Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Pedagógiai kinevezéssel...

Pedagógiai kinevezéssel dolgozó iskolai rendszergazdát, akinek vannak tanár szakjai is, a tankerület kötelezhet arra, hogy tanári munkát is végezzen adott esetben?

Figyelt kérdés

Történetem röviden a következő: 10 éve végeztem el a pedagógus MA-t, földrajz-angol szakon (ma már nem tudom, hogy lehetséges-e ilyen szakpár, de ez most tök mindegy). Néhány évig tanítottam, de véglegesen elegem lett belőle, nem is tervezem soha, hogy visszamegyek tanítani, ennek gyakorlatilag semmilyen valószínűsége nincsen, teljesen kizártnak tartom.


Szerencsére jól sikerült a váltás, találtam egy állami finanszírozású "céget" (nevezzük most így), ahol az első pár évben HR feladatokat láttam el. A "cég" rendszeresen finanszíroz mindenféle képzéseket a dolgozóinak, lehet különféle tanfolyamokra jelentkezni, én éltem is a lehetőséggel, és elkezdtem különféle IT jellegű képzéseket elvégezni. Idővel át is nyergeltem a "cégen" belül az L1 support, majd a rendszergazda irányába.


Sokan, ha ezt így meghallgatják tőlem, akkor dicsérnek, hogy megfogtam az isten lábát stb. Viszont azt tudni kell, hogy a valóságban azért annyira sokat nem keresek (a tanári bérhez képest még így is többet, amikor váltottam, a dupláját kerestem az új helyen az akkori tanári béremnek, viszont ez a céges bérem azóta nem emelkedett számottevően, a tanári bér viszont igen, és ahogy utána néztem, 2024-től már szinte közelíti a "céges" béremet). Ráadásul nekem nincs nyári szünet, amit a mai napig nem igazán szoktam meg, nekem fura június 15 után is ugyanúgy bemenni a munkahelyre és ott dolgozni reggel 8-tól fél 5-ig.


Egyre inkább motoszkál bennem, hogy akár lehetne egy olyan lehetőség is, hogy elmegyek iskolai rendszergazdának. Oda (mivel pedagógusi végzettségem van) pedagógusi státuszban vennének fel, ami azt jelenti, hogy ismét ugyanannyi szabadság járna mint a tanároknak, nyári szünettel stb. A munkaidő is lazább, illetve az iskolai rendszergazdai feladatok sem közelítik meg azt, amit most csinálok. És a kettő között a bér már nem lesz olyan számottevő, főleg úgy, hogy a nyári hónapokra is fizetést kapnék, de akkor semmit nem kell csinálnom. És igazából akár magántanítással ki is egészíthetném a béremet (ez csak ötletként vetődött fel, de tényleg annyira elment a kedvem a tanítástól, hogy ezt még nem döntöttem el, de logikusnak tűnne, és az angol órák óradíja elég magas manapság. Sokat elkér ez angoltanár).


Az egyetlen félelmem az új státusztörvény, amely alapján tudomásom szerint a tankerület át is helyezhet másik iskolába, illetve akár tanári állományba is tehet, hiszen papírom van róla. Azaz hiába dolgoznék rendszergazdaként, ha a tankerület valamelyik iskolájában krónikus angoltanár-hiány lépne fel, akkor engem, mint végzett szaktanárt, berakhat oda tanítani. Ez reális félelem a részemről? Mert semmi esetre nem lennék erre hajlandó.



jan. 1. 01:07
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

A státusztörvénytől teljesen függetlenül a munkáltatónak minden munkahelyen joga van arra, hogy a munkavállalót a cégen belül más feladatokkal bízza meg, mint amelyben a munkavállaló a munkát elkezdte, kivéve persze, ha a munkaszerződésben ez világosan ki van zárva. Más szóval tehát a közszférában és a versenyszférában is át lehet rakni egy munkavállalót más beosztásba, vagy a beosztáson belül más feladatok végzésére, amennyiben ez a munkaszerződésben nincsen tiltva. Egyszer engem is megbízott a főnököm olyan feladatokkal, amely azt jelentette, hogy hetente egyszer egy másik városba kellett átjárnom, s erről kezdetben szó sem volt. S olyanról is tudok, aki elment GYED-re, s amikor visszament dolgozni, azzal szembesült, hogy a munkáltatója tartósan, azaz heti 40 órában egy 50 kilométerre levő másik városban való munkavégzésre utasította, s az égvilágon semmit nem tehetett: mivel az ingázás számára kisgyerek mellett megoldhatatlan volt, fel kellett mondania.


Egyszóval tehát a munkaszerződéstől függ minden, hogy abban pontosan milyen munkavégzés van rögzítve. Ennek már az adott álláspályázat megpályázása előtt utána tudsz érdeklődni a potenciális munkáltatónál, azaz a tankerületnél. Ha a munkaszerződés nem zárja ki azt, hogy oktatói feladatokkal is megbízzanak, akkor sajnos kötelezhetnek téged tanórák megtartására is, s ez esetben az egyetlen, amit tehetsz, hogy felmondasz, de természetesen ez esetben is ki kell töltened a felmondási időt. Úgy tudom, bár ebben nem vagyok teljesen bizos, hogy ez pedagóusok esetében azt jelenti, hogy az adott tanév végéig maradnod kell.

jan. 1. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

A félelmed szerintem nem csak reális, de szinte biztosan be is következne, amitől tartasz. Mindhárom végzettséged olyan, amiből jelenleg hiány van. Angolos már kb. sehol, ráadásul te infót is tudnál tanítani, az is ritkaság. (tudom, hogy nincs infótanárid, de ennél kevesebbel is tanítanak már sok mindent) Esetleg egyházi sulikban érdemes próbálkoznod, azzal a kikötéssel, hogy beleíratod a szerződésbe, hogy nem tanítasz. Sajnos még így is nagy lesz az esélye, hogy megkérnek egy-egy helyettesítésre.

A számolásnál nem tudom mit vettél alapul, de ha a kormány által jelenleg reklámozott minimum pedagógus béreket az eleve elég nagy kamu. Egyrészt az 500ezer fölötti összeg, amit kiírtak az bruttó. A nettója 350 körül van. Ennél gondolom jelenleg jóval többet keresel. Másrészt egyenlőre ezt sem akarják megadni, másnap ezt szép csendesen be is vallották. Gulyás egy interjúban elmondta, hogy csak akkor adják, ha az EU utalja a támogatásokat. [link]

Amúgy a magántanítványok egy jó ötlet lehet, miért nem próbálod meg? Az szerintem tök más világ, mint amit otthagytál a suliban. Ha nem jön be max. abbahagyod. Nem tudom pontosan miért is hagytad abba a tanítást, de itt se főnököd se irigy kollégád nem lenne, a bunkó gyereket/szülőt pedig te küldheted el a francba, hogy nem vállalod többet. + kétszemélyes kapcsolatban teljesen más órát tartani is.

A június 15-öt honnan vetted? Ha tanítottál, akkor pontosan tudod, hogy 30-ig be kell járni, ahogy aug. 20. után is. Ráadásul az idéntől a tanév is hosszabb, eleve június 21-ig tart.

jan. 1. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
71%

Egy iskolai rendszergazda nem pedagógusként alkalmaz a tankerület hanem mint technikai alkalmazott. Azaz garantált bérminimumot kaphat maximum ki egészítik a nevelést-oktatást közvetlenül segítő (NOKS) pótlékkal ami a gar.bérmim 10%). A technikai alkalmazottak (titkár, gazdaságis, portás, karbantartó, takarító stb) nem jár 45 nap szabadság mint a pedagógus munkakörben alkalmazottaknak.

Ha pedagógus munkakörben vesznek fel ami mellett ellátod a rendszegazdai feladatokat (simán lehet ilyen) akkor a tankerület/igazgató beoszthat tanári feladatok ellátására mivel tanárként vagy felvéve ami logikus is. Ha csak rendszergazda akarsz lenni akkor nem fogják figyelembe venni a diplomád mert ahhoz a munkakörhöz nem feltétel. Továbbá tanárnak sem oszthatnak be olyankor. A tankerület a munkáltató a hozzá tartozó intézmények meg telephelyek, azaz telephelyek között szabadon elrendelhető a munkavégzés. Bár azt gondolom ez eddig sem volt idegen a szakmában. Több tankerületnél dolgoztam tudom hogy mennek a dolgok.

jan. 2. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

#2, infót nem tudnék tanítani, mert nincs hozzá felsőfokú végzettségem. Egyébként is, én nagyon csak a saját mindennapi feladataimra látok rá, és halvány segédfogalmam nincs, hogy egy iskolában mit tanítanak "informatika" címszó alatt. Semmit nem tudok ennek a pedagógiai módszertanáról sem. De nem is akarok.


Az egyházi suli jó ötlet.


A magántanítás vagy iskolai rendszeren kívüli tanítás számomra csak úgy jöhetne szóba, ha nem iskolás diákokról lenne szó.


Mivel már egy ideje nem tanítok, nem tudom, mik manapság a követelményrendszerek, nem tudom, az érettségin mit kérnek számon, milyen tankönyvekből tanulnak, milyen tanmenetek vannak stb. De ezek engem nem is érdekelnek, nulla motivációm lenne ismét felvenni a fonalat. Éppen ez a bajom ezekkel a tankerületeken belüli áthelyezésekkel, hogy felvesznek rendszergazdának, majd egyik napról a másikra adnak nekem egy osztályt, hogy holnaptól kezdjem el tanítani? Ez egyáltalán nem így működik. Ha valaki nem tanított már évek óta, és már nincs tisztában a dolgokkal, akkor életszerűtlen csak úgy, parancsra hirtelen berakni tanítani! Szerintem ez olyan dolog, hogy ha jelentkezek egy "rendszergazda" álláshirdetésre, akkor nyilván ez azt is jelenti, hogy nem tanárnak jelentkezek...


Ha tehát rendszergazdaként vesznek fel valahova, akkor engem csak az IT része érdekel a dolognak. Azaz én nem egy iskolát látok magam előtt, hanem egy épületet, amiben IT eszközök vannak, és ezek rám vannak bízva. Hogy mellékesen ez egy iskola, ahol gyerekek vannak, az engem nem érdekel. A mostani munkahelyemmel is így vagyok, azért felelek, hogy a hálózat működjön, frissítem a szoftvereket, kezelem az AD-t (felhasználói fiókokat, jogosultságokat stb.), de hogy egyébként a számítógépekkel mit csinálnak, milyen munkát végeznek rajtuk, az engem abszolút nem érdekel. Ha van egy iskolai rendszergazda álláshirdetés, amire jelentkezek, akkor hadd várjam már el, hogy ebben a pozícióban is fogok dolgozni! Az már maszatolás és őszintén szólva unfair dolog, ha beraknak pl. folyosói ügyeletre, vagy be kell mennem helyettesíteni!


#3

"Egy iskolai rendszergazda nem pedagógusként alkalmaz a tankerület hanem mint technikai alkalmazott."


Ez így nem igaz, ugyanis korábban tapogatóztam már, és mindenhonnan azt a visszajelzést kaptam, hogy pedagógusi státuszban alkalmaznának.

jan. 2. 11:00
 5/13 anonim ***** válasza:
70%

#2-es vagyok. A válaszom nem is arról szólt, hogy ez mennyire fair vagy unfair dolog. Van egy félelem benned, hogy esetleg olyan munkakörbe is berakhatnak, amit nagyon nem szeretnél. Erről írtam, hogy ez több mint valószínű és ha már szerződésed van +felmondtál az előző munkahelyen akkor nehezebb is lesz kilépni. Szóval fontold meg alaposan.

Informatika (digitális kultúra) tanítást csak azért írtam, mert tudom, hogy abból is hiány van. Hiába nincs végzettséged, tanár vagy, infóhoz jobban értesz mint mondjuk a rajztanár tehát mehetsz tanítani. Ma sajnos így működnek a dolgok. Az, hogy ez senkinek nem jó kb. senkit nem érdekel. A lényeg, hogy papíron van IT és pedagógus végzettséged is, tehát ki lehet dumálni. Egyébként angoltanárként még inkább próbálkozni fognak veled, azt kb. lehetetlen szerezni. Több iskoláról is tudok, ahol az angolt olyan tanár tanítja, akinek van középfokúja. Senkit nem érdekel, hogy más a szakja, meg van magyarázva, hogy pedagógus, tehát elvileg tud tanítani és a nyelvet is tudja, hiszen van nyelvvizsgája. Az, hogy a nyelvtanításnak külön módszertana van már nem szempont. Jelenleg a lyukak tömködése folyik, hogy úgy-ahogy működjön a rendszer. Nyilván ez nem minden régióra egyformán érvényes, attól is függ hol keresel állást. A legnagyobb szaktanárhiány a szegregált sulikban van, ilyen helyre ne menj. Budapest is húzós, sok suliban elég nagy a hiány ott is, főleg mivel ott könnyebb más munkát találni, de ott a jobb sulikban még talán van szakember, tehát kisebb az esélye, hogy téged küldenének be órát tartani. Érdemes erről is tájékozódni.

jan. 2. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
65%

#4: Az #1 válaszoló voltam, és még egyszer mondom, az adott állás megpályázása előtt érdeklődj utána, hogy pontosan milyen szövegű munkaszerződést kapsz majd. Ugyanis ezen áll vagy bukik minden. Ezenkívül én a helyedben az állásinterjún is világosan leszögezném, hogy az álláshely elnyerése esetén csak olyan munkaszerződést vagyok hajlandó aláírni, mely a munkakör leírásában feketén-fehéren kizárja azt, hogy akárcsak ideiglenesen is oktatási vagy gyermekfelügyeleti feladatokkal bízzanak meg.


Egyébként a kegyetlen valóság sajnos az, hogy még ilyen munkaszerződés birtokában is, belépés után megkörnyékezhetnek, vagy akár nyíltan meg is zsarolhatnak, ha nem vagy hajlandó tanítani. Ugyanis egy főnök ha akarja, mindenkit el tud a munkájában lehetetleníteni. Ennek a legegyszerűbb módja, hogy olyan határidős feladatokat sóz a nyakadba, amelyeket adott időn belül képtelenség elvégezni, aztán pedig behívat a szobájába, és fegyelmi vizsgálat indítását helyezi kilátásba ellened, hacsak nem vagy hajlandó beállni tanítani. Mindenki tudja, hogy egy elégtelen munkavégzés miatt fegyelmivel elbocsátott ember elhelyezkedési esélyei a munkaerőpiacon nagyon rosszak.


Egyszóval én a helyedben belépés után is fenntartanám annak a lehetőségét, hogy kényszerűségből más munkahelyre kerülök. Semmiképp ne égess fel minden hidat magad mögött.

jan. 2. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

#5, én azt értem, hogy tömködik a lyukakat, de számomra teljesen idegenszerű a gondolat, hogy valakit akarata ellenére állítsanak be tanítani úgy, hogy előtte világosan megmondta, hogy nem szeretne. Senkitől nem lehet elvárni, hogy úgy menjen be tanítani, hogy 1. nem is jelentkezett tanári állásra, 2. abszolút nem szeretne tanítani. Így ezt a munkát nem lehet végezni. Abszolút nem 21. századi ez a mentalitás, és ilyenkor gondolok bele, hogy egy ilyen emberekből álló szervezet működteti azt a rendszert, ami a mai gyerekeket neveli?


#6, a te gondolataiddal kapcsolatban is ehhez hasonló jutott eszembe. Egyébként tudom, hogy miről beszélsz, én is voltam tanár, és tapasztaltam a vezetőség részéről az ellehetetlenítést, a begyöpösödött hozzáállást, hogy valakire rá akarják kényszeríteni az akaratukat, mert merev alá-fölé rendeltség van, ahol neked kb. süvegelned kell a feljebbvalónak. Megint azt tudom mondani, hogy ilyen mentalitással nevelik ma a gyerekeket a 21. században? Ezek az emberek?


"Mindenki tudja, hogy egy elégtelen munkavégzés miatt fegyelmivel elbocsátott ember elhelyezkedési esélyei a munkaerőpiacon nagyon rosszak."


Jaj, hagyjuk már! :D A másik pont az, hogy a tanárok ebben a közegben el sem tudják képzelni, hogy az élet más területén ez teljesen másképpen működik. Legrosszabb esetben találok akárhol munkát, ha egy kádár-kori begyöpösödött szar elkezd engem fenyegetni és zsarolni, vagy fegyelmivel fenyegetőzni, az ilyennek én ma már a pofájába röhögök. A valódi munkaerőpiacon, a céges világban a tudás, tapasztalat számít, hogy egy adott feladatot hogyan tudsz elvégezni. Senkit nem fog érdekelni, hogy egy iskolából miért jöttél el, a mostani munkahelyemen tudják, hogy annak idején tanár voltam, de kb. ennyi, a részletekre, miért jöttem el, milyen felmondópapírjaim voltak, a kutya nem kíváncsi. Megkötöttük a szerződést és kész, senkit nem érdekelt, mi volt előtte. Úgyhogy tényleg fenyegethet engem egy burokban élő idióta, akinek a valóságról fogalma nincsen, csak a saját hülye iskoláját látja, ezen tényleg csak nevetek, mert szánalmasan nevetséges. Hülyének nézem az ilyet, nem tekintélynek. És minél jobban poffeszkedik egy ilyen tulok előttem, annál nevetségesebb a szememben. Olyan munkavégzésre engem kényszeríteni, amit nem akarok csinálni, és amiben meg is állapodtunk akár egy munkaszerződésben, nem lehet. Megtagadom az ilyen munkát és kész. Felőlem fenyegethet utána, én könnyen találok akárhol rendszergazdai munkát...

jan. 3. 21:48
 8/13 anonim ***** válasza:
#7: Nézd, én voltam olyan állásinterjún, ahol jó alaposan kikérdeztek arról, hogy az előző munkahelyemen hogyan és miért szűnt meg a munkaviszonyom. Pedig onnan nem kirúgtak, hanem én mondtam fel, mégis érdekelte a bizottságot minden részlet, hogy milyen indokokból és milyen közvetlen előzményekkel léptem ki. Vannak főnökök és HR-esek, akik gyanakvóak és nem akarnak törököt fogni. Persze nyilván ilyenkor le lehet hazudni a csillagokat is az égről, de erre nem mindenki képes. Egy munkáltatónak nem éppen jön ki jól, ha mondjuk felvesz egy olyan embert, aki ugyan tessék-lássék ellátja a feladatát, mégis például intrikus és idővel alaposan megmérgezi a munkahelyi légkört, embereket egymás ellen ugraszt. Ha ez csak a próbaidő után derül ki a vezetés számára, akkor az efféle munkavállalótól nem könnyű megszabadulni, különösen ha határozott idejű szerződéssel veszik fel és nem akarnak egy több milliós végkielégítést kifizetni, csak hogy többet az illetőt soha ne is lássák.
jan. 4. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Ebből a válaszból is látszik, hogy tanár vagy, és nem tudod elképzelni, hogy máshol ez másképp megy.


Egy nem állami szektorban, egy céges állásinterjún egyáltalán nem érdekel senkit, hogy "mérgezed-e a légkört magad körül", csak az érdekli őket, hogy el tudod-e látni a feladatod, és hasznos tagja tudsz-e lenni a cégnek, aki profitot termel számukra. Ha ezt el tudod hitetni velük, akkor nyert ügyed van. Ennek megfelelően, nem a személyiségedre kíváncsiak, hanem arra, hogy milyen munkatapasztalatod van, de ezen belül is csak az érdekli őket, ami releváns számukra.


Vagyis ha én beülök egy rendszergazda állásinterjúra, akkor nem azt fogják kérdezni, hogy mit csináltam angoltanárként, és miért hagytam ott. Ezt egyébként nagyon könnyen lehet kezelni, mert mindenki tudja, hogy baj van az oktatással, kb. elég annyit mondani, hogy a fizetés és a kormány miatt, és ezzel meg is válaszoltam a kérdést. Senki nem megy bele, hogy a vezetőséggel milyen konfliktusom volt, volt-e fegyelmi tárgyalás, mert ez nem érdekli őket, mert számukra nem releváns információ (azt sem tudják, hogy van ilyen, hogy fegyelmi...).


Tényleg megdöbbentő egyébként, hogy mennyire nincs fogalmatok arról, hogy a valóságban hogy néz ki egy munkahely... A mai cégek többsége (már ami az IT szektort illeti) eleve olyan fiatalokból áll, akiket kb. tanítottunk, 20-30 éves korosztályból. És mindenkinek az igényei figyelembe vannak véve, van, ahol kötetlen munkaidő van, csocsóasztal, hogy ki tudd fújni magad munka közben, mert az ilyen emberi dolgokat figyelembe veszik. Elképzelhetetlen az a bunkó, parancsolgató főnök magatartás, ami az iskolai világban van. A tekintélyelven működő, "ki ha én nem" mentalitás, a pöffeszkedő, birodalmi tulok stílus. Ez teljesen ismeretlen egy értelmes helyen.


Úgyhogy az ilyen iskolai fenyegetések, zsarolások, fegyelmi megrovások csak azért félelmetesek egyeseknek, mert azt hiszik, hogy mindenütt ez van, és egyik helyen nézik azt, hogy a másik helyen mi történt ebből a szempontból. De a valóság az, hogy ha elmész egy cégbe interjúzni, ott azt sem tudják, hogy ez a mentalitás, ez a kádár-korszaki tempó egyáltalán létezik. Nem fognak rákérdezni, hogy nem fognak kutakodni, mert számukra ez nem releváns, és egyébként sem, mivel sok helyen azt sem tudják elképzelni, hogy ilyen egyáltalán van :D

jan. 4. 09:48
 10/13 A kérdező kommentje:

Még annyit - mert szerintem nem fogod érteni a lényegét annak, amit írtam -, hogy egy cég, ha munkaerőt keres, akkor a jelöltnek több körös interjúkon kell sok esetben keresztülmennie. Ez HR körből, szakmai körből, bértárgyalásból stb. áll. Menet közben fel tudják mérni maguknak a beszélgetésekből, hogy emberileg milyen vagy, tudnak-e veled majd együtt dolgozni. Rohadtul nem érdekli őket a te előéleted olyan szempontból, hogy egy iskolában mit csináltál. Ha szóba kerül, hogy tanár voltál, akkor hümmögnek egyet, beszélnek valamit a tüntetésekről, de nem mennek bele mélyebben, ennyivel lezárják a dolgot, és kész, soha többé nem kerül szóba. Nem fognak belemenni a fegyelmi tárgyalásokba stb., mert ezek számukra nem relevánsak, ők nem úgy alkotnak képet rólad, hogy máshol mit csináltál, hanem a saját interjúikon. Az, hogy te tanár voltál, egy lezárt történet, senkit nem érdekel, és egy cégben nem releváns az, hogy pl. kivérzett egy gyerek térde, ezért téged vettek elő, és megrovást kaptál a tankerülettől :D


Ezért ha nekem egy igazgató a képembe mászik, megfenyeget, hogy megró, vagy fegyelmi tárgyalást kezdeményez ellenem, és soha nem vesznek fel sehova, az ilyen hülyének a képébe röhögök, tényleg nevetséges, szánalmas az ilyen. Azt kellene felfognotok nektek tanároknak, hogy ti is emberek vagytok, megvannak a saját jogaitok, és nem birkák, akiknek úgy kell bégetni, ahogy az ilyen tulkok bőgnek... A 21. században vagyunk és nem 1960-ban!

jan. 4. 09:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!