Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogy épül fel egy matek emelt...

Hogy épül fel egy matek emelt szóbeli érettségi?

Figyelt kérdés

Megtaláltam interneten az összes kidolgozott tételt, de arra lennék kíváncsi, hogy ha kihúzom valamelyik témakört abból minden tételt és definíciót el kell mondani vagy hogy megy ez?


Mennyire nehéz max pontot szerezni a szóbelin?


Előre is köszönök minden választ, hasznos információt!



2021. aug. 25. 13:38
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A tételeken belül témakörök vannak. Mindegyik témakörről kell tudnod beszélni. Ezen felül egy precíz definíciót ki kell tudnod mondani valamelyik témakörből és egy tételt, amit bizonyítanod is kell. És adnak még kidolgozandó feladatot is, mint amilyennel az írásbelin is találkozhattál.
2021. aug. 25. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Az mit takar, hogy egy témakörről beszélni kell, miket kell róla elmondani?
2021. aug. 25. 13:50
 3/4 anonim ***** válasza:

Nos, erre én is kíváncsi voltam, mindig is... nem mintha célom lenne emelt érettségit csinálni, de ha egyszer szükségem lenne rá, biztosan a matekot választanám.


Most csak belenézve a tételbe, ha jól értem, akkor mondjuk az 1. tételnél (Halmazok) elkezdem, hogy mi a halmaz, hogyan adom meg, hogyan árbázolom, ilyen halmazok vannak (alap, üres, rész), milyen műveletek vannak, ezeknek műveleti tulajdonságai, halmazműveletek és logikai műveletek kapcsolata, halmazok osztályozása, nevezetes ponthamlazok felsorolása, meghatározása stb...

És én választom ki, hogy mit definiálok pontosan? (miért, a többit nem kell?) És a kimondott tételek közül a bizonyítást is én választom ki, hogy mi legyen?

2021. aug. 25. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Baluba ***** válasza:
100%

Bizonyos értelemben emelt matek szóbelin egyszerre nagyon könnyű és nagyon nehéz max pontot szerezni. Mindez abból ered, hogy a kötelező feltételek nevetségesen keveset várnak el (1 definíció, 1 tétel, 1 bizonyítás, megoldani 1 feladatot), ugyanakkor csak ezek elmondása nagyon kevés pontot ér.


Alapvetően egy jó felelet úgy épül fel, mint mondjuk egy történelem esszé:

- Van egy bevezetése, itt elmondod, hogy miről fogsz beszélni, mi ez a dolog, mi vezetett ehhez a dologhoz, stb. Praktikusan itt már elhangzik 2-3 pontosan kimondott definíció, illetve pontosan használod a fogalmakat.

- A fő részed több részből áll, valamilyen logikus sorrendben végigmész a dolog fontos tulajdonságain, általában kimondott tételek segítségével, vagy ha túl sok van, akkor említés szintjén. A felelet csúcspontjaként az egyik (fontos) tételt bizonyítod is. Ha akarod és jól kapcsolódik, beépítheted a feladatmegoldásodat is ebbe a részbe.

- Befejezés, ahol elmondod, hogy mi épül erre a dologra a matematikában, illetve hol használhatjuk gyakorlatban.

Mindezt folyamatosan, nem úgy, mintha egy vázlatot olvasnál föl. Szabatos és érthető mondatokban, de a matematikai kifejezések pontosan mondva és használva.


A felelt célja, hogy átfogó képet adj arról, hogy te mindent tudsz erről a témakörről, és az általad leglogikusabbnak gondolt módon mutatod ezt be. Eközben feltételezheted, hogy a hallgató tanárok szintén mindent tudnak, vagyis a triviális dolgokat nem kell túlmagyarázni sem. A felelt után természetesen lesznek kérdések, bármilyen jó a feleleted, itt vagy ki kell térned kihagyott dolgokra, pontosítani valamit, amit elrontottál, vagy megmagyarázni, hogy miért így építetted föl a feleletet.

2021. aug. 25. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!