Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mi a különbség a főiskola és...

Mi a különbség a főiskola és az egyetem között?

Figyelt kérdés

2016. szept. 13. 19:50
 1/4 anonim válasza:
28%
Az egyetemnek magasabb a képesítése.Mint az szakképző és a gimnázum között.
2016. szept. 13. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
53%
Semmi ilyen nincs, az egyetem latinul "universitas" - az univerzális tőből ered. Ez annyiban nyílvánul meg, hogy több karja van szerteágazóbb képzési területekről. Tehát míg egy főiskola megteheti, hogy csak műszaki vagy csak gazdasági területre szakosodik, addig az egyetemen megtalálható egymás mellett akár a vegyészet, informatika, művészet és jog is (nyílván nem mindegyik intézményben mindegyik).
2016. szept. 13. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
52%
Ma már lényegében semmi. Régebben volt különbség hogy az egyetem 5 éves volt a főiskola meg 3, szóval másabb súlya volt a papírnak, más szakokat indítottak. De mivel (osztatlan szakok kivételével) már az egyetemen is a 3 év Bsc és utána 2 év Msc rendszer működik már így nincs lényeges különbség, csak hogy még mindig úgy tartják, hogy az egyetem a jobb. De működés szempontjából már nincs eltérés.
2016. szept. 13. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
97%

Elvileg:


Az egyetem olyan felsőoktatási intézmény amely a teljes képzési vertikumban tevékenykedik, tehát van saját doktori iskolája, lehet habilitálni, maga képes kinevelni a saját professzori karát.

Az egyetem egy olyan kutatóintézet, alkotó műhely, ahol az oktatók leginkább azzal tanítanak, hogy a hallgatókat saját alkotómunkájukba vonják be. Az egyetem a tudományok és művészetek művelésének legfontosabb sokkarú intézménye. Egyetem csak az lehet, ahol minden főbb tudományterületet művelnek.


Főiskola, minden más felsőoktatási intézmény ami az egyetem fenti kritériumait nem teljesíti maradéktalanul. (Csak egy vagy kevés szakterületen képez, nincs doktori iskolája tehát nem nyújt teljes képzést csak részlegeset, oktatói nem kiemelkedő tudósok csak többé-kevésé jó gyakorlati szakemberek, nem képes saját oktatói karát önmaga kinevelni.)


Gyakorlatilag:

Ma Magyarországon doktori iskolával nem rendelkező, nem sokkarú intézmények is egyetemnek nevezik magukat, mert a nemrég módosított jogszabályok erre lehetőséget adnak.

2016. szept. 14. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!