Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Pontszámítás, de hogyan?

Pontszámítás, de hogyan?

Figyelt kérdés

Sziasztok, 16 éves vagyok, és most kell leadnom, hogy milyen fakultációra jelentkezek. Nem tudom hogy hogyan működnek, tehát teljes a zavar a fejemben. Kommunikáció és médiaismereri szakra szeretnék menni tovább. (Tegyük fel, egyáltalán nem vagyok még benne biztos).

Ugye az adott 5 tantárgy a matek, töri, irodalom, angol, és egy választott.


Ehhez a szakhoz gondoltam hogy fakultációként az irodalmat veszem fel. Akkor ez azt jelenti hogy emeltet kell tennem majd?

Illetve ha angolból érettségizek (ami kötelező) azzal kapok egy középszintű nyevvizsgát is? Viszont ha felveszem faktra az angolt, akkor szintén emeltként számítják? Plusz a választott tárgy. Az már 3 fakultációs tárgy, nem lesz sok?

Így hogy számolják az érettségi pontokat? Valaki eltudná magyarázni? Nagyon sokat olvastam utána, de nagyon bonyolultnak tűnik. Akkor mit vesznek kétszer és miért? Melyik számít jobban ha erre a szakra megyek tovább, vagy mindent beleszámítanak, és ha igen milyen formában? állami támogatásos oktatásra nagyon nehéz bekerülni, igaz?


Előre is köszönöm a segítséget!


16/l (10.osztály)



2018. ápr. 28. 16:28
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Ha felveszem pl a matekot faktra, mert nagyon rossznak érzem magam belőle, akkor az olyan mintha felkészítene az érettségire, és "korrepetálásszerű" vagy pedig kötelez arra hogy emeltet tegyek belőle?!
2018. ápr. 28. 16:31
 2/13 anonim ***** válasza:
83%

Attól, hogy faktos vagy egy tárgyból, nem kell emeltezned belőle.

Angolból az emeltért jár nyelvvizsga, 40% felett alap (B1), 60 felett középnek (B2) felel meg.

A választott tárgyat nem kell fakton tanulnod, csak ha akarod.

Magyarból az emelt nagyon szubjektív, sajnos, totál lutri.

2018. ápr. 28. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Hülyeség túl aggódnod. Ha kell emelt magyar az adott szakra érdemes arra menned, ha nem kell akkor akár középre is mehetsz nem ez dönt arról, hogy milyen szinten érettségizel. Ha emelt magyar faktos vagy, de középre mennél és ez csak rásegítene egy jó középre, szólok, hogy nem segít, mert eltér a két szint gyakorlatban. Ilyen felállással pl. Emelt töri fakt, de középen érettségizel az valamivel jobb, mint ha magyarból lenne ez. Ha erős suliba jársz akkor én emelt magyar és angol faktot választanék. Angol nyelvvizsgát úgy kapsz érettségi által, hogy emelt angolt teszel és 60% fölöttire írod. Ha mellette más nyelvből is angolul érettségizel akkor tudtommal már emeltet is ér.

Pontszámítás: az utolsó két tanév év végi jegyei a 3 kötelezőből, egy nyelvből (ami ha 2 van bármelyik lehet) és egy természettudományi tárgy, vagy két termtud. tárgy utolsó 1-1 évei (ha több mint 2 évig tanultad). Ez ér 100 pontot. Aztán az érettségi átlagod jön ami szintén 100 pontot ér, így ez az utóbbi kettő 100 pont összesen ér 200-at.

Újabb 200 pontot ér a két választott érettségi tantárgyak összege, ami tegyük fel, hogy nálad a magyar-angol, és mind 2 emelt. Ha mindkettő 45% fölött van akkor kapsz plusz 50-50 pontot (amivel a többletpontokat így kimerítetted, mert max. 100at ér), tegyük fel a magyarod 75%,az angol 80%. Ez összesen (75+80=)155 pont 200-ból. Év végi eredmények (nem tudom milyen tanuló vagy) tegyük fel mind 5,kivéve a matek, az 4-4, így abból olyan 96 pont a 100ból, érettségi átlagod tegyük fel 72%, így összeadva az eredményed (96+72=)168 pont a 200ból. Akkor eddig van: 168pontod, 155 pontod és 100 többletpontod, ami 423 ponttal egyezik meg. Ez nem rossz pont, nem tudom a te vágyott szakodra mennyi kell, de próbáltam egyszerűen elmagyarázni. Menj a felvi.hu/felveteli/pontszamito-ra és ott tudsz számolgatni vele.

Amúgy én gyógytornász szakra mennék, idén voltam emelt bioszon és közép törin, egy éve ez fordítva volt. Töri sajnos nem kell, de maradtam mégis ezen. Jövőre csak emelt bioszon leszek a többire meg bejárok, ha van időm-azért tehetem meg, mert nálunk már olyan van egy pár éve, hogy ha van előrehozottad vagy informatikából emelt óraszámban tanulod akkor elég egyet vagy egyet sem választanod.

2018. ápr. 28. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
82%
Amúgy nálunk is sokan csinálják,hogy a matekot vették fel, hogy gyakoroljanak, és jobban is magyaráz ott a tanár, mert olyanok vannak akiket érdekel, vagy foglalkoznának vele. Nem muszáj kötelezőnek választanod, de bejárhatsz, ha nem ütközik semmivel-legalábbis nálunk
2018. ápr. 28. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
82%
Megnéztem, hogy a szakodra többnyire 450 feletti pont kell, tehát érdemes belehúznod, ha nappalin akarod államival elvégezni. 3as és 4es volta.
2018. ápr. 28. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm hogy így kifejtetted nekem! Viszont még mindig picit homályos... ha az emeltet írom 60% felett, akkor az számít B2-esnek? Azaz középszintűnek? Ha megvan a 45%, akkor az ígyis úgyis megkapom az 50 többletpontot?

Szóval a fakultáció nem kötelez arra hogy emeltet tegyek?

Igen, 455 az állami.. mindenből a legjobbat vettük, mégis kevés... ez rengeteg, és nagyon magas a pontszám..:(

2018. ápr. 28. 17:51
 7/13 A kérdező kommentje:
Ez az átlag miből számítandó? Először mind az 5 tárgyból, majd a másodiknál az a kettő a legjobbakat veszi? Amelyik a legjobban sikerült? Vagy amelyik szükséges abba az iskolába?
2018. ápr. 28. 17:53
 8/13 anonim ***** válasza:
82%

Igen, egy emelt angol 60% fölött egy közép szintű nyelvvizsgának felel meg. 45%-tól plusz 50 pont. Ha netán csak ebből tennél emeltet, magyarból nem, akkor az angol 80%-od 80 ponttal lenne egyenlő, pluszba kapnál 50 pontot, mert elérted (bőven) a 45%-ot, és mivel 5-re sikerült egy B2 nyelvvizsgának felel meg. Ha már van egy B2-es nyelvvizsgád (amit mondjuk idén tennél le pl.) akkor az ezért járó 28 pontot nem kapnád meg, mert már az angol érettségiddel megkaptad (összesen 130 pontot). De ha németből vagy bármi más idegennyelvből lenne nyelvvizsgád akkor az 50 többletpont mellé kapnál még 28-at (a többletpont max. 100 lehet, tehát ha maradsz annál a tervnél, hogy két emeltet teszel (és azok 45% felett vannak) akkor másért már nem kapsz plusz pontot).

A fakultáció nem kötelez arra, hogy emeltet tegyél. Lehet, hogy utolsó évre azt mondod, hogy ápolónőnek akarsz menni, oda meg más faktok érdemesebbek ezért utolsó évre váltasz. De most jut eszembe, hogy nektek már azt hiszem egy tárgyból kötelező lesz az emelt és egyetemre is kell majd nyelvvizsga, anélkül nem vesznek fel. Én még ebbe pont beleférek, hogy nem kell.

Az átlagot nem értem, hogy mire kérdezed. Ha a pontokra vagy kíváncsi akkor megpróbálom egyszerűen elmagyarázni: 10 darab év végi osztályzatot kérnek, és egy jegy kettőt ér (5x2, 4x2, 3x2 stb...) így jönne ki a 100 pont. Amit már feljebb említettem 96 pont is úgy jönne ki, hogy egyedül a két matekod lenne 4, ami 4x2+4x2, a többi 8 pedig, ha mindegyik ötös lesz akkor 8x(5x2) (tudom, nem kell a zárójel, csak ezzel akarom érzékeltetni, hogy az úgymond egybe tartozik). Ez van egyesítve az érettségi átlaggal, amit a letett érettségidből számolják, pl. (a fiktív magyarod és angolod emelt szinten lesz megadva példának, többi közép) magyar 75% + töri 73% + matek 63% + angol 80% + még valami 71% = 362% és ez leosztva 5-tel az 72%, ami ennyi pontnak is felel meg. Tehát így lenne 96+72 pontod, ami összesen 168 pont a 200-ból. Akkor második csoport a kettő kért érettségid eredménye, ami 75%+80%, tehát 155 pont. Ééés akkor jön a kettő sikeres emeltért a plusz 50+50 pont, amivel ki van maxolva a többletpont.

Megint ilyen hosszúan, de részletezve tudtam csak leírni. Mint írtam a felvi.hu-n számolgass ki fiktív, számodra reális pontokat, és ott még ki is adja, hogy az adott szakra mit kérnek. Melyik egyetemet nézted ki amúgy?

2018. ápr. 28. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
82%

2. mondatom: *ebből=angolból.

*Az az "összesen 130 pont" felesleges, hülyén fogalmaztam meg, az az akart lenni, hogy az összpontszámodban (a példa alapján 423) az benne van.

2018. ápr. 28. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Óóó, világos! Értem:) vagyis még egy kérdés. Tehát kérem, hogy emelttel érettségizhessek angolból, és tegyük fel 60%ra sikerül, akkor (vagy mennyitől is adnak B2-t?)

Akkor ugye a 45% alapból megvan, az ugye 50 pont, és akkor x százaléktól B2es is? Szóval 2 legyet egy csapásra? Jól értem?


Nem igazán néztem még sulit, elég sokban van ez a szak, de mindenhol 455 vagy 465 ponttól van állami... ez rengeteg, nagyon gondolkodom hogy megtudnám e csinálni...

Nagyon köszönöm a válaszodat, óriási segítség! Ment a zöld kéz!

2018. ápr. 28. 20:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!