt értem.

A problémám azzal van, hogy van olyan feladat, ahol az adatok megadása is különböző pontosságú (térfogat-3 értékes, tömeg-4 értékes...) és egyrészt ilyenkor számolás közben nem tudom hogyan kerekítsek pl egy sűrűséget. Másrészt azt sem tudom, hogy számolások közben a részeredményeket hova kerekítsem, mert van aminél az eredményig több résszámítás van, és azok kerekítésénél is csúszhat a végeremény.

2021. ápr. 26. 23:08
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

A pontosságra visszatérve, nemtudtam sosem, hogy egy feladat megoldása mondjuk 6.56cm3, de nekem mondjuk 6.53 jött ki, azt elfogadják,és "csak" egy pontot vonnak le?

Szinte az esetek többségében mindig van pár tizedes eltérés nálam is..

2021. ápr. 28. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!