Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Csúszás az egyetemen, hogy is...

Csúszás az egyetemen, hogy is van ez?

Figyelt kérdés
Az egyetemen lehet fél és egy évet is csúszni. Egy éves csúszás akkor fordulhat elő, ha olyanból bukik meg a diák, ami előfeltétele a 2. félévben kötelező tantárgynak? Féléves pedig akkor van ha van abból a tárgyból keresztfélév? De ez akkor nem is csúszás, mert ugyanúgy folytatja az évet. Vagy ez azt jelenti hogyha ráépül egy tárgy akkor azt nem veheti fel? Más szóval az utolsó félévében csak azokat a tantárgyakat veszi fel ami a bukottból nyílik(nem tudom másképp leírni) ? Egy éves csúszásnál olyan mintha nem csinált volna semmit vagy a sikeres vizsgái számítanak és a következő évben azokat nem kell felvennie? Ez a kredit átvitel?

2015. nov. 8. 14:42
 1/3 A kérdező kommentje:
Egy éves csúszásnál úgy értettem, hogy a kötelezőből bukik és nem vehető fel a 2. félévben amiből bukott.
2015. nov. 8. 14:52
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Húha, elég nagy a katyvasz, megpróbálok segíteni.


Az alaphelyzet az, hogy van egy szak, aminek van egy mintatanterve. Ebben a tantervben fel van tüntetve az összes szakhoz kapcsolódó tárgy, amiket el kell végezni. Ezek a tárgyak többnyire egymásra épülnek, így van olyan tárgy, amit nem vehetsz fel akármikor, csak akkor, ha az előfeltételét már teljesítetted. Ha esetleg megbuksz egy tárgyból, többféle dolog is számít:

a) van-e olyan tárgy, ami erre a tárgyra épül, és esetleg nem tudod felvenni, amíg ez a tárgy nincs elvégezve

b) meghirdetik-e az adott bukott tárgyat minden félévben, vagy csak évente.

Ha egy tárgy előfeltételét nem teljesíted, az adott tárgyat sem veheted fel. Így könnyen lehet, hogy egy amúgy pl. 4. félévre előírt tárgyat csak az 5. félévben tudsz felvenni, mert a 4. félévben a 3. féléves előfeltételt csinálod újra. Az a legdurvább eset, amikor a 3. féléves tárgy nem sikerül, és legközelebb csak az 5. félévben indítják, így egy félévig egyáltalán nem tudsz vele haladni, és a ráépülő tárgyakat sem tudod felvenni addig. Ha mondjuk ez a képzésed utolsó féléveiben történik, és tegyük fel, 5. és 6. félévben van egy-egy olyan tárgyad, amelyek esetében az egyik előfeltétele a másiknak, és hat féléves a képzés, de te 5.-ben nem tudod megcsinálni a tárgyat, felveszed megint 6. félévben, viszont a 6. féléves tárgyat nem tudod felvenni. Így nem fogsz időben végezni, azaz lesz olyan tárgy, ami a 7. félévre csúszik. Nem csak fél és egy évet lehet csúszni, hanem akár jóval többet is, ha nagyon elcseszi az ember és több tárgya sem sikerül.

Előfeltételekből is kétféle van, én most az erős előfeltételekről írtam, ami azt jelenti, hogy a tárgyat addig fel sem veheted, amíg a másikat nem teljesítetted. Gyenge előfeltétel az, amikor a tárgy teljesítésének előfeltétele a másik, nem pedig a felvételének, azaz felveheted őket egyszerre, de B tárgyból csak akkor kapsz érdemjegyet, ha A tárgy is sikerül.

A csúszást ne úgy képzeld el, hogy addig nem csinálsz semmit, az elég ritka és többéves csúszásoknál fordul elő inkább, hanem úgy képzeld el, hogy haladsz a tárgyaiddal, csak mondjuk nem 10-et veszel fel, csak 8-at, mert 2-t valamilyen előfeltétel hiánya miatt nem tudsz.


A kreditátvitel elég más dolog, ahhoz kapcsolódik, hogy ha egy szakon elvégzel bizonyos tárgyakat, azokat más képzésen is el tudod fogadtatni, mint elvégzett krediteket. Ez vagy akkor jó, ha szabadon választottként szeretnél bármit elismertetni, vagy akkor, ha hasonló tárgyaid vannak a két képzésen, és a tematikájuk szinte ugyanaz, olyankor az új, ugyanolyan tárgyat nem feltétlenül kell elvégezned, elfogadják helyette a korábban megcsinált tárgyadat.

2015. nov. 8. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, sokat segítettél !
2015. nov. 8. 17:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!