Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Kötelezheti egy középiskola a...

Kötelezheti egy középiskola a diákokat arra, hogy fizzessenek pénzt az iskola alapítványába? Törvényes ez?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 25. 20:50
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ha nem önkormányzati fenntartású, akkor előfordulhat. De pontosan mit értesz ez alatt? Minek kell befizetni?
2011. ápr. 25. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
76%

Erre én is kiváncsi lennék.Nálunk is be kell fizetni évente 10.000 Ft-ot.Egy félévben 5.000-et.

Volt olyan osztálytársam,aki annyira szegény,hogy nem tudták befizetni,és lebaszta őt az ofő.

Nagyon durva!


A másik meg az,hogy hivatalosan nem is lenne kötelező,de azért az ofő megjegyezte szülőin,hogy az iskola minden diákjától elvárják,hogy befizesse azt a 10.000 Ft-ot.

2011. ápr. 25. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Ugyanez a helyzet nálunk is, minden évben 11 ezer forintot kell befizetni, állítólag kötelezően. Ezzel nem is lenne baj, ha ezt a pénzt arra költenék amire ők állítják. Hiába fizetjük be, mi, a művészetisek a pénz, rajzórán egy ceruzát sem biztosít az iskola, nekünk kell gondoskodni minden anyagról. Ez azért nem fair!

Ezért érdekelne a dolog..

2011. ápr. 25. 22:31
 4/12 anonim válasza:

Nalunk is fizetni kell fenymasolasdijra, de ez ertheto, mert eleg sok papirt kapunk a tanarainktol. Tudtommal nem torvenyes, hogy a diakokat erre kotelezik, de jobb ha megkerdezel egy felnottet is.


Az osztalyfonoknek az a dolga, hogy megoldasokat keressen egy problemara, nem pedig leorditani egy tanulo fejet. Felajanlhatott volna egy reszlet fizetest is, nalunk is van ilyen lehetoseg.

2011. ápr. 26. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
nálunk évi 8ezer ft úgynevezett "kultúrális alap". eddig ebből vették a színházbérleteket,és ha szerencsénk volt évente egyszer eltudott mindenki menni 1 előadásra.. jövőre már a tanárok fizetésébe megy,és nem fogom befizetni,bárki bármit is mond...
2011. ápr. 26. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
*kulturális
2011. ápr. 26. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Combi27 válasza:
74%

Ha az iskola Alapítványi Iskola, akkor fizetni kell, sőt az érettségi vizsgára is írhatnak elő díjat.De ezt beiratkozáskor papíron rögzítik!

De amúgy többet itt, és nagyon érdemes végigolvasni!

[link]


Nagy vonalakban:

Az indokolt pénzkövetelések szabályai


Az önkormányzati fenntartású óvoda vagy az iskola nem szedhet semmilyen pénzt az ingyenes közoktatási szolgáltatásokért. Csak a térítési díjas (pl. étkeztetési díj) és a tandíjas (pl. gimnáziumban az évfolyam harmadik és további alkalommal történő megismétlésekor) szolgáltatásokért lehet pénzt beszedni, de csak a közoktatási törvényben és a helyi önkormányzati rendeletben meghatározott mértékben.


Szülői nyilatkozat

Az óvodának, iskolának ki kell kérni a szülők írásbeli nyilatkozatát, minden olyan döntése előtt, amely szülőre fizetési kötelezettséggel jár. Ha a szülő jelzi, hogy nem tud fizetni, akkor, vagy az iskola költségvetéséből kell fedezni a követelést, vagy jelezni kell iskolafenntartó önkormányzatnak, hogy oldja meg a problémát.


Pénzkezelési szabályok

Jogszabályok értelmében az oktatási intézményeknek a szülőktől, tanulóktól beszedett minden forintról hivatalos elismervényt, kérésre számlát kell kiadni, be kell vételezni, könyvelni kell, vagyis el kell számolni minden forinttal.


Jogorvoslat a jogtalan pénzkövetelésekre



A közoktatási feladatkörében eljáró oktatási hivatal


A közoktatásról szóló 1993. évi törvény 95/A. § (4) bekezdés h) pontja szerint: A közoktatási feladatkörében eljáró oktatási hivatal hatósági ellenőrzés keretében vizsgálja az oktatás ingyenességére, a tankönyvek és más tanulói felszerelések biztosítására vonatkozó rendelkezések megtartását.



Felméréseink szerint évente kb. 4-500 000 szülői panasznak kellene beérkezni a Hivatalba, de a szülők szolidárisak az óvodával, iskolával, a fenntartóval, vagy nem mernek megszólalni.

2011. ápr. 27. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
nekünk is kell évente fizetni pl sportköri díjat (1500 ft asszem - ezt befizettem eddig minden évben mert jártam edzésre) meg diákönkormányzati díjat (évi 10 000 osztályonkénk - ez nemtudom miért kell...). plusz minden évben rendeznek szülők nevelők bálját ahol az ösztöndíjakra gyűjtenek pénzt, erre minden diáknak kötelezően be kell fizetni minimum 500 ft-ot (én nem fizettem be:D) szerintem szemétség, h ilyeneket kell fizetgetni, mint pl a diákönkormányzati díj, mert nem tudom, mire költik. a sportköri díjat még vmennyire meg tudom érteni, de ezt sem kötelezhetik
2011. ápr. 27. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
utolsó te még szerencsés vagy abból a szempontból hogy a hasznodra fordítják,és ezek csak minimális összegek.. én írtam a kulturális alapot: ha nekem szerencsém van a 8000 ftból 1x eltudok menni színházba és ennyi (ez úgy minden második évben van)
2011. ápr. 27. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Combi27 válasza:

Diákönkormányzati díjat nem értem...Nem szakszervezet hogy bármi díja legyen.Amúgy a befizetésről pénztári bizonylatot kellne hogy kapjál, a diákönkormányzatnak pedig akkor valamilyen szervezetnek (mondjuk egyesületnek) kellene lennie adószámmal pecséttel, és adóznia kellene a bevétele után.(Nekünk volt ifjúsági klubunk, ami egyesület volt és ahhoz ezek kellettek)Szerintem jogosan tehetnél panaszt fent említett minisztériumnál, sőt a PSZÁF-nél , vagy az NAV-nál is.


Sportkörért is illegális ha pénzt szednek, lásd a linkelt cikket.

A színházért sem szedhetnek kötelezően pénzt, még én is jártam színházba, de csak azoknak kellett rá befizetni akiknek a szülei úgy döntöttek jó, menjen a gyerek színházba.Az iskola pedig csak a befizetett tanulókat vitte el, azt is ugye iskolaidőn kívül, mert a szinházi előadás nem napközben van...Mondjuk egy 5 előadásos ifjusági( középiskolai) bérlet 6500, egyetemista 7500 ft, alsó és felső tagozatos 2-3 előadásos 3000 Ft(Veszprém Petőfi színház).Szóval utána járnék a bérletáraknak is nálatok.

2011. ápr. 28. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!