Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért van az, hogy egyre...

Miért van az, hogy egyre kevesebben jelentkeznek egyetemre?

Figyelt kérdés
nov. 22. 09:43
 1/7 anonim ***** válasza:
14%
Talán mert egyre csökken az érettségiző korosztály létszáma és sokan inkább külföldi egyetemekre mennek.
nov. 22. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
29%

Mert végre kezd kikopni szerencsére egyre több emberből, hogy presztizskérdést csináljon abból, hogy diplomája legyen. Sok családban még ma is elvárás sajnos, de remélhetőleg egyre kevesebb lesz az ilyen begyöpösödött, nem normális szülő/nagyszülő.

Mondom mindezeket egyetemi végzettségüként, aki teljesen saját magam döntöttem az egyetemi pályáról.

nov. 22. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Esetleg erre valami forrás? Csak mert idén pl. rekord számú jelentkező volt, nemtom honnan veszed, hogy csökken.


[link]

nov. 22. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Hol?
nov. 22. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Sem a jelentkezők, sem a felvettek számában nincs érdemi csökkenés. A felvi.hu-n elérhetőek a statisztikák, most ránéztem, 2001-től vannak fent ezek az adatok, most csak az általános eljárásokat néztem:

A 2000-es évek első felévben átlagosan ~140 ezer fő jelentkezett minden évben. Ez 2006-2007 környékén lecsökkent, ami érthető, hiszen akkor volt a nagy változás, onnantól vagyunk a bolognai rendszer része, teljesen megújult a felsőoktatás, nem összevethetők az adatok a korábbiakkal.

2009 és 11 között megint visszament 140K környékére, ezután jött a finanszírozás átalakítása 2012-ben, ami visszavágta a számokat, 2013-ban 100K alá, utána ~110K környékére. Ez a 100-110-es átlag maradt 2019-ig, majd 2020-ban jött a Covid, ami értelemszerűen szintén csökkentette a számokat 2-3 évig.

Most, 2023-ban pedig 2011 óta először több, mint 120 ezer ember jelentkezett a felsőoktatásba. És akkor a fentebb említett demográfiai tényezőket ide se vettük.

Ha a Covid hatását nem nézzük az elmúlt 10 évben egyértelműen növekvő tendenciát mutatnak a számok, ilyenformán számomra értelmezhetetlen az a kérdés, hogy miért jelentkeznek egyre kevesebben.

nov. 22. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
50%

Én pont fordítva érzem. Ráadásul idén néhány szakra nagyon kevés ponttal is be lehetett jutni.


Azok az ismerőseim, akik nem mentek egyetemre, ők mind valamilyen szakmát kezdtek el tanulni

nov. 22. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Paczalos István ***** válasza:

Szerintem is boldog-boldogtalan jelentkezik az egyetemre, aztán a 2.-3. szemeszterre már csak a jelentkező 3-400 főből marad 20.

Írd és mond, mikor én jártam egyetemre, 640 főt vettek fel, az államvizsgára az eredeti tankörből összesen 2! fő ment. Az államvizsga alatt a többi kolléga általában 2-4 szemeszterrel tovább járt az egyetemre, mint mi ketten. Ők se voltak többen 15 főnél

nov. 26. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!