Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogyan működik az emelt...

Hogyan működik az emelt szintű érettségi magyarból és töriből?

Figyelt kérdés

Pontosabban az érdekelne hogy erre a kettőre hogyan lehet jól felkészülni úgy hogy ne kelljen külön tanárhoz járnom? A szóbeli tételsort hogyan tudnám megszerezni vagy ezt a tanár adja ki vagy központilag fent van valahol az interneten?

Kihez kell fordulnom vagy mikor jelezzem a tanárnak hogy szeretnék emelt szinten érettségizni ebből a két tantárgyból?


2018. máj. 26. 21:11
 1/5 anonim ***** válasza:
24%
Ezt csak tanulni lehet. Nagyon sok mindent nem kell megérteni. Leülsz és beseggeled. :)
2018. máj. 26. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
0%
Miért 0 pont? A törit, hogy tudod megérteni? :D A matekot, fizikát, műszaki tárgyakat lehet megtanulni, ahol nem kell magolni, hanem érteni kell. És ha érted bármit megoldassz. Na de most a törinél? :D Mondjuk tudod, az ókori görögországot. Ebből, hogy fogod tudni 1848-49-et? :D.
2018. máj. 26. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nem akarok senkit megbántani de egyáltalán nem adtatok választ egy kérdésemre sem. De azért köszi 😉
2018. máj. 27. 13:36
 4/5 Mysphraghmuthosis ***** válasza:

Az emelt szintű történelemérettségire történő önálló felkészüléssel kapcsolatosan volna néhány javaslatom.


I. Írásbeli


1. Tájékozódás a követelményekről és a vizsga formai, tartalmi stb. jellemzőiről.

Mindenekelőtt fontos, hogy tisztában legyél a követelményekkel, különösen azon témakörökkel, amelyek számonkérhetők az emelt szintű történelemérettségin. E témakörök listáját az alábbi dokumentum 8–13. oldalán találod (az emelt szintű témakörök természetesen magukban foglalják a középszintűeket is): [link]

A vizsgakövetelmények tanulmányozásán túl érdemes átolvasnod a vizsgaleírást is: [link]


2. Az elméleti tudás elsajátítása, felfrissítése.

A linkelt témakörökhöz szükséges (háttér)ismereteket elsajátíthatod a tankönyvekből, és/vagy akár használhatsz olyan érettségire felkészítő kiadványokat is, amelyek ezen témakörök kidolgozott változatát tartalmazzák.


3. Gyakorlás.

A gyakorlás során korábbi érettségi feladatlapokat kell megoldogatnod. A 2. pontban említett elméleti ismeretek megtanulása és a feladatlap-megoldogatás egyébként egymással párhuzamosan is történhet. A feladatlapok megoldogatása azért rendkívül fontos, mivel megismered a feladattípusokat, hozzászoksz megoldásuk mechanizmusához, továbbá elméleti ismeretekre is szert teszel.

Ne feledkezz meg az atlaszhasználatról sem. Az írásbeli feladatlap két részre oszlik: az első részben úgy nevezett rövid választ igénylő feladatokon kell átrágnod magad, a második részben pedig három esszét kell írnod. Az első rész kitöltése alatt nem használhatsz atlaszt, a második részben, az esszéírás során viszont már szabadon támaszkodhatsz rá.

Az esszékkel kapcsolatban egyébként ügyelj arra is, hogy 2017-től több változás is életbe lépett: a 2017 előtti feladatlapok négy esszé megoldását várták el a vizsgázóktól, 2017 májusától ez lecsökkent háromra, mely közül az egyik esszé új elem: ez az úgy nevezett komplex esszé, melynek során vagy egy összehasonlító, vagy pedig egy korszakokon átívelő fogalmazást kell írnod. Ugyancsak fontos, hogy tisztában légy az esszéírás szempontjaival (feladatmegértés; tájékozódás térben és időben; kommunikáció, a szaknyelv alkalmazása; ismeretszerzés, forráshasználat; az eseményeket alakító tényezők feltárása, kritikai és problémaközpontú gondolkodás), hiszen ezek alapján kell elkészítened fogalmazásodat, s ezek alapján értékelik majd a munkádat. E szempontokat részletesen kifejtve megtalálod a kapcsolódó javítási-értékelési útmutatókban, amelyeket mindig használj fel a megoldásaid ellenőrzéséhez.

Korábbi feladatlapokat, illetve a hozzájuk tartozó javítási útmutatókat megtalálod az alábbi linken: [link]


II. Szóbeli


Ami az emelt szintű történelemérettségi szóbeli részét illeti (s ez igaz egyébként az emelt szintű magyarérettségire is), a vizsga központi tételsor alapján zajlik. A tételeket ugyan nem lehet nyilvánosságra hozni, azonban a témaköröket, amelyekhez tartoznak, igen. E témakörök listáját az Oktatási Hivatal honlapján teszik közzé. A most érettségizők például az alábbi listát kapták: [link]

Szóbelire leginkább úgy érdemes készülnöd, hogy az aktuális témakörökhöz tartozó ismereteket elsajátítod (ez persze már az írásbelire készülés során is zajlik). A felkészülést – akárcsak az írásbeli esetében – megteheted tankönyvekből vagy érettségire felkészítő kiadványokból – utóbbiak esetében szokott megjelenni olyan könyv, amely külön, csak e szóbeli témakörök kidolgozott változatát tartalmazza. A tanulás közben használd az atlaszt is, hiszen a vizsga során is támaszkodhatsz majd rá.


Az emelt szintű vizsgára történő jelentkezéssel kapcsolatban fordulj a szaktanáraidhoz, ők majd részletesen tájékoztatnak a menetéről.

2018. máj. 27. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget 😊
2018. máj. 28. 00:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!