Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Milyen volt az orosz oktatás...

Milyen volt az orosz oktatás Magyarországon 1960-1990 között?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra, hogy hányadik osztálytól kezdtek tanulni oroszt a gyerekek? Hány órájuk volt egy héten? Milyen szintre lehetett eljutni, ha valaki érettségiig tanult oroszt? Egy felsőfokú nyelvvizsgát (ha akkor így hívták) meg lehetett szerezni? Egy jó nyelvérzékű diák 12. osztályra már folyékonyan tudott beszélni és megértett egy orosz nyelvű filmet?


(A kérdés azért ötlött fel bennem, mert próbálom összehasonlítani a ma népszerű angollal. Ma sokkal több angol tartalomhoz lehet könnyen hozzájutni az internet révén, ráadásul az angol nyelvtanja jóval egyszerűbb az orosznál, így azt gondolnám elsőre, hogy ma 12. osztályra jobban tud egy diák angolul, mint régen oroszul.)

Főleg azokra vagyok kíváncsi, akik ekkor voltak diákok. Mik a tapasztalataitok?

Köszönöm!


2022. márc. 7. 20:43
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Negyedik osztályban már szakköri előképzést kapott, aki akarta.

Az ötödik osztálytól volt a tantervben.

Egy héten- ha jól emlékszem-, volt két orosz óránk.

A tanárok gyorstalpalón végezték az orosz nyelvi tanfolyamot,

ezért csak valamivel jártak előttünk.


Az általános iskolába és középiskolában nem lehetett megtanulni

használható szinten oroszul


Hatalmas volt az ellenállás, mert szovjet megszállás alatt álltunk.


A tankönyvek is használhatatlanul primitívek voltak. Az aktuális politikai

elvárások szerint szerkesztették a nyelvtani példamondatokat és

az olvasókönyv szövegeit is.


Birtokos viszony:

-Kié ez a traktor?

-Ez a te traktorod?

-Nem. Ez a mi traktorunk.


Olyan szinten művelték, hogy a diákok az általános iskolában is

lekezelték, lenézték, kiröhögték, és csak a kötelezőt tanulták meg,

hogy tovább tudjanak jutni.


Persze, ritka kivételként voltak jó tanárok is, pl. középiskolában.


Azt is tudni kell, hogy hiába felvételiztél az ELTÉ-re magyar -történelem szakra, megesett, hogy átirányítottak történelem-orosz szakra, mert az orosz szakot nemigen akarták választani.


Viszont azok, akik komolyan vették, az egyetemen már magas szintű képzést kaptak. Olyannyira, hogy kötelező volt egy év aspirantúra pl. Moszkvában az egyetemen, ahol orosz nyelven vizsgáztak, még ó-oroszból is képzést kaptak. Meg orosz irodalomból (nem szovjet), ami az egyetemes maga kultúra része.

2022. márc. 7. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Hasznos, érthető válasz, köszönöm!
2022. márc. 7. 21:19
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Nyolcvanas években tanultam. Már negyediktől kellett, nem szakkörben, hanem rendes órán. Az abc-t megtanultuk rendesen, a mai napig el tudom olvasni. Ezen kívül köszönéseket meg pár egyszerű mondatot. Minden évben ugyanazt tanultuk, hiába volt más a könyvben. A könyvböl efy idő után semmit se értettünk.
2022. márc. 7. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Én a 80-as években jártam általánosba.

Nálunk szerintem nem volt rossz. Engem gyerekként nem világosítottak fel, hogy miért is kell oroszt tanulni. 4.től volt oroszoktatás. Hogy a tanáromnak volt-e belőle diplomája, nem tudom, gyerekként ezt nem vettük észre. Amúgy én szerettem a tanárt, elég korrekt volt, pláne, hogy az alsós tanítónőm után ő lett az ofő, és az alsós elég görény volt. Ő meg elég korrekten viselkedett.

Nekünk elég komolyan vette az oroszt, volt aki alapfokút csinált belőle 8. végén. Én valahol bántam, hogy középiskolában nem volt már nekünk opció egyáltalán, hogy ezt vigyük tovább, és két teljesen új nyelvet kellett a nulláról újra tanulni.

Apukám viszont diplomás ember volt, nyilván jóval előttem vizsgázott, és nekik a diplomához le kellett tenni valami nyelvvizsga szerűséget, hát én jobban tudtam oroszul, mint ő, szóval ott nem volt valami nagyon színvonalas az oktatás, meg ő persze tudta is, hogy miről szól, szóval nem nagyon akarták ők azt megtanulni.

2022. márc. 11. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!