Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mikor terjedt el a magyar...

Mikor terjedt el a magyar középiskolákban, hogy ünnepségeken, évnyitón/zárón, ballagáson, ilyesmiken a lányok matrózblúzt viseljenek?

Figyelt kérdés
Mióta van ez így, honnan ered a matrózblúz, és miért pont ez a neve?
2014. márc. 27. 17:18
 1/3 anonim ***** válasza:

- azért ez a neve, mert - mily meglepő - matrózok viselték ezt a fazont

- vagy 50-60 éve biztos, hogy ez a szokás

2014. márc. 27. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Nem tudom, de szerintem nagyon jól áll nekik :D
2014. márc. 27. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Eredetileg (úri/polgári) gyerekruha volt az 1900-as évek elején. Pl. ezen a képen Einstein két gyerekén: [link]


A leányiskolák (akkoriban még nem volt koedukáció) azért találták ki a matrózblúzt egyenruhaként, mert emiatt akkoriban volt egy "gyerek vagyok" jelentése. Szóval hogy a bimbózó, sőt rügyező testiségű leányok nehogy azt képzeljék magukról, hogy ők már ifjú hölgyek, pl. legyen egyértelmű, hogy a férfi tanárnak, mint felnőttnek elsőbbsége van egy ajtón való áthaladáskor. (Mert ugye férfiként előre kellene engednie a hölgyeket) Akkoriban a matrózblúz (vagy valami hasonló) iskolai egyenruha volt, nem csak ünnepségeken hordták.

Innen ered a hagyomány.

A matrózos motívumok kissé idősebb korban is megfigyelhetők az öltözködésen, "fiatal vagyok, bolondos, gyermekien ártatlan(ul szeretek mindenféléket kapni tőled, te csodálatos gazdag férfi)" jelentésben. Itt pl. az idős Móricz ifjú szeretőjén:

[link]

Meg manapság a manga-kultúra egyik oldalágán ugyanez:

[link]

2014. márc. 27. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!