Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Költségtérítéses és finanszíro...

Költségtérítéses és finanszírozott képzés ponthatára hogy függ össze?

Figyelt kérdés
Egyetemen. Néha egész nagy különbségek vannak, és nem teljesen értem, hogy miért. Vagy csak arról van szó, hogy fizetősre sokkal kevesebben jelentkeznek, aztán ők a pontszámuk alapján véletlenszerűen állnak valahol a sorban? Mert csak egyféle rangsor van, ugye? Magyarázzátok el, kérlek.

2023. ápr. 26. 23:21
 1/4 anonim ***** válasza:

Teljesen független a kettő egymástól. Külön rangsora van az önköltséges képzésnek és az államilag támogatottnak.

A többség általában azért államis helyekre pályazik, ezért az önköltséges képzésekre a legtöbb helyen alacsonyabb szokott lenni a ponthatár, de nem mindenhol. Ahol magasabb az önköltséges, az általában azért van mert oda nagyon kevés embert vesznek fel.

Rengeteg oka lehet annak, hogy valaki önköltségesre jelentkezik, de az egyik leggyakoribb, hogy valaki mindenképp azon az egyetemen, azt a szakot akarja tanulni és ezért hajlandó fizetni tandíjat az elején és abban bízik, hogy később átkerül támogatottra. Ez általában olyan szakokra jellemző, ahol viszonylag alacsony a képzés tandíja és az önköltségesre kevesebb pont kell. De vannak olyanok is, aki direkt tartogatják az államis féléveiket, mert mondjuk előre tudják, hogy második diplomának egy olyat szeretnének, aminek nagyon magas a tandíja. Itt előfordulhat, hogy az illetőnek egyébként sok pontja van és ezért ők felhúzzák a ponthatárt. Aztán van az a csoport, akik későn jöttek rá, hogy mit is szeretnének és már ellőtték az összes államis félévüket, így csak önköltségesre jelentkezhetnek. Az ő esetükben is simán előfordulhat, hogy magas pontszámuk van és mivel önköltségesre csak pár főt szoktak felvenni, ezért népszerű szakoknál (pl orvosi) ha már hárman 450 ponttal jelentkeznek, akkor előfordulhat, hogy az önköltségesnek bizony annyi lesz a ponthatára.

Szóval a nagy különbségek azért vannak, mert önköltségesre kevés embert vesznek fel és 5 fő esetén nem tudják annyira szórni a népet, mint 200 főnél. Ráadásul nagyon különböző okok miatt döntenek úgy az emberek, hogy önköltségesre mennek, így nem lehet általánosan azt mondani, hogy az önköltséges képzésekre biztosan kevesebb pont fog kelleni.

2023. ápr. 27. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Én is csak önköltségesre tudok jelentkezni, úgyhogy azt a részét értem. Azt viszont ezek szerint nem, hogy mi alapján dől el, melyik finanszírozási formában hány embert vesznek fel, mi alapján töltik fel a keretet.
2023. ápr. 27. 07:08
 3/4 anonim ***** válasza:
Azt az egyetem határozza meg, de idén ez nem nyilvános adat. Majd csak utólag, a ponthirdetéskor fog kiderülni, hogy egy adott szakra hány főt vettek fel.
2023. ápr. 27. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Igen. Köszönöm! Csak az összefüggést szeretném megérteni :) De akkor ezek szerint ebben sincs általános érvényű igazság.
2023. ápr. 27. 07:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!