Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mit tegyek, hogy jobb tanár...

Mit tegyek, hogy jobb tanár legyek?

Figyelt kérdés
Igazából nem is az a bajom, hogy ne lennék jó tanár, mert a gyerekek imádnak és tudják az anyagot is. DE. : Egy elég durva iskolában dolgozom, általános iskola, vidéken, sok-sok kisebbség, aki nem az, az is gázos. Rengeteg hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű (sni) és beilleszkedési zavaros (btm) gyermek van. Az osztálylétszám hatalmas, van ahol 30 fő, pedig nyelvet tanítok!!!! Én mindennek ellenére szeretem őket, és szeretném tanítani őket. Érdekelnek, érdekel a sorsuk. De teljesen neveletlenek, képtelenek nyugton ülni, akár 30 másodpercig... :( Fiatal vagyok, még csak 4. éve tanítok, arra lennék kíváncsi, hogy vívjam ki a tiszteletet. Mert megteszek mindent, és működik a dolog, de ebbe én így beledöglök. Mindenemet be kell vetnem, hogy figyeljenek, ha egy icipicit lazítok mert nincs kedvem veszekedni, egyből káosz van a teremben. Tényleg ennyire "el vagyok lehetetlenítve"? Igazából azt is megengedném nekik, hogy rajzoljanak, olvassanak, vagy bármi, csak maradjanak csöndben, hogy akit érdekel, az figyelhessen. De van olyan 28 fős osztály, aminek a fele sni-s és btm-es, és 14 közülük legalább (!) nagyon magatartás problémás. Ez tényleg ennyi? Kihalásra vagyok ítélve? Teljes kiégésre a pályám elején? Ti mit tennétek? Mindenki véleményére kíváncsi vagyok. Menjek gimnáziumba? A nyelviskola nem jó (nem jelentenek be, főleg határozatlan időre és 8 órás munkaidőbe nem.... és nem szeretnék estig dolgozni.). Már csináltam, általános iskola mellett de este 10 kor értem haza és még főzés, mozgás, stb... Ismerek olyan tanárnőt, tanár urat, akiket szintén szeretnek de nagyon félnek is tőlük, Én is ilyen szeretnék lenni. Ők már 50 körül vannak. Szerintetek a korom a baj? (30 alatt vagyok.) Mert amúgy az idősebb kollégák is egymástól függetlenül dicsérnek, hogy ügyes vagyok nagyon. Hogy rendet tartok, fegyelmezek, és jól tanítok. Csak ez rengeteg-rengeteg és még annál is több energiát igényel. Van, hogy hazajövök és csak bámulok és bámulok magam elé, még pislogni sem bírok. Félek, hogy ebbe belebetegszem. Ráadásul maximalista vagyok sajnos :( ... Köszönöm a véleményeket.

2016. okt. 5. 18:59
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Bár én egy gimis diák vagyok, de azért leírom, hogy milyen gondolataim vannak, hátha segítek vele. A leírtak alapján azt látom, hogy nem feltétlen benned van a hiba (bocsi, hogy tegeződöm, de most így könnyebb:D) hanem a gyerekek otthoni neveltetésében, körülményeiben. Itt gimiben is elég laza a hangulat órákon, azaz van beszélgetés, ha nem csoportbontásban vagyunk. A városom egyiik legjobb gimijébe járok (Debrecen) és itt azért jobb a helyzet. Vidéken mindig kicsit felerősödve jelentkeznek a rosszdiák-tünetek. A mi sulinkban is van egy pár veterán, akit nagyon tisztelünk, és szeretünk, azonban ez mégsem vonja maga után azt, hogy egyáltalán nem beszélünk az óráján és síri csendben ülünk. Meg van egy csomó fiatal tanárnő, tanár is, akik folyamatosan érkeznek hozzánk és egyáltalán nem számít semmilyen téren, hogy fiatalok és úgymond kevesebb tapasztalattal rendelkeznek. Mert köztük is van egy-két olyan, akit annyira szeretnek a diákjai, hogy nagyon. Mert laza, modern, közvetlen, mindenkire tud figyelni, oldja a légkört, stb. Ez már nem feltétlen tekintély kérdése. Inkább tisztelet.

Nyilván nehéz lehet sokszor nem magadra venni a pimasz cigánygyerekek beszólásait (közhelyesítettem bocsi) de ez így talán nem sért annyira.

Még ha szabad, akkor leírnám hogy szerintem mi a legideálisabb az ilyen kezelhetetlen elfajult helyzetek kezelésére. Néha ha hatalmas a hangzavar, igenis emeld fel a hangod és ordibálj be amilyen hangosan csak kifér, hogy csend legyen! Vagy bár lehet reménytelennek tűnik,de próbálj meg mindig kicsit 'beújítani' pl. az óra kezdetén mindenki elmeséli mi a legnagyobb álma, vagy játszotok egy egyszerű csoportjátékot. Írtad hogy érdekel a sorsuk. Pl. vezesd be úgy az órát, mindegy hogy matek magyar stb, hogy ma egy különleges nap/óra van, mindenki bemutatja magát vagy mittudomén ilyesmi, egy kis érzelmekkel kapcsolatos játékos lazító valami, ha van lehetőség ilyenre. Vagy valamilyen feszültséglevezető módszer, biztos vannak ilyenek.

Kicsit olyan lehet, mint javítóintézetben lévő gyerekek közt lenni. Ami még esetleg beválhat, hogy ugye tudod hogy ezeknek a gyerekeknek a nagy része érzelmileg-fizikailag elhanyagolt, szeretetéhes, figyelemhiányos. Addig amíg ezek az igényeik ki nincsenek elégítve, nem is fognak tudni teljes mértékben fegyelmezettek, koncentráltak nyugodtak lenni. Nyilván nem dolgod, hogy ezeket pótold, nem is tudnád, de ezt mindig tartsd szem előtt, ha egyénileg fordulsz egy-egy diákhoz. Nem biztos, hogy a szándékodnak megfelelően fognak reagálni, sőt általában nem, de ez nem is fontos. Attól még a hozzáállás nagyon sokat számít.

Amúgy a nyugalmad és lelki békéd érdekében érdemes lehet meggondolni a váltást. Most hirtelen Torey Hayden egyik könyve jutott eszembe , az a címe, hogy Szellemlány. Ajánlom, mert a könyvben különleges nevelést igénylő négy-öt gyerek a főszereplő.

2016. okt. 5. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha sok a problémás gyerek, az tuti igénybe vesz... és ha nagyon nehéz, kell egy normális gimiben helyet keresni, ha adódik lehetőség. De amúgy z évek meg a tapasztalat majd segít még.

A lányomnak oroszból valamit le kellett tölteni a telefonjára, és otthon a tankönyv leckéit követve tud telefonon tanulni, ő ezt szereti. Ilyen összepárosítós dolgok időre, meg keressed meg a párját magyar-orosz, vagy mi kakukktojás stb. Nem tudom, a te tantárgyadból van-e valami. Illetve ilyen okos tábla van-e, de esetleg azon dolgozni? Talán ez leköti őket. De amúgy az évek is fognak segíteni. Meg az is igaz, hogy ma ilyen dolgozni... én irodai munkát végzek, teljesen elfáradok, többszáz e-mail, csörög a telefon folyton, rohanok... én is teljesen lezsibbadok.. amikor pihensz, próbálj kikapcsolni. .. sok sikert. Ja, a legfontosabb... valaki tanártárs, aki jóindulatú... beszélj vele, hogy ő hogy csinálj, mit javasol. Ő fog a legtöbbet segíteni. Beszélgess vele

2016. okt. 7. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Kedves kolléga! Minden elismerésem ennyi problémás gyerekkel! Szintén nyelvtanárként átéltem ezt...váltottam iskolát, itt végre valóban taníthatok. Én így oldottam meg és nem bántam meg.Kollégák véleményét is mindig kikértem, próbáltam különböző módszerekkel...de amikor a gyerek hozzám akarta vágni a széket,mert azt szerettem volna,hogy leüljön......elég volt!
2016. okt. 8. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
23%
Nálunk is volt egy fiatal magyar tanár aki elégé kemény tudot leni fekvőtámaszt kellet csinálnunk és ha visza szoltunk még egy pofont is kaptunk hozá és természetesen nélkülözhetetlen volt a szaktanári 2 hét alat megnevelt minket de olyan szinten hogy egy piszenést se lehetet halani.
2016. okt. 8. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm ezt a sokrétű, sok szempontból való vàlaszsort! Jó làtni hogy nem én vagyok a probléma, ezzel màr segìtetek. Iskolàt vàltok, elhatároztam màr. Majd írok hogy mi újsàg, de az csak kb. Decemberben lesz.
2016. okt. 13. 14:59
 6/6 anonim ***** válasza:
Igazából nem neked kéne jobb tanárnak lenni (persze jó pap holtig tanul), hanem az iskolának kellene jobb iskolának lenni. Ha van egy 28 fős osztály, aminek a fele SNI, BTM-es, akkor ott az átlaglétszám kb. 42.(SNI-seket duplán vagy triplán kell számolni) Ez bőven felette van a törvényi határnak. Továbbá hogy a fenébe van az, hogy nincs bontás idegen nyelven? Mire használja ez az iskola a "finanszírozott órakeret"-et? Fel kellene lázítani pár sülőt, hogy perelje be a fenntartót, hogy nem kapja meg a gyerekük a törvényben előírt színvonalú oktatást.
2017. márc. 10. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!