Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért van az, hogy a magyar...

Miért van az, hogy a magyar irodalom tananyaga tele van értelmezhetetlen, végtelenül elvont művekkel?

Figyelt kérdés

Kassák Lajos: A ló meghal a madarak kirepülnek

E.T.A. Hoffmann: Az arany virágcserép

Franz Kafka: Átváltozás

Gogol: A köpönyeg

Szent Ágoston vallomásai: kerti jelenet

Babits Mihály: In horatium


Csak néhány azok közül, amiket -felmérésem szerint- senki nem értett vagy tudott értelmezni. Az arany virágcserepet olvasva felmerült bennem, hogy ugyan miért jó ezt nekem olvasnom? Mit akar ez nekem tanítani? Olyan, mintha beszívott volna, aki írta. Kassákkal ugyanez a helyzet, egyszerűen összefüggéstelen baromságnak tartom. Mintha egy drogos írta volna.


Továbbá miért olyan minden vers, hogy teleteszik 10000 görög meg latin mitológiai kifejezéssel úgy, hogy az isten se értse, mit akartak mondani? Miért kell mindig köntörfalazni? Miért nem lehet átláthatóbban írni? Féltek valamitől? Miért kell ilyennek lennie az irodalomnak?

Vagy ott van az a Szent Ágoston vallomásai. Nem tudom pontosan, de rémlik, hogy valami olyasmiről szól, hogy talál egy bibliát és erről ír oldalakat, meg a fantasztikus katarzisokról, amiket közben "átél". Miért ilyen semmitmondó a legtöbb mű, amit veszünk? Komolyan ezért lelkesedtek akkoriban az emberek? Miért nem írnak egy nemi aktusról, ami valóban önfeledt, vallási boldogságot hoz? Ha azért lelkesednének, azt megérteném.



Egyébként vannak, amik nagyon jók, például Ibsentől a vadkacsát nagyon élveztem. De a legtöbbet túl lassúnak, túl körülményesnek, túl átláthatatlannak, és sokat egyenesen teljesen értelmetlen marhaságnak tartok (arany virágcserép, Franz Kafka). Hogy jut eszébe valakinek ilyeneket írni?


2012. febr. 8. 19:37
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
64%

attól, hogy Te hülye vagy, nem ők* lesznek kevesebbek. ezek stílusok, korok nagyjai, Te nem tudod értékelni őket, de ez EGY dolog. ha nem tetszenek, olvass Ibsent, Csáthot (gondolom ő is tetszene), viszont azt fogadd el, hogy mellettük ismerned kell Babits és Gogol műveit is, mert ők nagy hatású, jelentős írók voltak, teremtői és alakítói további műfajoknak, pl a mai irodalomnak is. még egy plusz megjegyzés: Te sosem azt tanulod, amit ők ki akartak fejezni. de erre gondolom már Te is rájöttél :)

so a lényeg az: hogy ami neked végeláthatatlan kusza szar, az másnak érték, példa és szerelem. fordítva is igaz.

2012. febr. 9. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
Azon kívül, hogy jól lehordasz, érvelni is tudsz? Elmeséled nekem, hogy a köpönyeget pl. mi teszi naggyá? Vagy az arany virágcserepet? És hogy Kassai miért ilyen hülyén írt?
2012. febr. 9. 08:11
 3/21 anonim ***** válasza:
mm igen, ez a Te bajod, nem tudsz szöveget értelmezni.
2012. febr. 9. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

Ha az én bajom, akkor az ifjúság túlnyomó részének is a baja. Tudom, hogy te a világegyetem legokosabb hiperagya vagy, aki hamarabb tudja, mi a szöveg értelme, mint az aki megírja, de akár hiszed, akár nem, nálunk úgy néz ki egy ilyen irodalomóra, hogy az irodalomtanár oda van az élvezettől ezen művek olvasásakor, és itt nagyjából véget is ér, hogy kinek tetszik. Merthogy mi, az osztály, nem értjük. Érdekes módn egy Pál utcai fiúkat mindenki megért. Egy arany virágcserepet senki.



Miután leírtad még 4x, azt a - már az elején teljesen nyilvánvaló - tényt, hogy nem értem a szöveget, és kellően kiélvezed, kihasználhatnád az alkalmat, hogy a felsorolt művek egyikének az értelmét elmagyarázod. Vagy az neked se megy? Elég gyanús, hogy ugyanúgy fingod nincs, miről szólnak, mint nekem.

2012. febr. 9. 14:20
 5/21 anonim válasza:
7%

1. A többieknek van igaza: mert s*ggfej vagy, és nem érted.


2. Ezek tényleg baromságok, és arra való, hogy a gyerekek ne elgondolkodtató, hanem sivár olvasmányokkal "készüljenek" a felnőtt (='rabszolga') életre.

2012. febr. 17. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
34%

1.: az első kommentemmel abszolút nem lehordani akartalak, sőt, enyhén szólva melléd is álltam. mivel Te ezt nem fogtad fel-pedig elég egyszerű-innentől nem is várom, hogy megérts egy Gogolt szvsz., vagy akár megpróbáld.

2.: innentől kezdve-ha igényled, ha nem-leszarlak. még eg utolsó vélemény: sürgősen változtass a hozzáállásodon, ezzel nem sokra fogsz menni a későbbiekben.(lásd pölö tanulmányaid-ha lesznek.)

2012. febr. 17. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:

Egy ilyen idiótának nem adok a véleményére. Felőlem akárhogy csűröd-csavarod, nem győzöl meg a hülyeségeidről. Van pofád úgy beállítani, hogy én értelmezem félre? elmehetnél politikusnak. Az osztály legjobb tanulói között vagyok mindig ötös voltam magyarból, általában dicséretet is kapok. Ebben az évben sem volt még annál rosszabb jegyem. Nekem ne egy ilyen internetes névtelen senki mondja meg, hogy mi legyen a véleményem. Négyen vagyunk ilyen jó tanulók az osztályban, az egész magyarórát gyakorlatilag mi tartjuk mozgásban a tanár nekünk magyaráz; pont mi vagyunk azok, akik értelmet keresünk de nem találunk pl. Kassaiban.

És nem lesznek álmatlan éjszakáim amiatt, hogy leszarsz. Én is ugyanezt teszem veled.

2012. febr. 17. 15:54
 8/21 A kérdező kommentje:
Nyomorék parasztok.
2012. febr. 17. 15:55
 9/21 anonim ***** válasza:
ha valóban ilyen okos vagy :) akkor minimál rálátásod lehetne a dolgokra. pl., hogy az irodalmat nem nagyon kéne matematikai feladványként felfogni. de persze én csak egy névtelen netes senki vagyok (te is,csak szólok.), akinek nem érdekel a véleménye (mondjuk te kérted, ismét csak lábjegyzet.) :)
2012. febr. 17. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
ja, másik: az ötösökhöz gratulálok, de ez nem feltételezi azt, hogy eszed is van. ez nem ok-okozati dolog. a helyedben nem pont ezzel érvelnék.
2012. febr. 17. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!