Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Milyen nehéz az érettségi,...

Milyen nehéz az érettségi, hogy működik?

Figyelt kérdés
Még jópár évre vagyok az érettségitől de szeretnék előre felkészülni. Tulajdonképpen hogyan is zajlik? Oké, hogy rákereshetnék, de nem akarok novellákat elolvasni a témával kapcsolatban hogy megtudjak alap dolgokat… Annyit tudok, hogy 3 kötelező tantárgy van+nyelv+természettudományi választható. Na most azt nem tudom, hogy melyik szintűért hány pont jár, mikor írják általában az érettségit a diákot és hogy miből áll össze az 500 megszerezhető pont. Aki le akar szidni hogy miért nem keresek rá, azt tegye, bizonyára igaza van, én csak jobban szeretem ha igazi emberek, akik már megtapasztalták ezt a dolgot röviden elmesélik. Továbbá-mennyire lenne lehetetlen 3 tantárgyból is emeltezni ( matek, fizika, angol)? Vagy az már felesleges?

jan. 22. 22:47
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Annak nehéz, aki négy évig nem csinált semmit, és az utolsó hetekben döbben rá, hogy nahát, most lesz az érettségi?


Egyébként négy kötelező és egy választott tárgy van. Utóbbit legalább két évig tanult tárgyak közül választhatod ki.


Kötelező az idegen nyelv, matek, magyar, és a történelem.


A pontszámításon nem érdemes most agyalnod, ha még évek vannak hátra ezt a részét párszor átvariálhatják rendesen.


Nem mindegy, hogy utána milyen irányban szeretnél tovább tanulni, mert ugye a különböző főiskolák eltérő szakokon más-más érettségi eredményeket vesznek figyelembe.

jan. 22. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
79%

Szerintem ha még ha nem csináltál semmit 4 évig akkor is összehozható a kettes (középszinten)


Kérdező: [link]

itt vannak az előző évi feladatsorok, de szerintem felesleges ennyire előre készülni.

jan. 23. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
80%

Történelem, magyar, matek, 1 idegen nyelv (mindegy hogy az első vagy a második, de akár plusz nyelv is lehet, amit iskolán kívül tanulsz) és egy választható (szintén bármilyen, akár tesi vagy ének is) tantárgy a kötelező mennyiség. A természettudományi tárgy 2023-ig a pontszámítás része volt, de nem az érettségi, hanem a tantárgyi pontokban, tehát itt az utolsó 2 év jegyét nézték (pl kémiából az utolsó két évet, mikor tanulta az ember.) Ezt azért írom múlt időben, mert nekem már nem aktuális a felvételi, úgyhogy nem tudom, 2024től mi van (épp most változtattak a szabályokon).


Lehet 3 emeltet tenni, de a 2023-ig érvényes rendszerben ezt nem honorálták semmivel, maximum 2 emeltért lehetett plusz pontot kapni. Úgy tudom, most már a konkrét egyetem dönti el, ad- e több emeltre is pluszt. Az angolnak annyiból van értelme a másik kettő mellett, hogy az emelt szintű érettségi középfokú nyelvvizsgát ad bizonyos százalék felett, ami korábban kötelező volt a diplomához mindenhol, de sok helyen még most is az.


Szóval röviden, tanuld a 4 kötelező + 1 általad választott tárgyat, a többiből ne bukj meg, és kb tizenegyedik osztályig jó vagy. Majd utána érdemes elgondolkozni pl előre hozott érettségin (angolból lehet) 11. végén, így csak 4 tárgy marad 12.-re.

jan. 23. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Én még a nyelvvizsgát is tanácsolom, ha van rá lehetőséged, jobb letenni érettségi előtt/közben egy, vagy két nyelvvizsgát is, mert az sok helyen plusz pontot ér, ér, és később kevesebb időd lehet rá. (Vagy pénzed, mert nyelvtanárhoz járni nagyon drága, a suliban meg ingyen kapod.) És a jogsit.

Illetve érdemes ráfeküdni minden tárgyra, nem csak arra, ami a kinézett szakhoz kell, mert gyakran előfordul, hogy az emberek időközben váltanak, meggondolják magukat, és így fenntartod magadnak a lehetőségeket.


A diákok az írásbeli érettségit május elején írják, előtte megkapják a 12-es bizonyítványukat. Ha jól emlékszem, első nap magyar, aztán matek, aztán töri, aztán nyelvek vannak, a természettudományosok rá egy-két hétre. Már másnap felkerülnek a megoldókulcsok, szóval ki tudod számolni a pontjaidat és hogy mennyit kell elérned majd a szóbelin, illetve minden évben azt szajkózzák, hogy ez volt minden idők legnehezebb feladatsora, és hogy lehet így bántani a diákokat, hiszen stresszhelyzet, egymás után sok nap stb. Közepet a saját sulidban írsz, emeltet máshol, ahova kirendelnek. Ezek után otthon vagy, és pár hét múlva jön a szóbeli, ezért nem ajánlott lábat lógatni. Nekem előbb volt a természettudományos szóbeli (és mivel emelt, másik iskolában, idegen tanárokkal), talán június végén meg minden más közép szóbeli az én sulimban. (Matekból nincs szóbeli, csak ha megbuknál írásban.) 3 napos volt a dolog, a végén mindenki megkapta az érettségi bizonyítványát, ünneplés, szabadság, előtted az élet, a nyáron minden utált tantárgyat kitörölhetsz a fejedből örökre, mert már soha nem mész vissza. Fantasztikus érzés volt. :D Csak ekkor realizáltam, mennyire hiányzott, hogy szabad legyek. Ezek után már én választhattam magamnak egyetemet, és ha nem tetszene a mostani, simán válthatnék.

jan. 23. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

9.-es vagyok, és idén nincs fizikám, illetve kifejezetten humán osztályban vagyok de szeretnék inkább matek-fizika faktra átmenni, amit szintén nem tudok hogy hogy működik, csak első-másod kézből hallottam valamit róla. Igazából csak amiatt aggódok, hogy akárkinek mondom hogy matek-fizika emeltet tennék mindenki mondja hogy abba bele fogok halni… Ennyire nehéz lenne? Erős suliba járok, nem vagyok hülye, csak betudja fogadni az agyam az infókat főleg hogyha mindennap tanulok…

Köszönöm a válaszokat, mindegyikből tanultam

jan. 23. 15:15
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Egy csomó osztálytársam emeltezett matekból, a fizika emelt pedig állítólag az egyszerűbbek közé sorolható (ha azon nem változtattak azóta), gondolom, akik szörnyülködnek, azok nem reál beállítottságúak.

Szuper, hogy nem hagyod, hogy elbátortalanítsanak, "Erős suliba járok, nem vagyok hülye, csak betudja fogadni az agyam az infókat főleg hogyha mindennap tanulok…" tökéletes hozzáállás! :)

jan. 23. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!