Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Nemsokára vizsgázunk, de nem...

Nemsokára vizsgázunk, de nem készítenek fel minket! Mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Május 31-június 1 között vannak belső írásbeli próbavizsgáink. Az a gond áll fenn, hogy a magyartanárunk (egyben az o.főnökünk) múlt héten kórházba került közlekedési baleset miatt. Magyarból hétfőtől készültünk volna fel a verselemzésre, amely benne fog lenni az év végi vizsgánkban. Az egyetlen "előny" ebben, hogy ismert verset kell elemeznünk. A vázlatok meg vannak a füzetben, de nem tudjuk, hogyan kezdjünk neki egy mű értelmezésébe. Senki se magyarázta el, milyen szempontok alapján kell felépíteni egy értelmezést. Minimum 400 szavas fogalmazást kell írnunk.

Helyettesítő tanárok jöttek be az órákra, nagyobbrészt szakos tanárok, de a Bánk bán értelmezésénél leragadtunk, ami egyértelműen nem fog megjelenni, mint műértelmező feladat (mivel nem vers).

Panaszt jelentettem az igazgatóhelyettesnél, aki közölte velem, hogy maximum 90 perces lehet egy év végi próbavizsga. Ezáltal elég egyértelmű, hogy nem zsúfolhatnak be a vizsgánkba 3 (!) vizsgarészt (szövegértést, érvelést, műértelmezést). Az ig. hely. magyar szakos, azt mondta, nem fog magunkra hagyni. Ettől függetlenül már csak egy hetünk maradt, kb. lehetetlennek tűnik ennyi idő alatt megtanulni verset elemezni.

Amit összeállított az o.főnök vizsgadolgozatot, az minimum 3 és fél - négy órás munka lenne. A poén része az, hogy egy napon két vizsgát kell megírnunk, ami úgy van beosztva, hogy pl. az osztály egyik része írja mondjuk a magyart, a másik része a matekot és a 90 perc lejárata után cserélődik. Eléggé benne vagyunk a sz_rban (bocsi a kifejezésért), én nem tudok (és az osztályból senki se) egy komplett műértelmező fogalmazást megírni! Soha életemben nem írtam ilyet. Kb. 3 hete tudjuk, hogy ilyen is lenne a dolgozatban.

Bár a könnyítés adott, de egy vázlat attól még nem hasonlítható össze egy jól felépített fogalmazással! Ha lenne alapom, leülnék magamtól elemezni, akár több verset is, de még elkezdeni sem tudom. Ha előttem van a vázlat, még akkor is nehezemre esik megfogalmaznom ezt... Mások hónapig gyakorolják az ilyen fogalmazásokat, nekünk még egy hónapunk se volt rá és órákon egyszer se gyakoroltunk ilyen típusú feladatokat...

Tanácstalan vagyok, szerintetek még nem késő belevágni az értelmezésbe? Segítséget a verselemzéssel kapcsolatban szívesen elfogadok, én már minden apró segítségnek örülök.



2022. máj. 22. 21:50
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem várj a tanárra, hanem kezdj el készülni magad. Biztos van tankönyv, és az interneten is találsz segítséget.
2022. máj. 22. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
100%
Felkészítitek magatokat.
2022. máj. 22. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
86%
Verselemzést sok even át tanultatok..... meg a többit is.
2022. máj. 22. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Lányom hetedikes. Szóbeli kis érettségit tartottak nekik. 20 tétellel (magyar nyelv és irodalom, plusz egy szabadon választott tárgy).


A tételekhez kaptak vázlatos segítséget, de maguknak kellett kidolgozni teljesen.


Sztem neked is menni fog.

2022. máj. 23. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!


Könyvtárból kölcsönözd ki ezt a könyvet:

- Szathmári István: Hogyan elemezzünk verset?


Hasznos oldalak:

- [link]

- [link]

2022. máj. 23. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem mindig másra kell várni, az életben is kell egy kis önállóság. Tessék neki kezdeni és csinálni.
2022. máj. 23. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Legyél már önálló!

Az érettségin sem rágják a szádba.

Verselemzésre rákeresel, az ott leírt szempontok alapján átnézel néhány verset.

Ami még fontos, hogy itt a meglévő tudást nézik. Az eddig tanultakat. Nem egy óra alapján döntenek.

2022. máj. 23. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!