Milyen az egyetem?

Figyelt kérdés
Most vagyok 12. osztályos, ha minden igaz, szeptembertől egyetemista leszek. Arra lennék kíváncsi, hogy ott milyen a hangulat, az előadások, a szorgalmi-vizsgaidőszak, kötelező-e mindre bejárni, ha hianyzok egy hetet (betegség miatt), mivel kell igazolni, egyaltalán foglalkoznak-e vele? Vagy milyen dolgok különböznek a legjobban a gimnáziumtól? Minden nagyon érdekel!

2023. febr. 18. 09:14
 1/6 Kólauborkával ***** válasza:
100%

Változó, de a hiányzást nappalin szigorúan nézik általában, szóval nem szabad sokat hiányozni.

A hangulat is egyetemfüggö, de nekem többnyire jó tapasztalataim voltak.

Pöts tanár mindenhol van, ne vedd magadra, ha véletlen többet is kapsz.

Tanulni azt kell, mert lenaradsz, ha úgy érzed az elsö pár óra után, hogy ezt tudod és nem kell tanulni.

2023. febr. 18. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk 2x mag 3x lehet hiányozni attól függ milyen óraszámban van az óra. Nagyon szigorúan veszik, igazolni nem kell legalábbis nálunk.

Az oktatók változók mint gimibe is vannak jók rosszabbak, talán annyiból jobb hogyha egyik félévben nem válik be valamelyik tanár következőbe van lehetőséged máshoz felvenni ( márha nemcsak az az egy oktató tartja :D)

Az ügyintézés szörnyű, legalábbis az Eltén. Én gimi óta mindent magamnak intéztem ügyintézésbe nem tartom magam elveszettnek de amilyen káosz itt tud lenni végtelen türelem kell hozzá és nyugodtság. Az én szakomon szorgalmi időszakban beadandók vannak javarészt, kisebb számonkérésekkel vizsga időszakban csak az előadásokból van vizsgám ( ami az összes órám kb 20% a) Én voltam gólyatáborba(már nem ez a hivatalos neve) nekem nemjött be hazajöttem, ennek ellenére az elején sok mindenkivel megtaláltam a közös hangot, minden óráról jóba vagyok valakivel de én inkább felszínes baratságnak nevezném azért.

2023. febr. 18. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Órákra bejárás egyetem és tanárfüggő. BME-re járok (BME BSc-t végeztem, már MSc-re járok) nálunk néhány előadás van amire be kell járni, nem érdekli őket, hogy bejársz e vagy sem. (Szerintem felesleges megkövetelni a kötelező bejárást, mert ha megkövetelik akkor az ember beül a leghátsó sorba aztán ott alszik, telefonozik, beadandót ír..., szóval nem figyel úgy meg felesleges.) Ha kötelező a bejárás akkor az órák minimum 70%-án részt kell venni. Van olyan előadás és gyakorlat aminek az elején mindig van kis zárthelyi, ott általában a legrosszabb 2-3 nem szokott számítani, mert aki beteg azt se érje hátrány. Ha laboros a tárgy akkor minden laboron részt kell venni (1 pót mérésed lehet), ha viszont a hiányzásról van papírod akkor adnak plusz mérési alkalmat, de ha lebetegszel akkor a labor előtti napon célszerű a labor vezetőnek írni, hogy nem fogsz tudni menni, mert beteg lettél.


Az egyetemen kívül a hangulat mindig nagyon jó, minden héten van 2-3 buli, a hallgatók jófejek. Én voltam gólyatábor (rengeteg program és minden program az ivás köré épül), nekem nagyon tetszett, rengeteg havert szereztem ott. Gólyaként 5 jó barátom lett, és az első félévben után mindegyik kibukott és otthagyta a szakot. Szóval a második félévben újra kellett kezdenem az egészet, lett is néhány új akikkel végigszenvedtük a maradék 3 évet (a képzés 3,5 éves, és csúszás nélkül végeztük).


Előadások színvonala változó, ha jó az előadó akkor megéri bemenni, ha pocsék az előadó akkor időkidobás a bejárás szerintem.


Szorgalmi időszak: a félév eleje többnyire laza, aztán 6. héttől kezdve be kell izzítani a motorokat mert sokat kell tanulni, sokszor éjszakába nyúlóan megy a tanulás/beadandó írás, de azért csütörtök és péntek este szinte mindenki kolis kocsmába van. Egy félévben 8-10 tantárgy van, kb minden tárgyból 2 zárthelyi amik nehezek, szinte minden zh-n min 10%-os a bukási arány, de van hogy 80% feletti is.


Vizsgaidőszak: szerintem egyszerűbb mint a szorgalmi időszak, sokat kell tanulni, a vizsgákon mindig magas a bukási arány, de nem kell beadandókat írni a vizsgaidőszakba, ami miatt szerintem egyszerűbb. Ha előző féléves tárgyból/tárgyakból megbuksz akkor iszonyatosan nehéz tud lenni a vizsgaidőszak is (szerencsére én nem buktam meg egyszer se).


Foglalkoznak e veled: BME-n a gólyáknak a felsőbb évesek mindig segítenek, ha van valami határidő akkor előtte mindig írnak.

2023. febr. 18. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Az, hogy mennyire kell órára járni, az tényleg egyetem és oktató függő. Nálunk általában a gyakorlatra be kell, ott nézik a hiányzásokat, de volt már jópár olyan gyakorlati órám is, ahol nem nézték. Az előadásokon nem igazán nézik nálunk a hiányzást, max. azoknál, amik szabvál tárgyak vagy pedig kötelezően választhatóak, de a kötelezőknél nem szokták. Viszont idén a tanárok elkezdték ösztönözni a diákokat az előadásra járásra, mégpedig azzal, hogy néha az előadásokon online teszteket iratnak (amit előre nem jelentenek be nyilván), ami ugye beszámít a végős jegybe. Minden online teszten pár pontot lehet csak elérni, de összességében a végső jegynek kb. 25%-át teszik ki, szóval azért kár az összes online tesztről lecsúszni.


A hangulat pedig kinél hogy. Vannak vicceskedő tanárok, de vannak komolyak is. Nálunk sok fiatal, 30 év körüli tanár van, az ő órájuk általában jobb hangulatban szokott telni, mert közvetlenebbek, stb.


Ahol pedig van katalógus, ott nagyon minimálisat lehet csak hiányozni. Nálunk azt hiszem egy tantárgyból az össz óraszám 25%-án lehet hiányozni, aztán talán még ugyanannyit orvosi igazolással (de ebben nem vagyok biztos). A lényeg, hogy a katalógusos óráknál nem érdemes rögtön az elején "szabadságot kivenni", mert aztán ha valami miatt ténylegesen nem tudsz majd órára menni, de már meg van a max. hiányzásod, akkor szívtad.

2023. febr. 18. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Általános hangulat nincs, egyetem, szak, de szerintem még évfolyam, sőt egyénfüggő is, nincs ilyen, hogy általános pozitív vagy negatív hangulat van az összes egyetemen. Van aki jól érzi magát, megtalálja a társaságát, élvezi az egytememet, szereti amit tanul és ennek szöges ellentéte is előfordul.

Az előadások oktatótól függnek leginkább (nem is tárgytól, pláne, ha egy kurzuson több oktató van). Van aki nem tud tanítani vagy azért, mert próbálkozik, de nem tud egy érdekes órát tartani, mert nincs előadóképessége vagy szimplán azért, mert saját magát sem érdekli az óra és ki van égve. Ugyanakkor olyan oktatók is vannak, akik előadásait élvezet hallgatni, vagy mert nagyon inspiráló és utána kedved lenne minden kutatásba is bekapcsolódni és hasonló életpályát befutni, mint ő vagy esetleg nagyon otthon van a témájában és jól, lelkesen magyarázza el az anyagot (esetleg olyat is nagyon egyszerűvé téve, amit előtte más tanártól abszolút nem értettél), vagy érzed rajta, hogy szereti a hallgatókat és mindent megtesz annak érdekében, hogy bármiben a segítségükre legyen.

A szorgalmi és vizsgaidőszak különbsége is attól függ milyen szakra jelentkeztél/jársz, van ahol 2-3 vizsga van félév végén, van ahol minden hétre ennyi jut. Van ahol tök nyugis a szorgalmi időszak, van ahol felér egy ca. 14 hetes vizsgaidőszakkal pár félévben.

Hogy kötelező-e mindenre bejárni, szintén oktatótól függ van, aki elvárja és vezeti minden órán a jelenlétet, van akit nem érdekel vagy épp fel se tűnik neki, hogy a 350 emberből hiányzik épp 40. Nálunk nem érdekli a legtöbbet az orvosi igazolás, max. ha kórházba kerülsz, mert úgy vannak vele, hogy igazolást bárki tud szerezni. (Csak így zárójelben jegyzem meg, a biztonság kedvéért, mert volt, akivel beszéltem és ez nem volt egyértelmű, de itt már felnőtt az ember, nincs szülői igazolás.) Itt az órák 25%-ról hiányozhatsz, ha valamiből heti 1 órád van, az ugye 14 óra egy félévben, tehát 3-szor hiányozhatsz (elvileg, de velem történt olyan, hogy egyszer hiányoztam, a másodiknál már írt az oktató, hogy reméli hivatalos ügy miatt voltam távol, különben nem fogadja el a félévem). Az én szakomon van, ahol 100-ból csak 30-an megyünk/mennek órára, olyan is ahol az oktató beír magától mindenkit a katalógusba és olyan is, ahol egyszer sem hiányozhatsz, például szobatársamnak is kb. összes órája katalógusos. De ha biztosra akarsz menni, ebbe a 3 hiányzásba számold bele a betegséget is. Általánosságban viszont elmondható, hogy gyakorlaton és szemináriumon kötelező ott lenni, előadáson többnyire nem.

Hát számomra eléggé különböző a gimitől az egyetem, hasolóság annyi bennük, hogy egy anyagot el kell sajátítani és aztán számot adni a tudásodról, nagyjából minden másban különböznek.

Az egyetmhez mondjuk el kellett költöznöm, nem tudnék napi 2x3 órát utazni, hogy bejárjak, mint gimibe. Nincsen (legalábbis nekünk biztos nincsen) bejelentetlen röpdolgozat vagy felelés, hanem kiadják félév elején, hogy melyik tárgyból, hány anyagból, mikor írunk. Ha nem fix az órarended, azt is kiválaszthatod (kis szerencsével és jó tanulmányi eredménnyel), hogy mikor szeretnél órára menni. Felvehetsz olyan órákat, amik egyszerűen csak érdekelnek, de nem kapcsolódnak a szakodhoz, nem kötelezőek. Passziváltathatsz is, azaz max. 2 (kivételes esetben 3) félévig szüneteltetheted a tanulmányaid, amit ugye gimiben nem tehettél meg ilyen egyszerűen. Ha vizsgázni mennél is te mondod meg, hogy a megadott időpontok közül melyik (a szabad helyektől függően) a neked legszimpatikusabb, nem úgy, mint érettséginél például, hogy május első hétfője és vagy ott vagy, vagy nem. Ha nem tudtál rá felkészülni időben, át is rakhatod későbbi időpontra, ha megbuksz és utána kijavítod az egyes nem számít az átlagba. Mint említettem, felnőtt vagy és ez minden szabadságával együtt azzal is jár, hogy felelősségre vonható vagy, bármit teszel/nem teszel és természetesen nem fogja rágni senki a füled, hogy tanulj, különben meg fogsz bukni, simán beírják az egyeseket. Neked kell mindent intézni is és (nálunk ebből még elsőben például volt is probléma) nem a szülőknek, kérelmet, kérvényt neked kell írni, telefonhívásokat is neked kell intézni, másnak ki sem adhatnak rólad adatot. Az tananyag is eltér a gimis anyagtól, egytemen sokkal több az anyag mennyisége, simán leadnak valamit egy óra alatt, amit gimiben még egy-két hónapig is elhúztak. Természetesen azért, mert magadra vagy utalva, az anyag nagy részét nem órán, hanem otthon, saját idődben kell megtanulnod. Itt annyira nem térnek el a tárgyak, mint a gimiben, nem mindenből egy kicsi tanulsz, mondjuk matek, utána irodalom, utána mondjuk ének, utána nyelv, utána biosz; sokkal jobban, ha még nem is szorosan, de kapcsolódnak egymáshoz a főbb tárgyak, ha természettudományos érdeklődésű vagy, nem kell történelemmel vagy nyelvészettel foglalkoznod, ha pedig bölcsész területen tanulnál nem kell se fizika, se kémia.

2023. febr. 19. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A szegedi orvosira járok. Bevallom, nem járok be kifejezetten sok előadásra, mindössze néhány tantárgyból, melyek valóban hasznosak, s nem csak a több éve elkészített ppt-ket olvassák fel az oktatók. A legtöbb előadáson ráadásul nincs is katalógus, csupán egy online (a Coospace felületén) kitölthető jelenlétellenőrző teszt, amit lényegében a saját ágyadból is kitölthetsz. Kivétel ez alól az orvosi fizika, az előadásokon szúrópróbaszerűen történik fizikai jelenlétellenőrzés is, amit meg is értek, hiszen a tesztek itt pluszpontot érnek a vizsgán (konrétan ötöt, ami miatt viszont nem éri meg felkelni sem, legalábbis nekem sosem hiányzott az az öt pont). Gyakorlatokra, szemináriumokra azonban mindig bejárok, egyrészt mert ott tényleg szigorúan veszik a hiányzást (a legtöbb gyakorlatról/szemináriumról maximum háromszor lehet hiányozni egy félévben, azonban az óraszámok alakulásától függően ezt maximalizálhatják akár egy hiányzásban is), másrészt pedig magammal szúrnék ki, ha nem járnék be, ugyanis a gyakorlatokon és szemináriumokon lehet csak igazán elsajátítani az anyagot. Az előadásokon kiadott ppt-ket meg magamtól is el tudom olvasni, értelmezni, így kész időrablás lenne, ha mindre bejárnék.
2023. febr. 19. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!