Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Szerintetek nincs abban...

Szerintetek nincs abban ellenmondás, ha valaki szerint a SOTE-t a legnehezebb elvégezni, de ettől még vidékről is kerülnek ki jó orvosok?

Figyelt kérdés

Szeretném leszögezni, hogy szerintem egy színvonalon van a 4, de olvastam több ilyen kommentet, és nem értem a logikát. Ha a SOTE-t nehezebb elvégezni, akkor a színvonal is magasabb, akkor pedidg hogy kerülhetnének ki egy kevésbé színvonalas egyetemről ugynaolyan jó orvosok? (Ha feltételezzük, hogy igaz, amit a kommentekben olvastam.)

Azt se értem, hogy aki szerint a SOTE nehezebb, mint a másik 3 orvosi, mit csinál orvosválasztáskor? Leellenőrzi, hogy hol végzett az orvos és mondjuk pécsihez nem megy, vagy mi?



2017. ápr. 1. 11:53
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Az, hogy valamit nehéz elvégezni, még nem jelenti azt, hogy a színvonal magasabb. (Kinek nehezebb? Miért nehezebb? Hogy mérik ezt fel? Te is érzed, hogy ez nem objektív, és ilyenformán semmi más, mint személyes vélemény.) Ez ennyi. A többi csak a szokásos rizsa, ami ezen az oldalon ÉVEK ÓTA megy. Szánalmas. Komolyan.
2017. ápr. 1. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

„Szerintetek nincs abban ellenmondás, ha valaki szerint a SOTE-t a legnehezebb elvégezni, de ettől még vidékről is kerülnek ki jó orvosok?”

Röviden: Nincs.


Egyébként kevés ember osztja az említett véleményt, mert akik értenek a témához, azok tudják, hogy mind a 4 orvosi egyformán színvonalas és egyformán nehéz is. Meg van pár hozzá nem értő, aki szerint valamelyik nehezebb mint a többi, de ők általában ezzel nem titkoltan arra is akarnak célozni, hogy ami nehezebb, az színvonalasabb is volna. De ez egyáltalán nem következik egymásból, így akkor sem lenne ellentmondás, ha az egyik eygetemről valóban azt állítaná valaki hogy nehezebb, de ennek ellenére mégsem színvonalasabb.


Hosszabban:

„Szeretném leszögezni, hogy szerintem egy színvonalon van a 4...”

Akkor te jól látod a dolgokat.


„Azt se értem, hogy aki szerint a SOTE nehezebb, mint a másik 3 orvosi, mit csinál orvosválasztáskor? Leellenőrzi, hogy hol végzett az orvos és mondjuk pécsihez nem megy, vagy mi?”

Semmit, mivel az illetők általában csak trollok, akiknek a célja a provokáció. Az ellenőrzésre egyébként nincs sem szükség, sem lehetőség, mert nem nyilvános adat, hogy az illető hol és milyen eredménnyel végzett, maximum akkor, ha ő maga teszi közzé. A diplomát az álláspályázati folyamt során a munkáltató ellenőrzi, a munkáltatók viszont mind a 4 intézményt egyformán színvonalasnak tartják.


„Ha a SOTE-t nehezebb elvégezni, akkor a színvonal is magasabb”

Ebben nincs logika. Sőt, gyakran éppen fordítva van. Ha nehezebb is lenne valamelyik, akkor miért gondoljuk, hogy nem a felesleges apróságok vagy a rossz magyarázatok miatt nehezebb? Mivel a végzősöktől megkövetelt tudás és anyag mindegyiken ugyanaz...


Nem attól lesz egy képzés nehezebb vagy könnyebb, hogy abszolút mennyiségben mennyit követelnek, vagy mennyire gonoszak a vizsgázatók. Hanem attól lesz nehezebb (de jobb semmiképp!), ha a megtanított anyaghoz képest irreálisan sokat követlenek. A vizsga nehézsége nem korrelál sem a HASZNOS, sem az ALKALMAZHATÓ tudás mennyiségével. Ha rosszul oktatnak valamit, úgy pedig még akkor is nehezebb az akadályokat venni, ha egyébként nem kellene sokat tudni. Vagy ha egy vizsgán felesleges dolgokat kérnek számon, és azt is rosszul, vagy olyanokat, amiket majd csak felsőbb éven fog az ember tanulni, az a vizsga pl. szintén nagyon nehéz lehet, de egyáltalán nem a színvonal miatt. Aztán ha valahogy át is megy a vizsgán, 2 hét múlva a hallgató már nem is emlékszik semmire, mert rosszul tanították neki. Ha az egyik egyetemen minden tárgy vizsgája ilyen lenne, akkor azt sokkal nehezebb lenne elvégezni, mint a többit, mégis sokkal alacsonyabb lenne a színvonal.


Ha valahol meg személetesen megtanítják a lényeget, használható tudást adnak át, és vizsgán is azt kérik számon, ott a vizsgákat is könnyebben fogják a hallgatók teljesíteni, pedig a színvonal jóval magasabb itt, mint az előző esetben leírt vizsgán.


A képzés színvonalát a számonkért anyag mennyisége sem jellemzi, mivel hiába kérnek valahol számon sok felesleges dolgot (és hiába nehezebb ettől a képzés), ha a lényeg elsikkad. Ugyanígy, ha valahol csak a lényeget tanítják, az a képzés lényegesen könnyebb lehet, ugyanakkor lehet, hogy mégis sokkal jobb és képzettebb szakemberek hagyják el az intézményt, mivel nem vesznek el a részletekben, és a lényeget mélyen elsajátították.


A magyar orvoskarok között viszont nincs jelentős különbség sem a képzés színvonalában, sem a nehézségében. Mindegyik egyetemen vannak tárgyak, amelyek az előbb (negatív példaként) említett kategóriába esnek, meg olyanok is, amelyik a másodikba (pozitív példák). Abban lehet különbslég, hogy hol melyek ezek a tárgyak, de összességében mindenhol ugyanazt kell megtanulni, és nagyjából ugyannyi különösen problémás, kiválóan oktatott, vagy éppen valahol a kettő között lavírozó tárgy akad.

2017. ápr. 1. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

De pont az a lényeg, hogy a SOTÉ-t nem nehezebb elvégezni, és mindenki ugyanabból a tudásanyagból szerez diplomát. Csak a SOTÉ-re nehezebb bekerülni, mert az van Pesten, így a többség azt jelöli első helyen. Ez nem egyenlő azzal, hogy a SOTÉ-ra mennek a legalkalmasabb orvosok, mert pl lehet, hogy valakinek nincs olyan sok pontja, mert nem volt kitűnő, vagy talán mindig is pocsék volt magyarból és töriből, viszont egyébként kiváló agya van az orvosihoz, arról nem is beszélve, hogy a munkáltatói elégedettségnek, tehát annak a teljesítménynek, amit a munkád végzése közben nyújtasz, nem feltétlenül a tárgyi tudásodhoz, és főleg nem a gimnáziumi alapjaidhoz van köze, mert lehetsz nagyon okos, és közben pocsék ember. Egyébként meg három évvel ezelőtt csak eggyel volt magasabb a SOTE ponthatár, mint Szegedre idén, akkor vajon a most felvett SOTÉ-sok nem sokkal erősebbek-e az akkor felvett évfolyamnál?

A ponthatár alapján megállapított szűrést akkor tartanám értelmesnek, ha mondjuk SOTÉ-ra 450, vidékre meg 380 körül lennénel a ponthatárok, de szerintem nincs értelme gyengébb alapokról beszélni, amikor állami támogatottan az utolsó orvosist 420 ponttal vették fel Pécsre. Tök jó, ha valakinek 90 százalék körüliek lesznek az emeltjei, de 75-80-al már van közöd ahhoz, amit az egyetemen fognak mondani neked, és ugyanolyan esélyed van jó orvosnak lenni (főleg, mert az emelt szóbeli pl hatalmas lutri tud lenni) Mindenki, akit felvettek a SOTÉ-ra, remek esélyekkel indul, az élbolyba tartozik, és minden oka megvan arra, hogy büszke legyen magára, de ettől mêg (és ez főleg látszik, ha a felvettek átlagpontjait nézed), a vidéki orvosisok nem gyengébbek, ahogyan a vidéki oktatás sem. Mint a munkáltatói elégetedettségben és az egyetemek orvosi karainak nemzetközi rangsorolásában, szinte semmilyen faktorban nem mutatkozik számottevő különbség.


Én pl pesti vagyok, de nem jelöltem meg a SOTÉ-t, mert le szeretnék költözni egy nyugisabb helyre, és úgy érzem, hogy soha (jó, szóval nagyon sokáig) nem lenne esélyem elköltözni otthonról, ha hat évig csak az egyetem. Ha ettől butábbnak vagy gyengébb orvosjelöltnek számítanék, az azt hiszem, mindenkinek az egyéni problémája lesz.



Aki az alapján keres orvost, hogy az melyik egyetemen végzett, az tájékozatlan és jó szórakozást neki hozzá. Én megkérdezem róla a háziorvosomat (aki Szegeden végzett), vagy simán csak bemegyek egyhez, és ha nem tetszik, keresek mást. Nem mondom, hogy ez a legjobb megoldás, de egyszerűbb és gyakorlatiasabb, mint mindegyiktől megkérdezni, hogy hol végzett.

2017. ápr. 1. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Ja meg igen, mindenben csatlakozom az előzőekhez, hogy attól, mert szétszivatnak vizsgán és nem magyarázzák el a dolgokat (ami tudtommal az ország minden felsőoktatási intézményében előfordul), nehezebb elvégezni a képzést, de nem leszel jobb tőle. Mint matekból, ahol a mi csoportunkat szétszivatta egy szigorú matektanár, a másik csoport meg általános megterheléssel haladt. Nekem is ötös lett a matekérettségim és a barátnőmnek is, csak én nyolc pontot veszítettem a felvételin, amiért az ugyanolyan tudásom és kompetenciáim a matektanáromnál csak hármast ért. Semmi különbség nem volt a két csoport között egyébként érettségi eredmények megoszlásában a végén.


Komolyan nem értem, joggal sincs az, hogy a Pázmányon, ELTÉ-n meg Szegeden végzett jogász között különbségeket tegyenek, pedig sokkal túltelítettebb szakma. Az orvoslás sajátos szakmai kompetenciát igényel, ha ezen kívül valami fontos lehetne, akkor az a diplomajegy, semmiképpen sem az, hogy melyik egyetemre járt.

2017. ápr. 1. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
0%

Nincs ellentmondas, mert ez valojaban azt jelenti hogy a SOTE-rol kikerulo orvosok ÁTLAGOSAN jobbak, szinvonalasabbak, de ez nem zarja ki hogy leteznek olyan videki egyetemet elvegzett orvosok akik ugyanolyan jok vagy jobbak mint a SOTE-n az atlag. Csak lehet az Áltag a SOTE-n magasabban van mint mashol de ha lattal mar normalis eloszlas gorbet akkor nagyjabol belathatod mirol beszelek.


Plusz van egy kis endogenitas is. Ugye ha a SOTE-ra magasabb a ponthatar az azt jelenti hogy az oda járók alapból átlagosan okosabbak, ezért átlagosan lehet ott jobb a szinvonal akkor is ha nem nehezebb mint a többi egyetem. Akarki akarmit mond, magasabb ponthataru helyekre a jobbak kerulnek be. Ha valaki jo bioszbol es kemiabol de (de nem annyira hogy duplazassal bejusson sotere) viszont nincs memoriaja torihez es magyarhoz annal valoszinuleg okosabb lesz az aki egyarant jo bioszbol kemiabol toribol magyarbol vagy annyival jobb bioszbol kemiabol hogy bekeruljon duplazassal.

Plusz amerikaban (ahol az orvosi csak mesterszak, es barmilyen alapszakrol mehetsz) azt mutatjak a tanulmanyok hogy az teljesen mindegy milyen alapszakrol mesz nem befolyasolja az orvosin a teljesitmenyed ha termeszettudomanyos(biosz,kemia stb) ha nem termeszettudomanyos (tori magyar stb) alapszakrol mesz.

Tehat az orvosi elvegzesehez valo keszsegeknek nem tokeletes de azert eleg jo jelzoje az hogy hany pontot ertel el.


Megjegyzem eddig az ervelesemben semmi konkretat nem irtam, csak megmondtam hogy lehet hogy nincs ellentmondas a kerdesben. Ez full logika ervelestechnika es statisztika tudast igenyel. Engem szemely szerint nem izgat tenyleg errol van e szo, Szoval nem muszaj megmagyarazni nekem a te igazad, hogy dehat ismerek olyan orvost aki szegeden vegzett es 10x olyan jo mint egy olyan aki a SOTE-n mert azzal csak bizonyitod hogy nem ertetted amit mondok, es nem vagy olyan okos.

2017. ápr. 1. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

Utolsó és mi van azokkal, akik lecsúsztak a SOTE-ról és az első két évet vidéken elvégzik jó eredménnyel, átjelentkeznek a SOTE-ra, át is veszik őket, és azt jó eredménnyel csinálják? Ők hulladék vidéki kóklerdokik vagy SOTE-félisten doktorok lesznek? Rájuk mi vonatkozik?

Vagy mi van azokkal, akik 480-500 ponttal mentek vidékre, mert nem is akartak a SOTE-n tanulni? (Több ilyet is tudok) Ők hulladék, alja orvosok lesznek átlagban?

2017. ápr. 1. 19:20
 7/17 A kérdező kommentje:
És miért teszel egyenlőségjelet a felvétel és az elvégzés közé? Attól, hogy vidékre adott esetben kevésbé okosakat is felvesznek, nem jelenti azt, hogy el is végzik. A vidékit is csak az végzi el, aki elég okos, hogy orvos legyen. Vagy miből gondolod, hogy a buták a vidékit elvégzik, hogy ott ennyivel lejjebb van a színvonal? A pontszám annyit tesz, hogy kevésbé okos hallatók is bekerülnek. De az még messze van az elvégzéstől, szóval ne fogd a felvételi pontra. Vagy te orvosválasztásnál lenyomozod, hogy hova járt, hol tanult az orvosod?
2017. ápr. 1. 19:27
 8/17 anonim ***** válasza:
0%
Olvasd el még 1-2x amit irtam hatha eljut az agyadig
2017. ápr. 1. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm, eljutott az agyamig. Inkább te olvasgasd el még, amit én írtam, hátha eljut a te agyadig is.

Oh, pardon. Írtad, hogyha nem értek egyet veled, akkor csak hülye vagyok.... :O Jaj, ne! Oltáska!

Annyit írtál, hogy a SOTE átlagban jobb orvosokat képez, hisz oda a legmagasabb a ponthatár

NEM. A SOTE-ra átlagban jobb hallgatók kerülnek be, mert oda a magasabb a ponthatár. Aki nem elég jó a SOTE-ra, az hiába csusszant be vidékre, azt se fogja elvégezni. Érted, mi a különbség a bekerülés és az elvégzés között? Eljut az agyadig?

Egyáltalán nem biztos, hogy a SOTE-t akár átlagban is jobb orvosok hagyják el hatodév végén, az biztos, hogy átlagban jobbak kerülnek be. Ettől függetlenül több vidéki medikus ismerek, akik 480-500 ponttal mentek vidékre. Nehogy már butábbak legyenek, mint aki becsúszott épp a SOTE-ra. A képzés színvonala független attól, hogy kik járnak oda. Aki nem tudja az anyagot, megbukik. A színvonal pedig egyforma a 4 egyetemen. Ha vidékre könnyebb is bekerülni, elvégezni az se könnyebb.

Viszont, ha te orvosira (oh, ismét pardon... SOTE-ra!!) jársz ilyen stílussal, ilyen helyesírási hibákkal, na, az a magyar felsőoktatás szégyene.

A kérdésemre pedig nem válaszoltál... Akkor te orvosválasztásnál lenyomozod, hogy hol diplomázott az orvosod, és "vidéki hulladékhoz" nem mész? Pesten is dolgoznak ém -még a SOTE klinikán is- vidéki diplomás orvosok :((((

2017. ápr. 1. 19:46
 10/17 anonim ***** válasza:
0%

Még mindig nem jutott el az agyadig. Nem orvosira jarok, de ekezeteket tenyleg mellozom, valamint a helyesirasi hibakat/felregepeleseket nem javitom mert ez egy gyakorikerdesekes komment, nem pedig egy tudomanyos paper.


Attol hogy a SOTEt atlagosan jobbak vegzik el az nem jelenti azt hogy mindenki aki elvegzi jobb mint barki egy masik egyetemen. Átlag, szoras fogalma megvan?

Az aki top videken, valszeg jobb mint a SOTEs atlag.

Az aki eppen bekerul SOTEra valszeg nem jobb mint aki 480-500al videkre

A legfelso videket elvegzo decilis valoszinuleg jobb mint a Sotet elvegzo legalso decilis.

Minden amit most irtam full konziszetns az elozo kommentemmel, nem azert vagy buta mert nem ertesz egyet velem hanem mert ha tudnal minimalisan gondolkodni akkor belatnad hogy annak amit elobb irtam nem ellenerve az hogy 480-500 pontos orvosok mennek videki egyetemre, vagy az hogy akik videken jok atjelentkeznek majd a soten is jok.

Apropo gyakorlatibb kerdes ha nem jobb a SOTE miert jelentkeznek at videkrol?

2017. ápr. 1. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!