Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mi a véleményetek erről?...

Mi a véleményetek erről? "Tévúton a felsőoktatás: még több informatikust felszívna a piac. "

Figyelt kérdés
[link]
2011. aug. 23. 18:16
 1/9 anonim ***** válasza:
Na ezt most ha lehet, nem olvasnám el.:) Leírod a lényegét?
2011. aug. 23. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

"Több tízmilliárd forintot dob ki az állam évente az ablakon azzal, hogy a felsőoktatási képzés szerkezete nem igazodik a munkaerőpiac elvárásaihoz. Ha tovább sorvad a műszaki képzés, elapadhat a feldolgozóipar munkaerő-utánpótlása"


"Az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. friss kutatása szerint a leggyorsabban az orvosok és egészségügyisek, a legnehezebben a természettudományos végzettségűek tudnak elhelyezkedni. Az orvosi, jogi, pedagógus és informatikai diplomával rendelkezők az átlagnál nagyobb arányban végeznek szakmájukhoz illeszkedő munkát. A felmérés készítői azonban kiemelik: az adatok nem egyértelműen mutatják meg az egyes diplomák munkaerő-piaci értékét. Bizonyos végzettségeknek az adja az értékét, hogy széleskörűen felhasználhatók; ilyen a bölcsészettudományi, a műszaki vagy gazdasági diploma. Ugyanakkor más szakmákban – például a jogi, orvosi vagy informatikai pályán – stabilabb a munkaerő-piaci pozíció, de szűkebb a mozgástér.

"


"Az üzleti szereplők szerint növelni kellene a természettudományi, a műszaki szakok hallgatóinak arányát, hiszen az EU-ban a felsőfokú képzésben résztvevők átlag 12 százaléka tanul reál-szakokon, Magyarországon viszont ez az arány mindössze 5,1 százalék. Hazánk a sereghajtók közé kerül akkor is, ha általában a huszonévesek között vesszük szemügyre a reáltudományos és műszaki diplomások arányát: míg a finneknél, a portugáloknál és a franciáknál a 20 ezreléket is meghaladja ez a ráta, nálunk alig magasabb 6 ezreléknél."


"Dezső Tamás, az ELTE BTK dékánja egy tanulmányában a hazai kutatóegyetemek kiemelt költségvetési támogatását sürgeti, egyben rámutat, hogy a magyar felsőoktatás gyorsuló ütemben szakad le Európa és a világ vezető egyetemeitől."


"A diplomás pályakezdőkről írt tanulmányukban az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet két szakembere, Tóth István János és Várhalmi Zoltán bemutatják, hogy a versenyszférában erősödik a kereslet a gyártástechnológiai, gépész-, építő- és villamosmérnökök iránt. A másik véglet a marketing és a humán erőforrás terület, itt a kereslet mérséklődésére lehet számítani. Az álláspiac a karrierjüket tudatosabban építő, idegen nyelveket beszelő, munkaerő-piaci – azon belül esetleg külföldi – tapasztalatokkal rendelkező, elismertebb intézményekben végzett fiataloknak kedvez. Csakhogy az MKIK kutatása során megkérdezett hr tanácsadók és fejvadászok szerint a felvételizők ma nem a munkaerő-piaci realitásokat veszik figyelembe; inkább oda jelentkeznek, ahová könnyű bekerülni, majd könnyű diplomát szerezni. Márpedig például az üzleti körök számára kiemelten fontos végzettséget biztosító műszaki szakok nem ez utóbbiról híresek – azokon muszáj tanulni."


"A felsőoktatás rossz szerkezete persze aligha varrható a diákok nyakába. Az intézményrendszer „humán irányba” terjeszkedik, és csak nagyon lassan reagál a piaci igényekre"


" Demján Sándor, a szövetség ügyvezető elnöke például visszatérően azt kifogásolja, hogy Magyarországon összességében is túl sokan szereznek felsőfokú végzettséget. „Ez természetesen nem a műszaki és természettudományos szakokra vonatkozik, de a gyerekek hajlandósága egyre kisebb, hogy ezeket válasszák” – jegyzi meg Varga Júlia, a VOSZ oktatási igazgatója. . A piacképtelen diplomával rendelkezők kiszorítják a középfokú végzettségűeket az olyan állásokból, amelyeknél ez utóbbi is elég lenne. Így például az ügyintézői munkaköröket a VOSZ felmérései szerint az ország valamennyi régiójában egyre nagyobb arányban diplomásokkal töltik be."


"A mérnökképzés hiányosságait figyelembe véve nem meglepő, hogy több vállalat tetemes összeget fektetett be szakmai utánpótlásának biztosításába. A Bosch-csoport például Magyarországon eddig félmilliárd forintot invesztált felkészült, nyelveket beszélő fiatal mérnökök képzésébe."

2011. aug. 23. 23:50
 3/9 A kérdező kommentje:
Úgy a 40%-ra lebírtam csökkenteni a lényeget.
2011. aug. 23. 23:50
 4/9 anonim ***** válasza:
Na ha jól értelmeztem (mert nem olvastam el így 1kor az egészet:D) azt írják, hogy sok a diplomás, kevés a szakképzett ember. Hát igen. Ezért is akarják megemelni a ponthatárokat, emelni az érettségi tárgyakat, meg emelteket rakni több tantárgyból, hogy minél kevesebbeknek sikerüljön bejutni fősulira, egyetemre, és minél több ember menjen szakközépbe. Én nem értem amúgy ezt. Azt hittem Magyarországon inkább sok a hülye, mint az okos ember, nem hittem volna még álmomban sem, hogy többen mennek fősulira, minthogy egy szakközép után elmenjen a szakmájával és dolgozzon. Mert ezek szerint akkor ez éri meg, ha ez kell Magyarországnak.. Csak aztán nehogy a visszájára forduljon ez az egész, és mindenki elinduljon fodrásznak, meg kozmetikusnak, aztán orvos pedig ne legyen, mert hát az éri meg, ha szakközépbe megyünk, nem is a gimi, és az egyetem..
2011. aug. 24. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Nem is az, hogy sokan mennek, hanem, hogy torz az eloszlás.

Pl műszaki mérnöki karon, informatikus kevés végez a kereslethez képest ellenben a humánnal. Viszont ha valaki pl bölcsész szakon végez és nem abban a munkakörben tud elhelyezkedni, nagyobb eséllyel talál munkát mint akinek középfokú végzettsége van.

"A piacképtelen diplomával rendelkezők kiszorítják a középfokú végzettségűeket az olyan állásokból, amelyeknél ez utóbbi is elég lenne. Így például az ügyintézői munkaköröket a VOSZ felmérései szerint az ország valamennyi régiójában egyre nagyobb arányban diplomásokkal töltik be."

2011. aug. 24. 02:11
 6/9 anonim ***** válasza:
Hát sajnos lassan már nem avval mész tovább tanulni, ami érdekel, hanem avval, amivel majd el tudsz helyezkedni. Infóval most könnyű, azt hallottam, hogy 250ezres fizetéssel kezdődnek, aztán lehet valamelyik cég még többet is ad érted, csak menj hozzá.
2011. aug. 24. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

"hogy 250ezres fizetéssel kezdődnek"


Múltkor olvastam, hogy az már 320E.

2011. aug. 24. 23:58
 8/9 anonim ***** válasza:
Húú akkor informatikusnak megyek:D De addigra lehet már nem lesznek ilyen nagy fizetések, mert beelőznek, és nem kell majd annyi informatikus.
2011. aug. 25. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
AZért az infó jó darabig nyerő marad. Tegnap olvastam egy cikket.
2011. aug. 26. 01:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!