Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » A Pascal háromszög alapján...

A Pascal háromszög alapján hogyan lehet kiszámolni hogy mennyi (a+b) ^n?

Figyelt kérdés
ugye az első tag az a^n aztán a^(n-1)*b és ezután mindig eggyel növeljük b kitevőjét a kitevőjét pedig csökkentjük. De azt, hogy hányas szorzatát vesszük ezeknek azt hogyan döntjük el? pl: (a+b)^3=a^3+3a^2b+3ab^2+b^3. Hogyan lehet kiszámolni, hogy mennyi lesz a betűk elé írt tag? Nem muszáj felhasználni a pascal piramist a magyarázatnál,csak gondoltam van köze hozzá, a többi részét értem.
2010. okt. 16. 10:29
 1/1 anonim ***** válasza:

(a+b)^n azt jelenti, hogy szépen egymás mellé felírom az (a+b) kifejezést, és összeszorzom. Ha ezt kibontod, akkor az olyan tagoknak az összege lesz, hogy sorban minden (a+b)-ből kiválasztod az a-t vagy b-t, és ezeket összeszorzod. Például (a+b)^3= a*a*a + a*a*b + a*b*a + a*b*b + b*a*a + b*a*b + b*b*a + b*b*b.

Összesen 2^n ilyen tagod lesz, hisz minden (a+b) tényezőből 2féleképpen választhattál, de ezek között a tagok között lesznek, amik ugyanazok, pl. az a*a*b = a*b*a = b*a*a


Most nézzük meg, hogy az a^i*b^n-i tagot hányszor számoltuk össze, hányféleképpen lehet előállítani. Ehhez az n darab (a+b) közül i darabból kell az a-t választani, és a többiben b-t. Azt annyiféleképpen kaptuk meg a kibontásnál, ahány féleképpen az n darab (a+b)ből ki tudtuk választani azt az i darabot, amelyikből i-t veszünk, ez magyarul n alatt az i féleképpen, ennyiszer számoltuk az a^i*b^n-i tagot.


Szóval ha ezt minden tagra beírjuk, akkor azt kapjuk, hogy

(a+b)^n=(n alatt az n)*a^n + (n alatt az n-1)*a^n-1*b + ..+ (n alatt a 0)*b^n.


Ez együtthatók a Pascal háromszög n.-edik sorát adják.


Ugyanezt a gondolat a Pascal háromszögben elmondva, hogy elindulsz a fenti csúcsából (a 0. sorából), és jobbra lépsz lefelé egyet, ha az első (a+b) ből az a-t választod ki, balra, ha a b-t. A következő lépésben jobbra lépsz egyet, ha a második (a+b)-ből az a-t választod, balra, ha a b-t. Így tovább, mindig jobbra lépsz, ha az éppen sorra jövő (a+b)-ből az a-t választod, balra, ha a b-t.

Azt kell észrevenni, hogy azt, hogy hova érkezel a végén, csak az határozza meg, hogy hányszor léptél jobbra ill. balra (hányszor választottál a-t ill. b-t), szóval ha az n-edik sorban (ott fogod befejezni, mert n darab a+b -t szorzol össze) az i-edik elembe érkezel, az pont annak felel meg, hogy te egy a^i*b^n-i tagot kaptál. Az n-ik sor i-edik elemének száma pedig a Pascal háromszög tulajdonsága miatt pont az, hogy hányféleképpen tudsz oda eljutni, tehát, hogy hányféleképpen tudod kikeverni az a^i*b^n-i -t

2010. okt. 16. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!