Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Szükséges-e Magyarországon...

Szükséges-e Magyarországon tanári állás betöltéséhez magyar állampolgárság?

Figyelt kérdés

Szükséges-e a külföldön (Szlovákiában) szerzett egyetemi Mgr. végzettséget igazoló diploma honosítása? A képzés részben magyar nyelven zajlott.


Büntetlen előélet természetes.



2018. aug. 25. 11:09
 1/7 anonim ***** válasza:
Az Unión belül szerzett diplomákat a tagállamok minden különösebb procedúra nélkül kölcsönösen el szokták fogadni, hiszen a diplomák ekvivalenciája a Bolognai Folyamat alapköve. Igazából még az álláspályázatok elbírálásánál sem lehet az szempont, hogy hol szerezted a diplomádat vagy hogy milyen az állampolgárságod. Ha jól tudom, ez alól egyedül a jogi, orvosi és gyógyszerészeti terület kivétel, ahol különbözeti vizsgára kötelezhetnek. Még hazai egyetemen is ismerek olyan tanárt, aki Romániában diplomázott, s jómagam magyar diplomával tanítottam Nagy-Britanniában egy évig. Nincs jogi akadálya annak, hogy magyarországi iskolában taníts, sem az állampolgárságod, sem pedig a diplomaszerzés helye nem lehet ok erre.
2018. aug. 25. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

"Igazából még az álláspályázatok elbírálásánál sem lehet az szempont, hogy hol szerezted a diplomádat vagy hogy milyen az állampolgárságod"

faszt nem


Nem tudom, mit takar az "mgr," de ha a MA/Sc (master of arts/sciences) vagy MEd (master of education) szintnek felel meg és tanári képesítést ad, akkor kaphatsz vele munkát Magyarországon is. Törvényileg nem szükséges a magyar állampolgárság.

2018. aug. 25. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

A nagybátyám még nem volt francia állampolgár, mikor már francia(!) és német irodalmat tanított a franciaországi Nancy város egyetemén.

Arra már nem emlékszem, kellet-e letennie valami különbözeti vizsgát, de ez mindegy is.

Az egyetemen való tanítás viszont tény, mint ahogy az akkori magyar állampolgárság is.

2018. aug. 25. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Az előző válaszadó kommentjére mondanám csak azt, hogy az Uniós törvények szigorúan tiltják az állampolgárság vagy nemzeti hovatartozás szempontként való figyelembevételét az álláspályázatok elbírálásakor. Ez a közös munkaerőpiac alapelve. Ha valaki hitelt érdemlően bizonyítani tudja, hogy állampolgársága miatt diszkriminálták, az jelentős kártérítésre tarthat igényt. Ezt minden nagyobb munkáltató tudja, ahol van humán erőforrás szakember. Ettől persze ha találnak más nyomós indokot, ami miatt nem a külföldről jöttet veszik fel, még megkockáztathatják a ki nem mondott és le nem írt különbségtételt. De őszintén szólva én egyébként sem szeretnék olyan iskolában tanítani, ahol negatívum a felvételnél, hogy melyik országból jöttem. Itthon a kéttannyelvű gimnáziumokban tárt karokkal fogadják a brit és amerikai tanárokat, mert többletet hoznak az iskolába, még akkor is, ha sokszor kiderül, hogy a szakmai tudásuk nem mindig egetverő. Ha tudsz szlovákul, vagy szívesen beszélsz Szlovákiáról a tanítványaidnak, szívesen viszed őket oda kirándulni, vagy szívesen segítenél szlovákiai iskolákkal partnerkapcsolatot, diákcsere-programokat kialakítani és ápolni, az mind plusz, amit nyújtani tudsz a leendő iskoládnak, s amit mind jó eséllyel előnyként fognak értékelni. Ha pedig nem, akkor nem is érdemes oda menni.
2018. aug. 25. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
A Mgr. Magyarországon talán az MA-képzésnek felel meg, pontosan nem tudom. Az egyetemi képzés harmadik éve után Bc. (bakalár), ötödik éve után Mgr. (magiszter) titulust kapunk a nevünk elé. A szlovák tudásomat anno a magyarországi felvételinél C1-re értékelték. Mivel a tanulmányaim felét szlovákul végzem, ezért talán megkockáztatom a C2-es szintet, viszont az anyanyelvi szint messze van. Elképzelhető, hogy a magyar nyelv és irodalom és állampolgári ismeretek (Magyarországon társadalomismeret) mellett szlovák nyelvet is tanítsak akár nemzetiségi iskolában?
2018. aug. 25. 16:26
 6/7 anonim ***** válasza:

"az Uniós törvények szigorúan tiltják az állampolgárság vagy nemzeti hovatartozás szempontként való figyelembevételét az álláspályázatok elbírálásakor"

Igen, de ez nem érdekel senkit, mindenki azt vesz fel, akit akar.

"Ha valaki hitelt érdemlően bizonyítani tudja, hogy állampolgársága miatt diszkriminálták"

Nem tudja. Igenis számít, hogy melyik országban szerezted a diplomádat, illetve hogy melyik ország állampolgára vagy.


A szlovák tanításához nincs végzettséged, szerencsétől függ, hogy taníthatod-e vagy nem. Mondd azt mindenképp, hogy anyanyelvi beszélő vagy.

2018. aug. 25. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Havasio válasza:
Nem tudom, aktuális-e a még a kérdés. Magyarországon jogszerűen akkor tölthetsz be külföldön szerzett oklevéllel pedagógusi állást, ha a külföldi oklevelet elismerteted. Az elismerési eljárást az Oktatási Hivatal Magyar Ekvivalencia és Információs Központja folytatja le, a hivatal honlapján minden fontos infót megtalálsz.
2018. okt. 24. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!