Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » PTE-ETK orvosi laboratóriumi...

PTE-ETK orvosi laboratóriumi és képalkotói diagnosztikai analitikus?

Figyelt kérdés
Aki erre a szakra jár, tudna mondani nekem róla valamit? Milyen a suli? Szereti-e ezt a szakot? Milyen Kaposvár, mert ott van a székhely?

2017. márc. 2. 15:24
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Én jártam oda, elég lesújtó véleményem van róla. Az épület, a hangulat meg úgy általában az egész közeg olyan mint a gimiben volt anno. Szinte semmi nem jön át a többi egyetemen jelen lévő egyetemista feelingből, az egész kötött és - számomra/számunkra - nyomasztó volt. A társaság elég vegyes, de mivel a ponthatár általában nagyon alacsony, ne agysebészekre számíts, nálam egyszer volt, hogy olvastam a folyosón és valami dagadt lány el akart zavarni, mert hogy ő nem engedi meg, hogy én ott üljek. (?)


A szak egyébként meglepően nehéz, arra kell készülni, hogy baromi sok zh lesz, a sejtbioszt és a kémialabort nagyon komolyan kell venni már az elejétől. A tananyag kicsit össze-vissza van, mert egyben vannak ugye a szakirányválasztásig a laborosok és a képalkotók is, ami eléggé megzavarja a képzést, mert a képalkotónak pl. nem kéne kémialabor, a laborosnak meg sejtbiosz, szóval, ha előre tudod, hogy mi érdekel, akkor készülj arra, hogy eleinte sok felesleges dolog lesz. És relatíve tényleg sok zh van, szóval itt szorgalmi időszakban is kemény tanulás megy, ez nyilván egyénfüggő, hogy kinek mennyire jön be.


A tanárok között vannak normálisak, de arra számítani kell, hogy elég sok elvarázsolt figura van ott azért, ráadásul a legtöbbjük még egyetemi mércével mérve is baromi szétszórt, az órák fele pedig egyszerűen szemét, semmire való időpocsékolás. (Latinon lediktál a tanárnő egy szólistát, vannak ilyen mindenféle felesleges egészségszociológia, meg pszichológia tantrágy...tárgyak első félévben, amire kb. aludni kell bejárni.)


Aztán az is látszik, hogy nincs sok pénze a képzési központnak, ráadásul Pécs elég sok mindenben megköti a kezüket, a saját neptunjukhoz se nyúlhatnak, meg kell várni a pécsi informatikus, hiába tudná az ottani is megjavítani, a fűtéssel problémák szoktak lenni, meg sokszor a villannyal is.


Amit nem tudok szavakba önteni, az a hely furcsasága. Egyszerűen valahogy nem éreztem úgy, hogy egy egyetemen lennék, mindig volt valami teljesen bizarr dolog, és úgy éreztem magam, mintha visszakerültem volna a gimibe újabb 4 évre. (pl. egyszer odaordibált valami kigyúrt csávó a folyosó túloldaláról, hogy "he, hol lesz a védés?". Nem sok tartott, hogy nem ordítottam vissza, hogy a kapuban, bas.zd meg. Máskor meg valami úszómester forma ötvenes fazon fújta a sípot és ordítozott a folyosón valami kisiskolásokkal, nem tudom azok is mit kerestek ott.) Már az első naptól fogva nagyon zavart a légkör, és viszonylag hamar ott is hagytam. Később azt mondják, hogy jobb lesz, de fene tudja, a lemorzsolódás aránya viszont hatalmas.


Ráadásul a munka sem a legfényesebb. Magyarországon diagnózist leletből csak szakorvos mondhat, tehát hiába van meg a képalkotóknak a tudásuk a diagnosztizáláshoz, itthon semmire nem jó, a képzés idejét meg ugye le kell dolgozni, így csak egy kb. gépkezelői, asszisztensi szintre lesznek degradálva főként, 120 körüli fizetéssel. Ennyi pénzért egyszerűen nem éri meg az eü-ben szopni, ráadásul a képzés meglepően nehéz, sokan nem gondolják, azt hiszik, hogy alacsony a ponthatár, jó lesz ide a biosz érettségi aztán ellébecolnak, hát nagyon nem. Szóval csak akkor menj oda, ha tényleg ezzel akarsz foglalkozni és érdekel a téma, külföldre pl. nagyon piacképes a dolog, ráadásul utána mehetsz Pécsre orvosi biotech MSc-re, ami egy rendkívül érdekes és keresett dolog.

2017. márc. 10. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszodat! :) Akkor te már végeztél ezzel a szakkal? Vagy félbehagytad?
2017. márc. 11. 15:56
 3/5 anonim ***** válasza:

Nagyon szívesen. :)


Én abbahagytam, amint ráébredtem, hogy ez a munka nem lenne nekem való és nem akartam az összes állami félévet elverni erre. Persze ez csak az én véleményem, neked attól még nagyon tetszhet, de elég keményen kell tanulni, és csak akkor éri meg, ha tényleg érdekel a képalkotás, vagy az eü-ben akarsz dolgozni. A laboros részéről sajnos nem tudok nyilatkozni, annyit mondtak, hogy azzal ilyen vérvételi központokban meg ilyen helyeken lehet dolgozni.


Innen elég sok más MSc-re át lehet menni, sőt idéntől már kifejezett OLKDA MSc is van, bár azt mondták, hogy az sokra nem jó, max csak tanítani, szóval ha négy év után szeretnél valami piacképes (mert munka az lesz vele, csak nem olyan mint amire az ember elsőre gondolna, és arányban állna a képzettségével) diplomát, akkor megpróbálhatod.


Külföldön viszont állítólag szeretik ezt a végzettséget, és a legtöbb helyen nincs kimondott ilyen szak (Szlovéniáról tudok nyilatkozni, egy ismerősöm mondta, hogy ott a képalkotás egy fizika MSc képzés, szóval ahhoz viszonyítva a miénk sokkal jobb, mert ez sokkal inkább eü-s tudást igényel, mint fizikusit), úgyhogy némi tapasztalattal, ha van tőkéd külföldre menni elég jól kereshetsz. Főleg Írországba mentek sokan akikről tudok, komoly fizetésért.

2017. márc. 11. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Amúgy a tornatanár fazon a kisiskolásokkal azért volt az épületben, mert a képzési központ olyan csóró, hogy ki kell adnia a tornatermét bérbe általános- és középiskoláknak, illetve nyugdíjas csoportoknak. :'D
2019. ápr. 29. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Sziasztok! 1-es én is így láttam, ahogy te. A színvonal rettenetes. Nagyon sok negatív tapasztalatom van. Egyik, hogy tényleg pofára megy a dolog, akit bírnak puskázhat, nem szólnak. Aki nem szimpatikus azzal kiszúrnak.



Saját tapasztalat, egy vizsgára mentem, tétel kihúz-kidolgoz, elkezdem mondani, már vagy fél órája nyaggat a tanár, válaszolok a kérdésekre, helyesen, erre a végén annyit mond, hát én már az elején eldöntöttem, hogy 2-est kap.



A másik az számítógépes vizsgák, amelyikből volt több olyan is, hogy nem is a tudásod volt a fontos, hanem, hogy be tudtad e magolni a kérdésre a helytelen, vagy helyesírási hibával írt szöveget, mert csak azt ismerte fel a számítógépbe betáplált javító program, és sorra buktunk meg, mert pl. elfelejtetted, hogy í van a rövid helyett. Volt olyan hogy elindult a vizsga számítógépen, töltögetted ki a feladatot, kb. 1 perc jut egy kérdésre, erre a 10-11. kérdés körül sorra dobja ki a rendszer a tanulókat, a vizsga úgy lett elmentve, hogy lejárt az idő és nem töltötted ki ezért bukta, de mivel többeknél volt így, ezért újra meg kellett írni.


Rengeteg felesleges dolgot kellett megtanulni, de pl. labort alig láttunk, tehát aki nem laborban dolgozik, annak nagyon nehéz főleg levelezőn. Volt olyan, hogy este 20:30-kor írtunk zh-t levelező laboros képzésen. Egyedül a könyvtárral és a szolgáltatással voltam elégedett, nagyon szerettem ott lenni, segítőkészek voltak mindig.


Egy másik tapasztalat, hogy nem veszik komolyan a hallgatókat. Velem és mint később kiderült min. még 5 másik hallgatóval kiszúrt a témavezető, mert elvállalta a témát mikor megkerestük, aláírta stb. Kutatási tervet elkészítettük, és jött volna a szakdolgozat megírása, ugye amit lehet pl. szakirodalmi kutatás stb elvégzi az ember egyedül, de mivel a legtöbb téma méréseket tartalmaz ezért, ahhoz mindenképpen segítség kell. Mire a mérések részhez jutottam, már többször kerestem a témavezetőmet, hogy jó lenne találkozni megbeszélni, mit, hogyan tovább, de semmi- szóltam az ügyintézőnek, aki a szakdolgozatok, kutatási tervek leadásával, papírmunkájával foglalkozik, annyit mondott, a tanár keresni fog, vártam kicsit, de nem keresett, ezután szóltam megint, már az igazgatóságon, annyit mondtak válasszak új témát, ez volt februárban, hát köszönöm, hogyan lehet, ezt megcsinálni több emberrel? Volt akinek szerencséje volt, mert nappalis volt, így éppen leadási határidőre be tudta adni a szakdolgozatát, mert talált olyan tanárt aki tovább vitte az előző témavezető témáját, így nem kellett kidobni a sok munkát.

Sajnos az enyém olyan speciális téma volt, amivel csak kevesen foglalkoztak, és még nehezítette a dolgot, hogy levelezőn csináltam a sulit. Tehát dobhattam ki a kutatási tervet és a szakdolgozat elkészült részeit is. És teljesen elölről kellett kezdenem egy új témával, emiatt csúszott az államvizsgám is. Azt sajnálom, hogy nem léptem hagytam ott időben, mert rengeteg szívással járt az egész. Mikor mi kezdtünk akkor 86 ember jelentkezett, a lemorzsolódás brutális, a 4. év végére 12 laboros és 10 képalkotós maradt levelezőn. Ebből 3-3 végzett időre, nappalisokból talán kicsivel többen végeztek időre. Volt olyan, hogy azok tanítottak minket akik, egy évvel jártak fölöttünk, nem különösen nagy tudománnyal, csak felolvasta a diasorokat azt kész. Levelezőn még az is előfordult, hogy nem szóltak, hogy pl. hétfőn nem lesz óra, így akik szállást béreltek, már eljöttek előző nap, így vasárnap már fizettek a szállásért, és csak kedden volt az első óra, így bukták a vasárnapi szállásdíjat, ugyan ez volt a péntekekkel is, csak az utolsó pillanatban szóltak, így meg nem tudtak haza menni, ha nem volt óra. Külföldön valóban keresett szakmák ezek, de nagyon meg kell kínlódni, hogy meg tudd csinálni, mert pl a biokémia az teljes egészében az orvosisoknak készült biokémia tananyag, teljesen ugyan az. Annak tudom ajánlani ezt a sulit akinek tényleg acélhuzalból vannak az idegei, ezt a sok és összevissza dolgot nehéz követni, ami nagyon sok időt és energiát felemészt.

2022. dec. 25. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!