Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Keleti nyelvek és kultúrák...

Keleti nyelvek és kultúrák (arab) vagy pedig anglisztika?

Figyelt kérdés

Ezt a két szakot néztem ki magamnak, mindkettőt az ELTE-n tanulnám. Leginkább a fordítás, tolmácsolás érdekelne.

Ha nagyon röviden és tömören akarnám megfogalmazni, akkor csak annyit mondanék, hogy az angolt (nyelvet, irodalmat, kultúrát és mindent, ami hozzá kapcsolódik) egyszerűen imádom. Ugyanakkor ugyanúgy érdekel az arab világ, a nyelv és a kultúra, nagyon szívesen megtanulnék egy ritkább nyelvet is.

Azt tudom, hogy van olyan lehetőség, hogy minorként fel lehet venni egy másik szakot a fő szak mellé, ugyanakkor nem vagyok teljesen tisztában vele, hogy ez mégis hogyan működik. Ezt nagyjából úgy kell elképzelni mintha lenne egy második kis szakunk? Ugyanazt tanulnám, mint azok, akik azon az alapképzésen tanulnak? Csak azért kérdezem mert gondolkoztam rajta, hogy akkor az anglisztika mellé választhatnék egy keleti nyelvek és kultúrák minort is, vagy fordítva.

Valamint, amit még nem értek, hogy létezik fordító, tolmács mesterképzés, azonban kis nyelvek pl. arab nem szerepelnek a listán. Ebben az esetben hogyan lehet valakiből mondjuk arab tolmács?


Elég sok minden van, ami picit zavaros számomra, ugyanis ezt így kívülállóként nehéz elképzelni. Bocsánat, ha valami nagy hülyeséget kérdeztem, de remélem azért érthető és tudtok nekem segíteni.


2017. szept. 22. 14:18
 1/4 anonim ***** válasza:

A minort jól képzeled el nagyjából. Nekem nem volt, mert én szakirányt választottam helyette a saját szakomon belül, de sok olyan órám volt, ahová nem csak mi, főszakosok jártunk, hanem jöttek minorosok is, akiknek szintén szerepelt a tantervükben az adott tantárgy. Tehát ha minoros vagy, akkor a főszakosokkal együtt jársz órákra, de nem kell elvégezned az ő összes kurzusukat, csak néhányat közülük. Nálunk legalábbis így volt.

Szerintem ha az angolt nagyon szereted, akkor inkább az arabot válaszd főszaknak és az angolt hagyd meg minornak, mert gondolom, akkor már elég sok mindent tudsz az angol nyelvről és az angolszász kultúráról stb. És így ha minorosként becsöppensz azok közé, akiknek az a főszakjuk, lesz némi fogalmad róla, hogy miről van szó az órán :D A főszakot sokkal részletesebben fogjátok tanulni, és így sokkal több új ismeretet szerezhetsz és a nyelvet is erősebb szinten fogod tudni beszélni, mivel ugye több idő jut rá, hogy foglalkozzatok vele.

2017. szept. 22. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Az angol az alap, en a helyedben azt nem tanulnam (maximum ha erdeklodsz, akkor vehetsz fel orat toluk, senki nem tiltja meg), hanem 1-2 kulonlegesebb nyelvet akar a keleti kulturakrol vagy mashonnan. A minort pedig az elso jol leirta :).
2017. szept. 23. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! Akkor legalább ez a minor dolog már világosabb lett számomra :)


Gondolkodtam azon, amit a második válaszoló írt...Eredetileg az anglisztikát néztem ki magamnak, az angolt mindig is szerettem, úgyhogy szerintem marad. Sokan mondják egyébként, hogy nem érdemes fordítónak, tolmácsnak menni pl. angollal vagy némettel mert ezek nagyon elterjedtek, szinte mindenki beszéli őket és inkább különlegesebb nyelveket kell tanulni, hát én nem tudom...Lehetséges, hogy én gondolom rosszul, de számomra az tűnik logikusnak, hogy mivel egy ritkább nyelvet kevesebben beszélnek, ezért valószínűleg tényleg kevesebb fordító és tolmács foglalkozik vele, ugyanakkor valószínűleg a munka is kevesebb. Ezzel szemben szerintem egy nagyobb nyelvvel több a lehetőség, hiába tudnak sokan angolul, hiszen akárki nem fordíthat pl. hivatalos dokumentumokat. Valamint a kisebb nyelveknél az is problémás, amit a kérdésben is megemlítettem, hogy nem lehet csak úgy fordító, tolmács végzettséget szerezni mint pl. egy angol vagy német esetében. Én úgy tudom, hogy nem lehet hivatalos keretek között fordító szakot végezni, pl. az arab szak is egy filológiai képzés, max. indíthatnak fordítói szemináriumokat, de nem ad fordítói végzettséget csak a tudás mélyíthető vele. Tehát jól néz ki, hogy mondjuk koreait és arabot tanulok, de nem biztos, hogy hasznos...ilyen szempontból szerintem érdemesebb egy gyakoribb nyelvet és egy ritkábbat választani, aztán lehetséges, hogy nincsen igazam.


Egyébként, ha minorként veszek fel egy másik nyelvet, akkor azzal mennyire lehet haladni, milyen szintre lehet eljutni? Azért kérdezem mert ugyan az angol felé húz a szívem, de az nem egy bonyolult vagy nehéz nyelv és azt már tanultam is, tehát ilyen szempontból érdemesebb lenne az angolt választanom minorként, hiszen egy új nyelvre, ami nehezebb is valószínáleg több idő kell.

2017. szept. 23. 21:48
 4/4 anonim ***** válasza:

Pontosan ezen gondolkodtam! Minden, ami angol nagyon érdekel, ugyanakkor úgy gondolom, hogy lehet, hogy érdemesebb lenne csak minornak felvenni, és mellé választani egy ritkább nyelvet, így arra a ritka nyelvre több időm lesz megtanulni, az angolról meg már úgyis vannak előzetes ismereteim.

Plusz, jó, ha tudod az angolt magas szinten, ugyanakkor ha csak azt tudod az kevés, úgy szintén, ha tudsz egy ritka nyelvet ÉS mellé az angolt, akkor drasztikusan megnő a lehetőségek száma.


Már csak azon gondolkodom, hogy milyen nyelvet lenne érdemes tanulnom... Főleg a keleti nyelvek vonzanak, sokan a kínait mondják, ugyanakkor engem érdekelne a japán is, vagy akár a koreai, bár a három közül talán ez az, ami legkevésbé keresett. Nem tudom, hogy érdemes lenne-e koreait tanulni... Pedig maga a nyelv és a kultúra nagyon tetszik. Talán mégis jobban járnék, ha a másik két nagy kelet-ázsiai nyelv közül választanék. Még nem tudom, de annyira nehéz eldönteni...

2017. nov. 7. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!