Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Milyen drága hallgatónak...

Milyen drága hallgatónak lenni a SOTE ÁOK-on?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Egy vidékinek a havi költsége milyen keretek között mozog orvosi egyetemen? Mennyit költötök élelmiszerre, lakhatás, közlekedés (Budapesten belül és haza), szórakozás, alapvető dolgokra? Kell valami plusszal számolni az egyetemre (könyveken meg az eszközökön kívül)? Megérné beruházni egy tabletre, azon jegyzetelni? Akinek van személyes tapasztalata, szívesen olvasnám.

Vannak olyan személyek, akik idősebb korukban is jelentkeztek kollégiumba (25 felett)? Milyenek az egyetemhez tartozó kollégiumok?

Köszönöm.



jan. 28. 09:59
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Igaz nem vagyok vidéki, de elég sok kolis ismerősöm van, én is gyakran járok oda. Az, hogy most épp orvosis vagy vagy sem, az pedig nem oszt-nem szoroz túlsokat, mert nagyban a személyiségeden múlik az egész, nem a karon/szakon.

Első és legfontosabb, van szociális ösztöndíj, ami nagyáltalánosságban fedezi a kolit és még a bérleted, de ismerek olyat is, aki havi 80-100 ezret kap.

Bérletnél javaslom a szemeszter bérletet, azzal is tudsz picit spórolni és nem kell rohanni gyorsan venni egyet. Igaz nem tudjuk még, hogy mi lesz márciustól, de ez eddig nagyon ideális megoldás volt. Nálunk nagyon nagy számolások mentek, hogy megéri-e venni bérletet vonathoz vagy országbérletet, de sokszor az jött ki többeknél is, hogy nem, mert minimum 8 út kellene/hó, amennyit meg nem biztos, hogy megtesz az ember.

Élelmiszer megint egyéni, hogy hozol-e bármit otthonról, megoldható-e, hogy előretervezve akciós cuccokat betudj vásárolni akár te, akár valaki segítve ha nincs kedved/pénzed elmenni a boltba. Gondolok itt olyanokra, amikor szárazáruk vannak tényleg jó áron (pl tészta szokott lenni aldiban, tescoban 350ft körül, akkor mi rendszeresen megveszünk 4-5 csomaggal és itt nagyban függ, hogy van-e erre keret, mivel jobban megéri így, mint akció nélkül 500-600ft-ért megvenni, amikor épp főznél. De sokszor szoktunk gyümölcsöket is így venni, csak nyilván az nem annyira eltartható.) Barátnőim közt ez vegyesen oszlik meg, van aki maga nézi és szerzi be a cuccokat, van ahol otthon anyuka tud segíteni bevásárolni és amikor hazamegy, akkor hozza fel a "zsákmányt", viszont van amikor közösen szólunk is egymásnak és úgy vásárolunk be.

Másik nagy tényező, hogy van-e valamilyen különleges diéta/márkahűség, hogy miből mit veszel, mert ez természetesen egyénileg változtat a helyzeten, én olyan 30-40 körül jöhetek ki szerintem egy hónapban, amiben benne van néha egy-egy gyorsétterem vagy plusz kávézó, nem csak főzött.

Lakhatás nagyon vegyes, mint ahogy a kolit is említettem szerintem az a legjobb, magánkolit is hallottam, hogy az olyan 80 körül van és nem vész, albérletárakat meg szerintem nem kell bemutatni.. Nem tudom, hogy lehetséges-e de mindenáron egyedül lennél, lehet érdemes egy kétszemélyes szobát kivenni egyedül és akkor is olcsóbb az egész, a kialakítás meg tulajdonképpen, olyan mintha szobát bérelnél és közös minden más.

Szórakozás pedig ahogy fent is említettem, nagyon függ attól, hogy te milyen vagy. Jársz-e bulizni, moziba ide-oda amúgy is vagy sem. Tervezel-e ilyet. Túlságosan nem drágábbak a helyek, mint vidéken, ahogy ott is van kishely olcsón, itt is van, ahogy fordítva is. Mozik meg szerintem lassan egységesen 2000-2500 körül vannak mindenhol.

Kondit megtudod oldani, mert ha az egyetem polgára leszel, kapsz egy Semmelweis kártya nevezetű kis elektronikus kártyát, ami jó ha ott nálad, biztos ami biztos, mert polgárként ingyenesen mehetsz a koli kondijába, ezzel sokat tudsz spórolni, ha amúgy van igényed ilyesmire. (Ezt csinálom pl én is) Emellett Semmelweis kártya ad kedvezményt színházakba, gyógyszertárakba, boltokba stb, de sote klinikákon is ha olyat kérnél ami nem neak támogatott, arra is ad kedvezményt, úgyhogy érdemes ha nálad van.

Másik nagy kérdés, hogy akarsz-e/szükséges-e dolgozni, mert időd lesz rá. Nagyon széles a paletta, orvos írnoktól kezdve árufeltöltőig bármi lehetsz, csakis személyes preferenciádon múlik. Nekem is van csoporttársam, aki lidlben kasszázik, mert elég rugalmas és jól fizet, de ismerek olyat is aki csak orvosokkal akar dolgozni. (Igazából szerintem lényegi különbsége nincs, lényeg, hogy élvezd amit csinálsz és megfeleljen annak amit elvárásaidnak időben és anyagiakban is)

Diákmunka + szociális ösztöndíjjal pedig már egész jó kis bevételed lehet, amivel szerintem egy egész jó életet lehet élni. Itt is nyilván relatív mi az egész jó, én nem voltam eddig se mindennap starbucksozós, sőt.. másodévben ittam életemben először :D Úgyhogy én nem vagyok nagyigényű ilyen téren, ahogy ruhákat sem halmozom drágább boltokból. (ugyanitt tipp sinsay-ből venni a klinikai szetted, mert tök jó áron vannak :))

Esetleges plusz lehet még 1-1 vizsgálat, pl székletvizsgálat a gyakorlatokhoz, sajnos azt nem állja az állam, de ezek rendszerint egyszeri alkalmak, nem minden hónapban.

Én azt mondom, hogy nagyon személyfüggő szintén ki, min szeret jegyzetelni, laptopon, füzeten vagy tableten és érdemes átgondolni azt, hogy pl milyen gyorsan gépelsz, mennyire szereted a papírt, illetve, hogy menne-e tableten a jegyzetelés.. Én hónapokig hezitáltam egyetem előtt/elején és "gyakoroltam, hogy milyen lenne így írni" a boltban, nekem nagyon hamar ráállt a kezem és október végén vettem végül tabletet, amit azóta már 5. éve használok és nem bántam meg. (akkor még év elején próbálkoztam csoporttársakén is) De nem egy csoporttársam van, akiknek vagy a gépelés meg könnyebben vagy maradtak a papírnál. Ha pedig mindkettő könnyen megy, akkor pedig lehet javasolnám a tabletet, vagy tokba épített vagy különálló billentyűzettel. (nem gyári billentyűzeteket használunk és azokkal is könnyen megy a jegyzetelés)

Én megoldásom egy tablet és egy különálló billentyűzet, mivel nem tudok gyorsan gépelni és szeretek kis rajtokat is csinálni, így nekem a kézírás maradt, viszont ha kell valamilyen anyagot keresni és tudom, hogy lesz időm kicsit bent ülni, akkor bedobom a táskámba a billentyűzetet is és akkor azzal bőven könnyebb bármi ilyet csinálni, mint a tablet kijelzőjén megjelenő billentyűzetet nyomogatni. Aliról rendeltem a tablethez és a billentyűzethez is kis tokot, amikkel nagyon megvagyok elégedve, így engem baromira nem zavar, hogy nem a 40 ezres tok van rajta amit a mostani gyártók adnának. De barátnőmnek pl szintén nem eredeti tokja van (viszont véletlenül ugyanolyan típusú alis tárolónk lett) amihez billentyűzet van és ha olyan, akkor hozzáír a jegyzethez, ha nem akkor pedig ő is rajzol/ír, mint én. Nyilván van olyan is aki az eredeti kiegészítőket használja, de én azt mondom, hogy egyetemista létemre, diákmunkával nagy luxus mind a samsung, mind az apple kiegészítői, de ha megteheti és erre van igénye, hát nyugodtan.


Kollégiumban vegyesen látok minden korosztályból, úgyhogy emiatt szerintem nem kell aggódnod. :)

Koli meg olyan tipikus koli. Nem luxus (kivéve a deans) de nagyon sokat nemrég újítottak fel vagy újítanak fel. Én nagyon sokat voltam kicsiként régi szocialista épületekben táborban, úgyhogy azokhoz képest ezek már normálisabbak de tényleg nem egy luxushotel.

jan. 28. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!