Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Megtehetem, hogy mérnök-info...

Megtehetem, hogy mérnök-info képzés alatt felveszem a gépészmérnöki tárgyakat és elvégzem párhuzamosan, anélkül, hogy párhuzamos képzésre jelentkeznék? (További részletek és alkérdések alább. )

Figyelt kérdés

BME-ről van szó.


Utánanéztem a párhuzamos képzésnek, és akkor derült ki, hogy a nemzeti felsőoktatási törvény 2012 óta nem túl nagylelkű e téren, és párhuzamos képzés esetén az államilag támogatott félévek duplán fogynak. Így viszont még a mérnök-infót se tudnám állami támogatással befejezni.


Tehát, ha papíron egy képzésben maradok, viszont közben felveszem a gépész tárgyakat, az úgy lehetséges? Valójában nem is biztos, hogy a teljes gépészmérnökit el szeretném végezni, csak szeretnék konyítani valamennyire ahhoz is.


Van netán valami megkötés, hogy hány kredit másik kari tárgyat lehet felvenni? (Azon kívül, hogy ha elfogy az alap kreditszám, akkor kreditenként kell fizetni valami 1200 ft-ot.)


És ha a képzés végéig netán mégis sikerülne teljesíteni a gépészmérnöki összes tárgyát is, és elfogadtatnám a 7+4 félévnyi összes tárgyamat, akkor gondolom, azonnal kiírnák az államnak térítendő összeget, igaz? Arra gondolok, hogy ebben az esetben, ha elfogadtatnám a tárgyakat és diplomát szeretnék a gépész szakon is, ez olyan lenne, mintha valójában végig tanultam volna 11 félévet a gépész szakon, ergo 2*11 félév tanulmányi időnek számítana a két szak elvégzése, és akkor vagy 10 félév árát meg kéne téríteni az államnak. Jól sejtem?


Segítségeteket köszönöm!



2015. jan. 16. 22:39
 1/5 anonim ***** válasza:

Szia!

Elméleti síkon lehetséges lenne így megoldani a félévek dupla fogyását elkerülve, azonban a dolog valójában több sebből vérzik. Legelső dolog a szakirány. Nem tudsz felvenni szakirányt, a szakirányos tárgyak többsége pedig pont annyi főre van kiírva, ahányan vannak szakirányon, így azokat a tárgyakat nem tudnád teljesíteni, tehát nem tudnád az összes tárgyat teljesíteni, ha meg mégis, biztos nem 7+4 félév alatt. A másik dolog az a gépész karon lévő rengeteg beadandó, rajzok, állandóan konzultálni a tanárokkal, a katalógusos órák stb, egyáltalán nem összeegyeztethető a mérnök infóval. Egy szimpla gépész vagy szimpla mérnök infó is elég nehéz önmagában, a kettő garantálom, hogy nem menne együtt, akármekkora zseni is vagy. :-)

2015. jan. 16. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Persze, ez nagyrészt még elméleti síkú tervezgetés. Már ami a gépészmérnöki szak teljes elvégzését illeti.. :) Ami ebből komolyabb inkább, az inkább az alapvető gépészeti ismeretek megszerzése. (Egyébként hallottam olyanról, aki párhuzamosan csinálja a két képzést, és sikerrel.)


Viszont azt mondod, hogy szakirányra csak a hivatalosan adott karra járó hallgató jelentkezhet? Így értelmeztem, hogy ezért van fixen annyi hely, amennyi. S kérvényezni az ilyesmit, nem lehet?

2015. jan. 16. 23:34
 3/5 anonim ***** válasza:
A gépész karra járok, ezért tudom ezt a részt "hivatalosan". A szakirányos tárgyak többségénél annyi helyet hirdetnek meg, hogy épp elég legyen a friss szakirányos hallgatóknak, és ehhez esetenként hozzácsapatnak +10-15 férőhelyet, hogy aki esetleg szakirányos, de korábban nem teljesítette a tárgyat ,az fel tudja venni. Tehát az új szakirányosoknak kb fix helye van, a többiért folyik/folyhat versengés, de nyilván a külsősök így is hátrányban vannak, mert őket ledobálják, amíg minden szakirányos hallgató, aki fel akarta venni, fel tudta.
2015. jan. 17. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget! :)
2015. jan. 17. 16:36
 5/5 anonim ***** válasza:

Alapvetően a szakod által megszerezhető kreditek 10%-át lehet pluszban felvenni. Ha buksz egy tárgyból, és újra fel kell venned, akkor akkor már kétszeres felvétel, vagyis a 10%-ba beleszámít. BA képzés esetén 18 kredit a max utána fizetni kell. BMEn nem tudom mennyi, de mindenhol kb. 3500 és 5000FT /kredit, 1200 elég kevésnek tűnik.

Vagyis ha ott is 180 kreditet kell megszerezni, és az első szakodon nincs pluszban felvett kredit, akkor (180-18)* x ft.


Ha ez megvan, akkor a következő felvételi eljárásban kellene jelentkezned gépészmérnökire, és miután felvettek, akkor tudnád csak elfogadtatni a teljesített krediteket, vagyis legalább (a rendszertől függően) 1 félévet (amire beiratkozol, hogy elfogadtasd az összes tárgyat) ki kellene fizetni. De lehetséges, hogy két féléven kell aktívnak lenned az elismerés miatt.


Szóval a végösszeg nagyjából így alakulna:

(172*x)+(1 vagy 2 félév tandíja) + 9000(a felvételi jelentkezés) + egyéb költségek, kredit elismertetésnek díja is van.

De talán még így is olcsóbban jönne ki, mintha félévenként csinálnád fizetősön, az időről nem is beszélve.

Szerintem megérne dobni egy levelet a TO-nak és a felvi jogásznak, netalántán az oktatási hivatalnak is.

2015. márc. 1. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!