Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Egy Semmelweis Egyetemen...

Egy Semmelweis Egyetemen szerzett summa cum laude minősítésű diploma milyen minősítésű vidéki orvosi diplomának felel meg?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy nincs ilyen átváltó-rendszer, de úgy kb.... Szóval, aki SOTE-n summa cum laude diplomázik, az olyan tudást jelent kb, mint pl. PTE ÁOK-ról egy rite diploma? Vagy eléri a cum laude szintet?

2016. márc. 17. 21:43
 1/8 anonim ***** válasza:
9%

Az orvosi egyetemek között nincs ekkora különbség.

Ha lenne akkor is pont fordítva ahogy írtad.

Esetleg egy SOTE-st hamarabb alkalmaznának, mint egy "vidéki" diplomást.


De mint ahogy írtam az orvosin nem dobálják hozzád az 5-ösöket.

2016. márc. 17. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
2016. márc. 17. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
22%

Ez egy századszor feltett ostoba provokáló kérdés.


Mindenki tudja, hogy a Semmelweis a legjobb orvosi egyetem Magyarországon. Itt a legmagasabbak a felvételi pontszámok, itt vannak a legjobb oktatók, legnagyobb kutatási projektek, legtöbb külföldi oktató és hallgató, itt a legmagasabb az oktató-kutatók tudományos teljesítménye.


Általában is igaz, hogy a budapesti egyetemek a legjobbak kis hazánkban minden más szakterületen is.


[link]


Mindazonáltal a Szegeden, Debrecenben vagy Pécsett végzett orvosoknak sem kell szégyenkezniük, mert a különbség minimális.

Viszont a diploma minősítése egyike a leglényegtelenebb kérdéseknek, ha arról van szó, hogy ki milyen szakember.

2016. márc. 19. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
84%

Szerintem a magyar orvosi egyetemeken az oktatás színvonalában nincs lényeges különbség. Summa cum laude diplomát sehol sem könnyű szerezni, bár talán a SE-n egy hajszállal könnyebb, mint máshol (részletesen ld: 2. hozzászólás, 1. link). De aki bármelyik egyetemen summa cum laude diplomát szerez, valószínűleg a másik 3 egyetem közül bármelyiken is elérne legalább egy cum laude szintet (ez főleg szerencse függvénye, sokszor 1-2 vizsga eredményén múlik, illetve azon, hogy kihez kerül az ember).


Mindazonáltal a kérdező kap tőlem egy virtuális vállveregetést. Amúgy ez a kérdés még egyszer sem volt (pláne nem százszor), még hasonló sem, csak a fordítottja (2. hozzászólás, 2. link). Érdekes, hogy az előttem szóló azt nem tartotta ostoba provokatív kérdésnek, csak ezt, de biztos csak azért, mert azt nem olvasta. :)


Az előttem szólónak: A Semmelweis összességében semmivel sem jobb, mint a többi orvosi egyetem Magyarországon. Az Eduline (jobban mondva a HVG) rangsorával az a baj, hogy a szempontoknak, amik alapján rangsorol, azoknak semmi köze az oktatás színvonalához (a „hallgatói kiválóság” csak a felvételi alapján mér, az „oktatói kiválóság” pedig azon múlik, hogy hány hallgató jut egy minősített oktatóra). Pedig nem attól lesz az oktatás jobb, hogy egy minősített oktatóra kevesebb hallgató jut, sem attól, hogy jobb pontszámmal kerülnek be valahova a hallgatók (aminek pusztán az az oka, hogy többen jelentkeznek oda a jó megközelíthetőség miatt). Sőt, még azt is hozzátehetjük, hogy nem attól lesz valaki jó oktató, hogy sokat publikál (márpedig ahhoz, hogy valaki „minősített oktató” legyen, az kell). Ráadásul, mivel a lista csak rangszámokat tünteti fel, nem derül ki, hogy mekkorák a különbségek az egyes rangszámok között. Ezt már részletesen elmagyaráztam egyszer: http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magyar..

(10. hozzászólás).


Nézzünk meg pár más összehasonlítást, lehetőeg ne a rangszámokat (azt is nézhetjük, csak semmi értelme), hanem az adatokat:

[link]

[link]

[link]

[link]


A QS rankings elemzése alapján pl. a diploma elismertsége a leendő munkaadók között (employer reputation): DE ÁOK: 65; SZTE ÁOK: 64,7, PTE ÁOK: 63,6, SE ÁOK 61,9. Ez alapján a különbségek minimálisak ugyan, de a SOTE csak a 4. legjobb a 4-ből. AZ EECA alapján az employer reputation: DE ÁOK: 82,4; SZTE ÁOK: 82,4, PTE ÁOK: 82,4, SE ÁOK 33,9. Ez alapján a SOTE megint csak a 4. legjobb a 4-ből.

A tudományos elismertség (academic reputation) alapján SE ÁOK: 65,7; DE ÁOK: 64,5, PTE ÁOK: 64,1, SZTE ÁOK 53. Ez alapján valóban a SOTE lenne a legjobb, de szintén nem nagyok a különbségek.

A publikációk alapján szintén csak minimális különbségek vannak a 4 egyetem között (mindegyik 70-80 között, a másik paraméter alapján mindegyik 46-62 között).

A CWUR listáján az összes felkerült magyar egyetem (mind a 4 orvosi közte van) 44-45 pont között áll a 100-ból (bár ez az egész egyetemeket nézi, nem csak az orvosi karokat). Sehol sem mutatkozik meg a sok „leg”, amit az előttem szóló felsorol.


A fentiek alapján nem tudunk egy egyetemet sem kiemelni (bármelyik szempontot nézzük is). Az, hogy végül összességében melyik „a legjobb”, az erősen függ attól, hogy milyen paramétert nézünk, és abból hogyan számolunk ki valamilyen score-t (bár ennek pontos menete sajnos soha egy felmérésből sem derül ki, pedig az lenne a legfontosabb). Az egész csak játék a számokkal, de akárhogy is, egyik paraméterben sem látunk túl jelentős különbségeket a 4 egyetem közt. Így finoman szólva sem állja meg a helyét, hogy „mindenki tudja, hogy a Semmelweis a legjobb orvosi egyetem Magyarországon.” Pl. a leendő munkaadók a QS és az EECA elemzése alapján is úgy tudják, hogy csak a 4. legjobb.

2016. márc. 19. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
43%

Most lehet, hogy nagyon le leszek pontozva, de nekem úgy tűnik, mintha a kérdező akármilyen áron is, de 1 millió kérdést fel fog tenni csak azért, hogy valaki igazolja, hogy egy "vidéki" orvosi diploma több, mint a SOTE-n szerzett.

Valszeg nem vették fel Budapestre, és ez neki valami "bizonyítás" vagy hasonló.

2016. márc. 19. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Ez az egyetlen kérdésem van erről a témáról, és mielőtt kiírtam, megnéztem, hogy más kérdezte-e már, de nem. Nem tudom, milyen más kérdésekről beszéltek. Amit linkeltetek, azok mind teljesen másról szólnak. Egyébként nem arra való ez az oldal, hogy kérdezzünk?


Aki értelmesen válaszolt a kérdésre, annak köszönöm.

2016. márc. 19. 20:59
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
3-aska... Végezz el először egy "vidéki orvosit", utána oszd az észt és beszélj lesajnálva a 3 vidéki orvosiról... ("nekik sem kell szégyenkezni") Alighanem az első vizsgaidőszakba beletörne a bicskád....
2016. ápr. 20. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Néhányan el vannak tévedve. "Mindenki tudja, hogy a Semmelweis a legjobb orvosi egyetem Magyarországon" A fővárosban van és ők kapják a legtöbb állami támogatást, ott a legtöbb a kutatási lehetőség, ezek tények. Másrészt írnék egy-két dolgot, amin azért gondolkozzon el, aki a "SOTE is the BEST, a többi kis orvosin végzett meg örüljön, hogy praktizálhat" dologban hisz. Vannak a nagy, imádott SOTE-n is vidéken végzett professzorok, docensek. Ez az egyik. Pécsről és Pestről tudok pár dolgot, na. Pécsen pl a sejtbiosz külön szigorlati tárgy (plusz sok dolog előjön ott is bikémből), sokkal mélyebben kell tudni, mint egy anatómia vizsga részeként. Beszéltem SOTE-sokkal, és mondták, hogy minimális a sejtbioszuk. Pécsett van egy 500 oldalas könyv, plusz a gyakorlatos anyag. Heti 2-3 előadés plusz 2 gyakorlat. Anatómia. Pesten első félévtől van, tehát másodév első félévében van külön neuroanatómia vizsga, majd van fél év ismételni a 3 félév anatómia anyagát. Pécsen sajnos második félévtől kezdődik, így a szigorlat félévében kell megtanulni a neuroanatot-neurohisztót PLUSZ átismételni a korábbi dolgokat (zsigertan, szervszövettan, mozgásszervrendszer, csontok). Sok minden meg nyilván Pesten nehéz, ez tény. Vagy Debrecenben, vagy Szegeden. Ezzel arra akartam rámutatni, hogy nem lehet külön kiemelni egy-egy orvosit. Mindegyik nehéz, mindenhol más a nehezebb/könnyebb. Elég sznob és valótlan dolog kerek-perec kijelenteni, hogy a SOTE a legjobb, a legnehezebb és pont. Elég primitív elmére vall. Aki ilyet ki mer jelenteni, ilyen szűk látókörrel sose éri el azt az eredményt orvosként, amit egy SOTE-s vagy vidéki orvosi tanárai, professzorai.
2016. máj. 1. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!